Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Il Bersaglio



Medvědí eldorádo nad Sarche

S novým rozšířeným průvodcem na okolí Arca od Vertical Life jsme si řekli, že budeme objevovat něco, kde jsme dosud nebyli. Samozřejmě je výběr oblastí omezen tím, že 6a vylezeme jen pokud je příznivě ergonomické, nebo milostivě klasifikované. V tom asi nejsme sami, jak ukazuje statistika zapsaných zlagů na stránkách Vertical Life, kde je 6a vůbec nejlezenější obtížnost.


Kombinace počtu hvězdiček oblasti s počtem pro mne s Evou lezitelných cest nastavila filtr, ve kterém uvízlo několik tipů, ze kterých vám dnes představím Il Bersaglio vysoko ve stěnách nad údolím vedoucím od Sarche směrem k Madonně di Campiglio.

Ranzo z parkoviště
Ranzo z parkoviště, foto: Eva Jandíková

 

Parametry oblasti v průvodci jsou příjemné: Orientace na jih, velmi dobře jištěná, dobré parkoviště, dostup 15 minut, kolmá, 7 pětek, 12x 6a. Nikdy jsme tam nebyli, tak šupky dupky. Do Navigona strkám Ranzo. Ejhle, z našeho parkoviště u Sarche vzdušnou časou 3 kilometry, po silnici 18. Ze Sarche se jede na sever směr Trento. Ve Vezzanu se uhne doleva a po něco serpentinách se vjede na úžasnou silničku vytesanou do kolmé stěny. Každou chvíli je vyhýbací rozšíření, v zatáčkách zrcadla a údolí Sarca hluboko pod námi. Pak už silnice nestoupá, ale o to víc se kroutí, až dojedeme do Ranza.

U kříže začíná cesta ke skalám
U kříže začíná cesta ke skalám, foto: Petr Jandík

 

Městečko s uličkami, z nichž leckteré s větším autem ani neprojedete, ale hlavní je dvouproudová.
Hledání parkoviště nakresleného v tištěném průvodci se nedaří. Tam, co má být, je jen zídka, kde by se dalo zaparkovat jízdní kolo, ale ne Multivan. Po několika okruzích Ranzem nalézáme dost velké štěrkové parkoviště o kus jinde. Začíná se smrákat a dneska už lezení nedáme.

Kaplička vyzdobená domorodým umělcem
Kaplička vyzdobená domorodým umělcem, foto: Petr Jandík

 

Asi půl kilometru před Ranzem je docela příhodná silniční odpočívka, která není do kopce a jeví se jako vhodné stanoviště pro naši postel na kolečkách. Provoz je malý a nic nás neruší. Ráno jedeme na objevené parkoviště a jdeme hledat skály. Po vozové, kameny dlážděné cestě ke kapličce zdobené asi místním umělcem, trefíme snadno.

Cedule před kapličkou říká, že orso znamená italsky medvěd, a že se vydáváme do medvědí oblasti. Pravidla v italštině a angličtině radí, že máme v lese dělat hluk a kdybychom se potkali s medvědem nablízko, být pasivní a pomalu vycouvat zpátky.

Medvědí oblast, instrukce
Medvědí oblast, instrukce, foto: Petr Jandík

 

Za hlasitého hovoru a pískání sestupujeme cestou dál. Za zatáčkou odbočujeme mírně do kopce a kolem kultivované louky. Kolem nás stále listnatý les. Pak narazíme na konstrukci, která připomíná špatně udělaný turistický stoleček s lavičkou, ale cedulka na stromě říká, že jde o lovecké stanoviště.

