Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesHorolezecké nehody


Pády na písku i jinde

Výpadek ze západní stěny Lomnického štítu
Západní stěna Lomnického štítu, Kriššákova cesta
Západní stěna Lomnického štítu, Kriššákova cesta, foto: Petr Jandík


26. 9. 2009 Vysoké Tatry, Lomnický štít, Z stěna, cesta Puklinou v plotně.

Citace zprávy Horské služby:
"Krátko pred 10:00 hod. došlo v západnej stene Lomnického štítu, v druhej dĺžke horolezeckej cesty „Puklina v platni“, k výpadku jedného z dvojice českých horolezcov. Náhodní svedkovia, ktorí sa v tom čase nachádzali v blízkosti dvojice, nehodu okamžite nahlásili na tiesňovú linku HZS „18 300“. "
O spolupráci byla požádána letecká záchranná služba VZZS, ale kvůli nevhodným letovým podmínkám nakonec přiletěl vrtulník polského TOPRu, který vysadil záchranáře ve žlabu pod stěnou. Bohužel již nebylo možné 39letého vážně poraněného českého horolezce zachránit. Podle zprávy znalce Tater, severomoravského horolezce Leoše Chwistka, který byl poblíž, nastupovala dvojka od první délky Birkenmajera přímo nahoru v obtážnéím lámavém terénu. Lezec během pádu vytrhl dvě postupová jištění a zůstal viset v prvním cca 5m nad štandem, když dopadl zády na hranu rampy Birkenmajerovy cesty.

7. září Bürschlické stěny, Srnčí bivak, Ruční spára V

Podle zprávy HS Krušné Hory došlo k výpadku lezkyně ze spáry ve výšce tří metrů, když neměla založené postupové jištění. Údajně došlo k poranění bederní páteře a zraněnou odvezl vrtulník. K tomu lze podotknout, že kdo nemá spárové techniky dobře zažité, je pro něj i pětková spára velmi nebezpečná záležitost. Na rozdíl od stěnového lezení je třeba spáry nejprve dobře natrénovat na druhém konci lana, popřípadě je zkoušet na umělých stěnách - Holešovice, Smíchoff a další. Absence postupového jištění ve třech metrech není nic tak hrozného, obvykle se ze třech metrů dá seskočit, pokud člověk nekydne nečekaně jak pytel a zdaleka ne všude se dá dát smyčka tak nízko.

30. srpna 2009 Rájec, Blíženci, Majoranta VIIa

Podle zprávy Horské služby Krušné Hory, spadl lezec v Rájci. Pádem z osmimetrové výšky si poranil hrudník a hlavu - asi neměl helmu, jak je v současnosti na písku bohužel zvykem. Z exponovaného terénu, jak uvádí zpráva, byl po ošetření krušnohorskými záchranáři transportován ve vakuové fixační matraci k terénnímu vozidlu Horské služby a na přistávací ploše v Tisé byl předán letecké záchranné službě Ústí nad Labem. Je otázkou, proč nemá LZS heliporty také v přímo v Rájci a Ostrově. Tím by se čas na záchranu ještě více zkrátil. Zpráva bohužel neuvádí, kde konkrétně se to stalo a proč. Pokud někdo víte, napište prosím do komentáře.