Posed ze kterého je vidět terč a sektor B
Posed ze kterého je vidět terč a sektor B , foto: Eva Jandíková

 

Průhled lesem ukazuje v dáli terč, to bude asi ta plechová cedulka, co o ní hovoří popis přístupu. U ní začínáme být zmatení. GPSka ukazuje, že máme být u skal, ale kromě naprosto nelezeckých šutrů v lese tu nic není. Jdeme dál přes suťovisko a pořád nic nevidět. Už to chci zabalit, ale Eva jde ještě o dvestě metrů dál a hlásí objev oblasti. No konečně. Souřadnice z aplikace ukazovaly o nějakých 150 m vedle.

Prostřílený terč zezadu, foto: Petr Jandík

 

Je pátek poledne a jsme tu zatím sami. U většiny cest jsou na skále napsané názvy a můžeme určit, že jsme v sektoru A. Skála je skoro kolmá a málo olezená, co víc si přát? Moc se mi líbí třetí cesta zprava, Top Gam 5c. Pěkné sokolíčky se ukazují o trochu těžší, než vypadaly zdola, ale je to krásný začátek. Stahuju lano ať si to Eva vyvede taky.

 

Nástupový koutek
Nástupový koutek Topo Gam, foto: Eva Jandíková

 

Pokukuju po vedlejší Santany za 6a. U druhého nýtu má mágem označený velký lokr, ale zdá se, že půjde oblézt. Povzbuzen úspěchem na 5c ji jdu zkusit. Funění je víc než na první cestě, ale je to krásná věc a daří se taky na OS. Sebevědomí úspěchem opět o trochu povyrostlo a úspěšně dávám i Mica Male, taky 6a. Ta je místy trošku zarostlá a ne až tak pěkná, jako Santany. Eva je obě leze s havířem a ráda by zase něco lehčího a taky jsou zbylá 6a-čka obsazená mezitím došedší partou Italů a Němců. 

Svérázný směrovač k sektoru B
Svérázný směrovač k sektoru B, minulém životě možná teplomet, foto: Petr Jandík
 
Jdeme tedy hledat sektor B. Od terče vede nahoru pěšina. Jdeme po ní, ale GPS-ka nadává, že jsme skálu přešli. Nojo, ale kde, když tu jsou jen ty klacky rostoucí ze země? Pobíháme sem-tam strmým lesem a nikde nic. Nakonec kašlu na souřadnice a jdu po pěšině pořád dál do kopce, pak doleva a hele, stěna a nejty. Tak hurá! Tady je jedno 5b, jedno 5b+, 4x 5c. Přesně to, co potřebujeme.

Vysílám Evu do toho 5b s názvem Giorni Ardenti. Nějak se tam dlouho kroutí, ale dává na OS. Co to tam tam sakra dělala? Aha… nojo… ono to zase je trochu těžší, než to vypadalo. Tam, co se kroutila, se kroutím taky. Spouští mne na zem. Když tu náhle co se děje? Divný šumot houštím spěje! Zapomněli jsme dělat hluk a jde sem medvěd? Ten zbytek stehenní kosti pod nástupem…

Pozůstatek něčí hostiny...
Pozůstatek něčí hostiny..., foto: Petr Jandík

 

Křoví se rozhrnuje a není to medvěd, ale naši soukmenovci v Nového Města nad Metují, které jsme viděli ráno projíždět kolem našeho parkoviště a kteří teď konečně našli kýžené skály. Jdou po krátké prohlídce dolů na sektor A, takže jsme opět sami.

Jako další věc mne láká Ladri di Stelle, která má na cedulce namalováno pět hvězdiček. Trošku bouldrový nástup, hodnocení malinko přísnější, ale jde to na OS.  

celá cesta
Celá cesta, foto: Petr Jandík

 Další je vedlejší La Cava, 5b+ má nástup jen malinko lehčí a musí se zabrat za menší lišty. Prostředek je lehčí a konec opět houstne. Taky pěkná věc, ale kvůli lehce zarostlému prostředku hvězdička a půl stupně z klasifikace dolů.

Mrkvová lžíce
Mrkvová lžíce , foto: Eva Jandíková

 

Mrkvovou lžící dáváme obídek, krůtí maso s vejci a zbývá nám energie na dvě cesty. Uprostřed skály je Cheliabinsk, 5c a La Costola. Obě jsou těsně vedle sebe a v konci se vlastně na Costole berou pravou rukou chyty, co se v Čeljabinsku braly levou. Ale taky pěkné lezení u obou.

Cheljabinsk 2
Cheljabinsk 2, foto: Eva Jandíková

 

Balíme, zapínám logování tras GPSkou, ať víme jak to mělo být, protože nevím jak vy, ale já trefuju správnou cestu vždycky až na odchodu. Na parkovišti potkáváme zase ty Novoměšťáky. Na nového průvodce jsou rozezlení, protože si nepřečetli popis a jeli jen podle tlačítka Navigovat v aplikaci Vertical-life. Protože ale tam nebyly souřadnice parkoviště, ale tak asi rozcestí mezi sektorem A a B, hodilo je to na nejbližší silnici vedoucí nahoře, ze které se ke skalám ale nedá dostat. Nadávají na průvodce tak silně, že se ani neodvážím prozradit že knihy Vertical Life u nás distribuuju a spolupracuju na překladu aplikace.

 

Giorni Ardenti, 5b, chyty nejsou tak dobrý, jak to vypadá
Giorni Ardenti, 5b, chyty nejsou tak dobrý, jak to vypadá zdola, foto: Petr Jandík

 

Po návratu do Prahy jsem všechny trable ohlásil a v aplikaci Vertical-life je už jak správná mapka, tak souřadnice správného parkoviště, takže trabl co měli kolegové, se už nikomu dalšímu nestane. V knize je to ale pořád poněkud nepřesně, takže pokud tam pojedete, podívejte se spíš do aplikace, než do knihy. Tam není namalované správné parkoviště a navíc jsou skály umístěné vedle sebe, ale ony jsou ve skutečnosti pod sebou.

Když použijete Google mapu na konci článku, nemůžete minout. Il Bersaglio stojí za návštěvu jednak kvůli té unikátní silnici, kterou se tam jede, jednak kvůli zatím neolezenému vápenci a pěkným cestách v kolmicích. Cestu si naplánujte na 20 minut až půl hoďky, těch napsaných 15 minut asi dal někdo, koho honil místní medvěd. Voda se dá nabrat ve vesnici na hlavním průjezdu - kašna s kohoutkem a přespat se dá decentně v autě nebo vedle něj na malém parkovišti asi půl kiláku od Ranza cestou zpátky do doliny, ale na větší táboření to samozřejmě není. V Ranzu je taky krámek COOP se smíšeným zbožím pří hlavním průjezdu.

Údolí Sarca směrem k Madonně do Campilio
Údolí Sarca směrem k Madonně do Campilio. Pohled ze stěny, foto: Eva Jandíková

 

Statistika a fakta

Il Bersaglio má cesty 2 x 5b, 5 x 5c, 12 x 6a, 7x 6b, 5x 6c a 3x 7a. Těžké cesty jsou sousředěné na levém - vyvýšeném kraji sektoru B, jedno 7a je v Áčku.

Sektor A je níž, víceméně ve výšce cestičky přes otevřené suťovisko. Má převahu šestek. Sektor B je schovaný v lese zhruba na Áčkem a je tu více pětek i sedmiček. Ani jeden sektor není vidět z dálky, oba jsopu schované v listnatém lese. Obě skály jsou orientované ca jih s mírným příklonem k západu. Vhodné měsíce k návštěvě jsou březen až květen, září až listopad. Název "Terč" je odvozen od blízkoho střeleckého okrsku. Cesty nabízejí solidní skálu a z vrchu je pěkný výhled do hluboko položeného údolí nad stěnou Limaro. V nedalekém sousedství jsou oblasti Ranzo (6b až 8b, 30 m) a Il Vaticano (6c až 7c, 30 m) a nad příjezdovou silnicí je ještě Herr Wall (6b až 7c, 25 m) . 