AKTUALIZACE: Děkujeme za podrobnosti Milanovi T, který upřesnil: "K pádu došlo na severovýchodní části Blíženců, cesta Majoranta VII od Leo Stoye. Po řadě různých interpretací, jako že lezec skočil po kruhu a podobně, by bylo nejlépe se přiklonit k verzi, kterou v komentáži na Lezci dal sám postižený: "Díky, měl jsem velké štěstí, i přes mou tvrdohlavost. Poprvé jsem tam nalezl, hodil po 3 metrech smyci přes hrot, pak se dostal do pěstní spáry, tam založil jištění (smyčku uvázanou do hlavy s kamínkem) vyzkoušel a vytrhla se. Po asi 15 minutovém zakládání jsem byl tak vyřízenej, že jsem musel dolu, jentaktak jsem přelezl do cesty nalevo slezl koutem. Držet se tam moc dlouho nedalo. Nedalo mi to, chtěl jsem tu cestu prostě dát tak jsem šel do toho znova. Levou ruku jsem si otejpoval pro lepší odpor a rozmyslel kam dám potom tu hlavu. Trefil jsem se, sedla tam. Silou jsem ji zasekl tak že by ji na druhým asi jentak nevyndal. Jenže přesto jsem byl na pochybách, protože ta spára se nezúžovala směrem dolů tak jak bych si přál:( Nic lepšího ale založit nešlo, alespoň s tím co jsem měl. K tomu jsem se odvážil do spáry, která není mojí silnou stránkou. Pěst mi tam sama nedržela a na vzepření byla moc široká. Proto jsem slez o metr níž a z dalšího metr a půl dosednul do té hlavy, která to neudržela.". Tohle vypadá velmi reálně a věrohodně.

Dodatečně se objevilo upřesnění na stránkách HS, které však nevypadá až tak reálně: "Lezec zdolával na věži Blíženci cestu Majoranta VIIa a měl založené dvě smyčky postupového jištění. Dolézal spárou k prvnímu kruhu, když se dostal metr pod kruh, do pro něj težšího místa, odkud již výše nemohl a věděl, že dolů to již také nezvládne, udělal poslední zoufalý pokus o doskočení na kruh. To se mu však nezdařilo a následoval pád, v nemž ho postupně vytrhávané jištění natočilo v letu tak, že postupně dopadl v záklonu na paty a kostrč a hlavu."

Je dobře, že Horská služba i dodatečně upřesnila příčiny úrazu. Na samotném webu Horské služby by se ještě dala také udělat různá vylepšení. Je s podivem, že webové stránky HS nemají kanál RSS.

27.srpna 2009 Bořeň

Vážné mnohočetnému zranění turisty (22 let) v exponovaném skalním terénu na Bořni. Díky rychlému zásahu letecké záchranné služby Ústí nad Labem a Horské služby Krušné hory byl zachráněn mladý lidský život. Dle slov lékařů se opravdu jednalo o minuty. Již poněkolikáté se ukázalo, že vynaložené finanční prostředky KÚ Ústí nad Labem do secvičení letecké záchranné služby s horskou službou jsou správně vynaloženy a díky tomu byl zachráněn i tento mladý lidský život.

15. srpna 2009 Labák

Podle zprávy Horské služby, došlo k vypadnutí lezce ze spáry, přičemž dotyčný sice smyčky zaskládal, ale všechny je vytrhal. Měl sice cvaknutý kruh, ale ten byl příliš nízko vzhledem k okamžiku pádu a tak lezec spadl na zem. Přitom utrpěl vážný uraz hlavy (patrně se lano dostalo pod nohu) a mnohačetná poranění. naneštěstí se skutálel ještě několik metrů po svahu do vyskokého porostu, takže jej nebylo možné vzít do podvěsu pod vrtulník, ale napřed jej vyprošťovat "ručně", takže se celá akce protáhla na několik hodin. Oficiální zpráva je zde. Tento případ není ani první, ani ojedinělý. Dovolujeme si připomenout fotograficky dokumentovaný držkopád Míly Pletánka v Přímé cestě holubiček na Pražskou stěnu. viz fotogalerie od Taubeho. V Pletánkově případě to ale skončilo jen naraženým zadkem, takže nám naštěstí zůstal zachován pro dráhu katolického misionáře mezi ateistickými divochy.

Přímá cesta Holubiček, Míla Pletánek v letu postupně vytrhává šest smyček
Přímá cesta Holubiček, Míla Pletánek v letu postupně vytrhává šest smyček, foto: Taube


Slovenský horolezec stoupal cestou Dračí stěna (VIIc), vedoucí na Netopýří stěnu v Ostrově. Po několika pokusech dolézt ke kruhu spadl na zem, kostrčí na balvany pod cestou. Německý horolezec na Africké věži v Tisé zase na vrcholu zakopl o lano a spadl až dolů. Horská služba oba dostala k vrtulníku a odvezla do nemocnice.

24. května 2009 Ostrov

Průběh prvního případu se dá složit z diskusních příspěvků na serveru Lezec.cz. Slovenský lezec se vydal do Dračí cesty od Karla Běliny z roku 1991. Ta vede přes převis vlevo od velmi populárního Klavíru a nad převisem traverzuje doleva k žebru a jím k 1. kruhu. Lezec cvaká ve výšce cca 4-5 metrů erární smyčku a pokračuje do spáry nad ní. Pravá žába nedrží a následuje několik návratů k jištění. Třetí pokus končí těsně pod prvním kruhem. Levá ruka ve spáře moc nedrží. Následuje zoufalý pokus chytit kruh pravou rukou. Nepovedlo se a následuje sešup směrem k zemi. Erární smyčka nevydrží a po sedmi metrech letu dopadá lezec na předskalí. Špatně - na záda.

Ostrov, Dračí stěna je vlevo, vprostřed lezec v cestě Klavír, vpravo Vztyčená jehla.
Ostrov, Dračí stěna je vlevo, vprostřed lezec v cestě Klavír, vpravo Vztyčená jehla., foto: Petr Jandík


Horská služba je zalarmována rychle, u postiženého jsou do pár minut. První diagnóza odpovídá typu úrazu. Podezření na poranění páteře. Záchranáři transportují postiženého na nosítkách asi 400metrů k autu. Toho sváží do Ostrova kde již čeká zalarmovaná helikoptéra.
Polet má šťastný konec. Lezec nemá dle svých slov nic zlomeného. Pouze kostrč je řádně naražená. Poučení: Erárním smyčkám příliš nevěřit, použít je na první zajištění, ale pokud to jde, namontovat si vlastní. Nad erárkou neznámé a obvykle pochybné kvality, nejít až do hranice pádu. Zoufalý skok po kruhu se nemusí povést. Když už se nejde vrátit, je lepší odskočit řízeně (pokud to jde), než nekontrolovaně kydnout. Jsem-li na písku nováček, což se dá v tomto případě pravděpodobně předpokládat, osahat si nejprve terén na lehčích cestách. Zvláště ve spárách jsou přepočty z UIAA na pískovcovou klasifikaci velmi teoretická záležitost. Už leckterá pětková nebo šestková spára dokáže nepískaře pěkně potrápit.

Vrtulník Záchranné služby 4
Vrtulník Záchranné služby 4, foto: Petr Jandík


Tisá - hřebenové stěny

Delší dobu byla erární smyčka také v cestě Tornádo na Hřebenový kámen. Nad ní se jde do nejistých a vyhazujících spárek a dá se říct, že ani dostat se na to, co zespodu vypadá jako orazová polička, není žádná výhra. Člověk tam stojí jak debil, nemůže moc ani nahoru, ani dolů a pod sebou jen tu erární smrt za korunu. Cesta je psaná za VIIa, ale náš názor je, že je těžší a totéž si myslí i komentátor na Lezci, takže to nebude jen subjektivní projev naší špatné formy. Co s takovou erárkou? Blbě se tam stojí, blbě se montuje a tak si ji člověk rád cvakne i když tuší, že to na padání není. Pak udělá pár nevratných kroků, nedoskočí na poličku a pětka až sedmička na zem je hned na programu dne. Na rozdíl od případu z Ostrova tu nejsou pod nástupem balvany, takže se padá do měkčího. Nevím přesně kdo a kdy tu erárku vyrval, ale protože se tenhle případ v análech HS nevyskytuje, asi odešel po svých a možná si i mohl dole v Refugiu sednout a zapít to nějakým tím pivkem.

Druhá smyčka byla erární, ale někdo do ní spadl a vyrval ji tak už tam není
Druhá smyčka byla erární, ale někdo do ní spadl a vyrval ji tak už tam není, foto: Petr Jandík


4. května 2009 Tisá
Německý horolezec lezec padá v oblasti Tiských stěn. Pravděpodobně z v vršku Afriky. Příčinou pádu mohlo být zamotané lano pod nohami. HZS opět v pohotovosti. Podezření na poranění páteře + poranění nohou. Následuje vakuová matrace, transport těžkým terénem k autu a z heliportu u základny HS v Tisé odlet směr nemocnice.

Africká věž není příliš vysoká, ale na pořádné zranění při pádu svrchu to bohatě stačí.
Africká věž není příliš vysoká, ale na pořádné zranění při pádu svrchu to bohatě stačí., foto: Petr Jandík


Tento případ je asi kandidátem na Darwin award, jak jej definuje Pit Schubert. Zakopnutí patří mezi ervgreeny příčin nehod v lezeckém terénu, od skalek až po Himálaj. Kolik se už takhle zrakvilo skvělých lezců, škoda povídat. Nepozornost, únava a je to hned.

Úrazy na písku mohou být velmi vážné a netýkají se pouze nezkušených lezců. Případ kamaráda a spolulezce Vaška Širla to jenom dokládá.

Vrtulník Záchranné služby nad Dogou
Vrtulník Záchranné služby nad Dogou, foto: Petr Jandík


Po těchto událostech se jako obvykle rozvinula vzrušená debata o dojištění nebo nedojištění cest na písku. Ale v jištění to tak úplně není. Dávejte na sebe pozor, zjistěte si informace, než do něčeho vlezete a kriticky hodnoťte svoje možnosti.

Zdroj: Čerpáno z diskuse na www.Lezec.cz a z popisů nehod na www.hscr.cz: Tisá, Ostrov

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: redakce | Vydáno dne 29. 09. 2009 | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: redakce, www.hscr.cz, lezec.cz