Pohled na sektory od posedu
Pohled na sektory od posedu, foto: Petr Jandík

 

Parkování a přístup ke skalám:






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 05. 10. 2017 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Ermionida - nová lezecká oblast (21.12.2023)
Bošické skály (23.11.2022)
Kvarteto do Malé zmrzlé (18.09.2022)
Burgstallwand (24.06.2022)
Železná jehla je jinde (18.05.2022)
Geyikbayiri pro softmovery? (05.04.2022)
Databáze ČHS a mapové polygony povoleného lezení (23.02.2022)
Bavorské žulové bochánky (12.01.2022)
Nassereith: Tieftal (22.10.2021)
Ewige Wand (23.07.2021)
Dárek pro moravské pískaře (05.01.2021)
Pražské kvaky: Vinořské písky (03.11.2020)
Hostivařská skalka (27.10.2020)
Plombergstein (24.09.2020)
Geniální únik z Alcatrazu, ale bacha na bachaře! (04.06.2020)
Barunka, nová skála v Řeži (27.04.2020)
Leonidio (17.04.2020)
Skály u Židovy strouhy (17.03.2020)
Údolí Kačáku (18.02.2020)
Hornorakouské Quacky (07.08.2019)
Nové cesty na severu (16.01.2019)
Světla odjinud (02.08.2018)
Je libo Houstičku? (21.06.2018)
Tetínské skály zahájily v sobotu (13.05.2018)
Podzim (09.01.2018)
Celva (20.11.2017)
Dojištění v Sasku (13.10.2017)
Nové cesty v Banátu (15.08.2017)
Nová cesta v Černolicích (31.07.2017)
Čedičová skála u Arnultovic (28.06.2017)
Císařské údolí (03.05.2017)
Skalka u přívozu (05.04.2017)
Mařenka (18.03.2017)
Chulilla medium (28.02.2017)
Red Rocks I. (11.01.2017)
Val Rosandra – Gliščica (06.01.2017)
Meteora (30.11.2016)
Broumovsko očima občasného návštěvníka (16.09.2016)
Cesty ve stínu (24.06.2016)
Konstein (01.06.2016)
Krkavčí skály - odtajněno (05.04.2016)
Štědrodenní pilíř? Zapomeňte! (23.12.2015)
Stopy historie Výřích skal (28.11.2015)
Bavorské Alpy - nejméně hnusné oblasti (22.11.2015)
Alpspitze pro pokročilé (02.10.2015)
Žďár u Rokycan (15.09.2015)
Nečín - lepší koupačka než lezení? (20.07.2015)
100+1 důvodů proč nejezdit na Poustevnu (16.07.2015)
Sobota na Velké s hudbou pil (01.03.2015)
Zadní skály Držková mění "vzhled" (03.12.2014)
Kašparák (22.09.2014)
Výří skály (18.09.2014)
Kreutzberk – Křížová hora (07.09.2014)
Il re del lago (29.08.2014)
Stav Kočičích kamenů po dokončení ferraty (16.08.2014)
Tak trochu jiný písek - Vosges II (17.07.2014)
Už jste byli na Velké? (11.06.2014)
Costa Brava díl 3 (13.03.2014)
Costa Brava díl 2 (26.02.2014)
Costa Brava (07.02.2014)
Prvovýstupy v Ostrově jen se souhlasem OVK (03.12.2013)
S dětmi na skále III. (24.11.2013)
Arco - Muro dell Asino (20.09.2013)
Nové věže a cesty v Ostrově (04.09.2013)
Jak jsme objevili Klobouček (02.08.2013)
Sanace v Hlubočepích (30.06.2013)
Skály U mamuta (21.06.2013)
Ubrieux a Lou Passo d´Hannibal v Haute Provence. Боярышник рецепты (16.01.2013)