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Bahenní lavina v Monkové dolině (12.07.2024)
Pád na Watzmannu (09.10.2023)
Tragická lavinová nehoda na Groszově ledu (01.02.2023)
Spadl bivak Fourche (28.08.2022)
Tragédie v Adršpachu (24.08.2022)
Pády v Tisé a Ostrově (29.07.2022)
Vážná nehoda v Patagonii, R.I.P. Korra Pesce (31.01.2022)
Smrtelná nehoda v Butovských vyhlídkách (20.06.2021)
Tragédie na Butovských vyhlídkách vyústila v zákaz lezení (10.06.2021)
Zlomený slaňák na Ammerthaler Wand (06.08.2020)
Pád Čecha ve Frankenjuře (20.07.2020)
Smrt na Kružberku (16.07.2020)
Pád v Hlubočepích (14.04.2020)
Pád v karanténě (29.03.2020)
Lavinové neštěstí na Dachsteinu (09.03.2020)
Uškrcený na Žabím koni (13.01.2020)
Vážný úraz na Rovišti (30.08.2019)
Mrtví Češi na Trollveggenu (30.07.2019)
Pád v Ostrově a na Obrově noze (24.07.2019)
Lama, Auer a Roskelley pravděpodobně obětí laviny (18.04.2019)
Tom Ballard a Daniele Nardi zemřeli na Nanga Parbatu (11.03.2019)
Smrtelný pád na ferratě (05.09.2018)
Smrt pod Ušatou (30.07.2018)
45 let od tragedie na Trollryggenu (09.07.2018)
Smrtelný pád na umělé stěně (28.02.2018)
První letošní oběť laviny v Tatrách (08.12.2017)
Řícení skal v Bergellu pokračuje (01.09.2017)
Neštěstí na Výřích skalách (12.05.2017)
Nebezpečná Černá skála u Řevnic (26.07.2016)
Asima Shiraishi: 15m pád (09.07.2016)
Thomas Huber těžce zraněn (07.07.2016)
Lavina v Tyrolsku (09.06.2016)
Sbírka pro Elišku, Ríšu a Marušku (10.02.2016)
Pád na Jánusově hlavě (17.05.2015)
Přetržené lano na Kobyle (04.05.2015)
Pád na Tupé (08.03.2015)
Zahynul František Kele (20.10.2014)
Pět lezců zmizelo v lavině (20.10.2014)
Záchrana Čechů na Mandelwandu (09.10.2014)
Záchranka v Gorge de la Jonte (08.10.2014)
Lavina na Šiša Pangmě (26.09.2014)
Sbírka na Milhause (23.09.2014)
Sbírka na podporu rehabilitace M. Holanové (25.08.2014)
Zlomená noha na Suchých skalách (24.08.2014)
Vážné zranění na ferratě (05.08.2014)
Poláci zachránili umírajícího Taiwance (29.07.2014)
Těžký pád v Řeži (28.07.2014)
Další lezecký úraz v Ostrově (09.07.2014)
Ježek v kleci! (18.06.2014)
Großglockner: Nehoda v Palavicinim (11.06.2014)
Podcenění ferraty Seewand (18.05.2014)
Pády v Tisé a Ostrově (11.05.2014)
Lavina v SV stěně Rysů (05.04.2014)
Lavinová nehoda v Tatrách (19.03.2014)
Pád v Komíně návratů (03.03.2014)
Záchrana švédských lezkyň v Patagonii (04.02.2014)
Smrt Čecha v Západních Tatrách (20.10.2013)
Poslední rozloučení s Honzou Polákem (14.10.2013)
Vlasy v osmě (16.07.2013)
Černá sobota na Königspitze (25.06.2013)
Smrtelný traverz v Raxu (09.06.2013)
Mount Everest: Bolotov zahynul (15.05.2013)
Záchranka z cesty Szczepańských (17.01.2013)
Zahynul Dionýz Kuráň (02.01.2013)
Úspěšná záchranka v Yosemitech (24.10.2012)
Obroušená karabina zabíjela (15.10.2012)
Kamenná lavina v masivu Cima Piccola (27.09.2012)
Zahynul Sepp Mayerl (29.07.2012)
Proč se zabil Kurt Albert? (04.07.2012)
Neštěstí na Grossglockneru (18.06.2012)
Těžký pád z Karamory (31.05.2012)
Přetržená erárka v Labáku (28.05.2012)
Prasklá karabina Camp (23.05.2012)
Milan Sedláček zahynul na Lhoce (22.05.2012)
Lavinové neštěstí na Ortleru (29.03.2012)
Podivný pád v Krasu (12.09.2011)
Horolezecké nehody (27.07.2011)
Rozbíhá se sezóna, rozbíjejí se hlavy (22.04.2011)
Záchranky v Alpách (24.01.2011)
Silvestrovská smrt na Majáku (02.01.2011)
Kolaps v Holešovicích (15.12.2010)
Příběh z Grossglockneru (06.11.2010)
Kurt Albert v kritickém stavu (28.09.2010)
Dva čeští horolezci se zřítili na Mnichu (16.07.2010)
Bacha na šok (09.07.2009)
Tragický pád v Rathenu (15.06.2009)
Lavina na Kampermaueru (05.04.2009)
Nehoda na Bloßstocku (03.12.2008)
Odešel Miroslav Kareš (17.06.2008)
Hari Berger zemřel (21.12.2006)Komentář ze dne: 04.09.2009 08:32:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - wendy (hirsalova.rpk@centrum.cz)
Titulek: jištění?
už naši lezečtí předkové, nevěřili ani řetězům v Tatrách a i jinde písek- žula(to je fuk) tvrdili, že pokud jde, dát o smyčku víc ,je to vždy jen dobré, zdržuje to, ale je to i o přežití, či zabránění spousty úrazů a lidské ppohodlnosti, jde o čas? neee, jde o cosi.. lezení má být zábava druh sportu a ne jen machrovat jak přelézt a občas zázrakem si tu hubu nenamlít a pak kolik ženských e leta stará o mrzáky z vlastní blbosti a dodatečně jak se říká pláčí, proč tam to jištění navíc nedali- stará obehraná deska
0 0

Komentář ze dne: 05.09.2009 15:26:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Milan. T (@)
Titulek: Pád na Blížencích v Rájci
K pádu došlo na severovýchodní části Blíženců, cesta
Majoranta VII od Leo Stoy . Vdolní části dal prvolezec dobrý hrot a pokračoval spárou ke kruhu . Spára nic moc trochu solivá a otevřená . Podařilo se založit smyčku a pokračovat k prvnímu kruhu . Bohužel těsně pod kruhem došlo k pádu .Smyčka se vytrhla a hrot byl příliž nízko .
Letec naštěstí měl helmu . Dopadl na příkrý píščitý svah
na záda a trochu si brnknul hlavou . Nemít helmu tak ztýhle vejšky sme vovali havrany. Chvilku byl mimo a
pak se srovnal .Stěžoval si na dýchání a bolest žeber .
Jinak klika a v cajku . Kucí z horský se mrkli do Rájce
a mi místo lezení na pivko . Milan T
0 0

Komentář ze dne: 05.09.2009 15:48:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (REdakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Pád na Blížencích v Rájci
Dík za zprávu a upřesnění. Doufám, že už je borec v pořádku.
0 0

Komentář ze dne: 05.09.2009 18:40:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Milan . T (@)
Titulek: Ostrov
Ještě upřesnění . v Ostrově přistává u každé nehody
vrtulník za hotelem tam to kucí z horský mají vypinkaný a domluvený . Milan . T
0 0

Komentář ze dne: 30.09.2009 22:08:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (Lenka_Kolarova@hotmail.com)
Titulek: Nehoda ze spratelene ciziny
Tento vikend se zritila s fatalnimi nasledky lezkyne na Oberreintalturm, a to pri traverzovani hrebinkem k sestupove/slanovaci rokli. Bergwacht neuvedla, kde presne. Nicmene je tam takove jedno pekne hnusne plotnovite mistecko a volnych sutru haldy ...

Takze uz vim, proc jsem tam vzdy odmitala chodit nenavazana ...

Lenka K.
0 0

Komentář ze dne: 30.09.2009 22:38:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Nehoda ze spratelene ciziny
Na hřebínku si na žádné blbé místo nepamatuju, i když jsem tam asi nebyl tolikrát jako ty. Spíš bych tipoval, že se dá uklouznout na té suti, co vede ke slaňovací rokli. Nojo, smutnej příběh.
0 0

Komentář ze dne: 05.10.2009 16:47:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Pletan (miloslav.pletanek@gmail.com)
Titulek: Oprav si chybu ty pohane jeden :-)
Už jsem ti přece psalt, že ty fotky z Holubiček nefotil Jirka Štefan, ale někdo komu se tehdy říkalo Taube, tak to oprav a případně dej inzerát čí to byla přezdívka.
0 0

Komentář ze dne: 05.10.2009 16:49:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Pletan (miloslav.pletanek@gmail.com)
Titulek: Oprav si chybu ty pohane jeden :-)
Už jsem ti přece psalt, že ty fotky z Holubiček nefotil Jirka Štefan, ale někdo komu se tehdy říkalo Taube, tak to oprav a případně dej inzerát čí to byla přezdívka.

Apropos nebyl to zadek, ale pravá lopatka kecko.
0 0

Komentář ze dne: 05.10.2009 17:05:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Oprav si chybu ty pohane jeden :-)
No dobře :-) Ale na té fotce to zrovna nevypadá, že bys seděl na pravé lopatce :-). A nejsem pohan, nýbrž ateista. Pohané jsou lidé věřící stejně jako katolíci, i když v jiné bohy.
0 0

Komentář ze dne: 05.10.2009 18:53:53     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Pletan (@)
Titulek: Re: Re: Oprav si chybu ty pohane jeden :-)
Však to je taky fotka udělaná až po pádu kdy jsem se posadil, ale to je jedno. Bylo to legračně napsané mě to nevadilo. Ten den jsem si ještě pěkně zalezl. Zuby nehty a Sedření kůže to už fotil Jirka Štefan. S těma pohanama máš pravdu nicméně ateisté jsou vlastně také věřící, oni věří, že Bůh není i když mnohým jsou bohem peníze.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
20.07.2024
ŽOFKA Žlebská outdoorová filmová kulturní akce, 17 ročník. Hospoda U Kosti

Oznámení o akcích posílejte redakci