Baume Rousse - lezení v Haute Provence (21.12.2012)
Rocher de Saint Julien (07.12.2012)
Lezení v Bellecombe - Tarendol (28.11.2012)
Monumentální útes CAP CANAILLE v Calanques (20.11.2012)
Odtajněný Hetov (14.10.2012)
Končiny, možná méně známé (09.10.2012)
Sardinie (08.10.2012)
Vykopaný skvost (05.10.2012)
Östlicher Schoberkopf (23.08.2012)
Kdo platí železo v Labáku? (28.06.2012)
Oblast Hohburger Berge - SPIELBERG (27.06.2012)
Dolomity - Lastoni di Formin & Lagazuoi (17.06.2012)
Oblast Hohburger Berge - HOLZBERG (15.06.2012)
Pašinka koupena, děkujeme (12.06.2012)
Melchtal (16.05.2012)
Vánoce na jehle (25.12.2011)
Spaní na Hohe Wandu (08.11.2011)
Zlaté Jizerky (07.11.2011)
Hummelstein u Lockwitz (13.10.2011)
Parné léto v Údolí a na Loukách (31.08.2011)
Chceš-li šťastnou dívku míti, na Hoher Nock ji musíš vzíti (19.07.2011)
V Českém Krumlově by chtěl žít každý (20.06.2011)
Španělský slepenec (03.06.2011)
Velikonoce v Arcu (22.04.2011)
Kam v létě na lezení ? …. do Japonska (28.01.2011)
Přehrada Diga di Luzzone (04.11.2010)
Königshainer Berge u Görlitz (12.08.2010)
Klettergarten Liebethaler Grund (09.08.2010)
Simplon pass a Gole di Gondo (19.07.2010)
Tak trochu jiný písek - Vosges (30.06.2010)
Písek je mokrý? Zkus Mravence! (17.06.2010)
Lezení v Praze: Holý vrch (18.04.2010)
Fixní jištění na Srbsku (16.04.2010)
Na Dunaji u Beurouna (26.10.2009)
Jižní Frankenjura (20.10.2009)
Obrvégry (30.05.2009)
Silvestrovská feérie (12.01.2009)
Havraní skály u Velké Javorské (23.12.2008)
Proč jsou Greifensteine Greifensteine? (04.11.2008)
Tak trochu jiný písek (26.06.2008)
V Číně stoupají poplatky za vrcholy (23.06.2008)
Bezingi - návod k použití (06.06.2008)
Lezecké možnosti Moskvy a okolí (15.05.2008)
Tajemný Vrabinec (02.05.2008)
Národní park Terelj (07.04.2008)
Jarní víkend (31.03.2008)
Tašovské dilema (08.02.2008)
Horský informační systém v Tatrách (07.02.2008)
Rozštípenka (27.12.2007)
V zajetí středověké legendy (07.11.2007)
Ďábelský vápenec Col Du Pillon (15.10.2007)
Zase někdy někde (25.09.2007)
Sahara na Sahaře (19.07.2007)
Vápenec - Engelhörner (01.07.2007)
Strach a pot nad jezerem (05.06.2007)
Vodní svět u Hříměždic (11.05.2007)
Perštejn (27.11.2006)
Nový svět (24.10.2006)
Kácovské ozvěny (09.08.2006)
Kvakerské posázaví (11.07.2006)
Aosta - není rula jako rula (06.03.2006)
Pár cest hledá autora (06.05.2004)
Best of extrem (06.04.2003)
Zdalipak touhy dojdou naplnění… (06.02.2002)



Komentář ze dne: 06.10.2017 08:40:03     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Vot technika ...
Jojo, zapnout GPS a vypnout hlavu ;).

Kamoska takhle jednou podle GPSky v Karwendelu brodila i s kolem lehce rozvodneny potok, ackoliv lavka byla o 150m dal ...
1 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci