Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesJohann – Klettersteig


alias Südwandklettersteig na Dachsteinwarte

Úplně stejný scénář jako obvykle. Několik telefonátů, dohady jaké bude počasí a pak už jen zásadní rozhodnutí. V pátek večer vyrazíme! A kam? Na Klettersteig “DER JOHANN“ v pohoří Dachstein.


15.09.2006 kolem půl sedmé večer mě Tomáš prozvání. To je signál, že už stojí před domem. Sestava jako obvykle: Tomáš, Míra a Já.
Jedeme směr Benešov, Tábor, České Budějovice, Linz, Lienzen, Ramsau a po projetí mýtnicí silnicí Dachsteinstraße až na spodní stanici lanovky Türlwandhütte, kde je velké parkoviště. Přijíždíme v časných ranních hodinách a pár aut, u kterých spokojeně odpočívají jejich posádky, tu už parkuje. Takto jsme to měli také v plánu, takže neleníme, vytáhneme karimatky, spacoše a hurá do hajan. Obloha jasná, sem tam mráček, hvězdy na dosah, co víc si můžeme přát – jen ať to vydrží do druhého dne.

16.09.2006 v půl osmé vstáváme a balíme. Děláme bojové rozdílení co kdo ponese a co si s sebou vzít. Vyrážíme po osmé a při pohledu na nebe se ujišťujeme, že počasí určitě vydrží.

Balíme na parkovišti u spodní stanice lanovky
Balíme na parkovišti u spodní stanice lanovky, foto: René Jelínek


Procházíme kolem konečné stanice lanovky Türlwandhütte směrem na chatu Südwandhütte 1871 m.n.m. a na ukazateli je doba 40 min. Tento úsek na chatu Südwandhütte zdoláváme asi za 30 min. U chaty fotíme a debatujeme, v které části stěny vlastně ten “Johann“ je.

Chata Südwandhütte
Chata Südwandhütte, foto: René Jelínek


Traverzujeme pod chatou a snažíme se držet směr po červených tečkách, případně kamenných mužících, které nás mají dovést pod stěnu kde “Johann“ začíná.

Tak kudy?
Tak kudy?, foto: René Jelínek


Docházíme tam asi za hodinu a s úžasem pozorujeme zeď, která se před námi tyčí.

Nástup pod stěnu
Nástup pod stěnu, foto: René Jelínek


Shazujeme batohy, bereme si sedáky, helmy na řepy a pouštíme se do lezení. Cesta začíná asi 3 metrovým převisem doplněným o ocelové stupy. Tlačím nohy do skály a pevně se držím ocelového lana. Jakmile stojím na ocelových stupech, tak už vím, že to je moje.

Johann klettersteig - ve stěně
Johann klettersteig - ve stěně, foto: René Jelínek


Cesta se mírně uklání a pokračuje dále po kolících vzhůru. Fotím kluky jak lezou a rozhlížím se po krajině. Výstup se klikatí stěnou až dolézáme k místu, na které se nejvíc těšíme. Exponovaný zářez kudy vedou kolíky a ocelové vodící lano. Tento úsek je na můj vkus přejištěn, ale jistě je to z důvodu bezpečnosti.

Johann klettersteig - ve stěně
Johann klettersteig - ve stěně, foto: René Jelínek
Kolíky jsou rozesety po stěně jako na žebříku, tudíž lezení celkem odsýpá. Tento úsek je opravdu krásným exponovaným lezením, kde si to člověk užije. Po přelezení této cca 150 m vysoké pasáže se cesta uklání a pokračuje na vrchol k Dachsteinwartehütte (jiný název je Seethalerhütte) 2740 m.n.m.


Johann klettersteig - ve stěně
Johann klettersteig - ve stěně, foto: René Jelínek


Cestu je dobré opravdu dolézt podél vodícího lana až na vrchol a nikde si to nezkracovat, protože kolem vrcholu je pěkná exponovaná rampa, odkud je krásně vidět do celé stěny.

Johann klettersteig - ve stěně
Johann klettersteig - ve stěně, foto: René Jelínek


Na vrchol dolézáme cca po 2,5 hodinách lezení. Podáváme si ruce, fotíme se a jdeme na zasloužené pivko do chaty Dachsteinwartehütte. Nadšeně rozprávíme a hodnotíme náš výstup.

Tom a Míra po překonání převisu.jpg
Tom a Míra po překonání převisu.jpg, foto: René Jelínek


Počasí se mírně horší, tak velíme k odchodu. Jdeme po ledovci asi 30 minut na konečnou stanici lanovky Hunerkogel 2700 m.n.m. Procházíme se po vyhlídkové rampě SKY WALK, kde je pěkný pohled skrz skleněnou podlahu do stěny, kterou kopíruje lanovka.

Kupujeme si každý lístek za 16,5 EUR a lanovkář se nás ptá zda máme dole auto. Kývneme a on nám píše na lupen datum lihovkou (po předložení tohoto lupenu neplatíte mýtné na Dachsteinstraße).

Z lanovky obhlížíme náš další cíl SKY WALK - Klettersteig a společně se shodujeme na tom, že se sem musíme co nevidět znovu vypravit.

Renda Jelínek (Vanilka)

Schéma cesty a další údaje jsou zde v databázi cest.


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 12] 1 2 3 4 5

| Autor: René Jelínek | Vydáno dne 09. 10. 2006 | Počet komentářů: 226 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Renda Jelínek (Vanilka)

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 10.10.2006 15:03:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka (Koudela@atlas. cz)
Titulek: Jen Johan?
Dá se za den stihnout i Dachstein a lehkou feratkou dolu. A to byl Johan kamarádova první ferata.
0 0

Komentář ze dne: 11.10.2006 01:05:21     Reagovat
Autor: neregistrovaný - ??? (@)
Titulek: ???
nepřipadá vám blbé psát stejný článek na dva stejné weby?
1 0

Komentář ze dne: 11.10.2006 11:01:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: ???
Díky za upozornění. Vzhledem k tomu, že podmínkou pro soutěžní články je, že nesmí být publikovány jinde, jsme článek ze soutěže o lano vyřadili. K zařazení došlo omylem, kdy kolega v redakci, odjíždějící na expedici do Pákistánu mi přeposlal článek na zvěřejnění, ale informaci o tom, že už byl publikován, mi nepředal. Za redakci se omlouvám autorovi i čtenářům. Pokud by si někdo chtěl porovnat naše zpracování s jiným, článek vyšel 2.10. na serveru Horydoly www.horydoly.cz/vypsat.php?id=654.
0 0

Komentář ze dne: 11.10.2006 10:45:35     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš F. (speleocup@seznam.cz)
Titulek:
No, článek poněkud stručný, výrazně jej vylepšil odkaz na údaje (a tedy i samotné údaje) zadané v databázi cest.

Po zhlédnutí jsem si bezmála pofňukal nad takovou pěknou linií zhyzděnou železnými schody. Kam ty Alpy spějou. Achichouvej, achjojo.

A dotázek k protagonistům výletu: z fotek to nějak není zcela patrrné, ale měli jste prsáky? S těma sviněma na zádech při pádu byť i do feratový brzdy (kde může pádový faktor celkem naskákat) to je o záda.
0 0

Komentář ze dne: 11.10.2006 11:03:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
Tomáši, v původním článku nějaké ty udaje o cestě byly, ale jak je na Horyinfo zvykem, přesunul jsem je (doplněné) do databáze cest.
0 0

Komentář ze dne: 11.10.2006 11:16:29     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš F. (speleocup@seznam.cz)
Titulek: Re: Re:
No já nepsal, že to je chyba, naopak jsem to kvitoval. Proodkazování článků s databází cest je vrcholně potěšující!
Jen jsem komentoval, že je to poněkud stručné (teda, ono, mezi náma, co o výletě na ferátu psát, žeano). Tak nějak jsem z toho neměl pocit bájo článku. Ale možná to bude trochu mým odstupem, který pociťuju k tomu všemu železu na těchle cestách (i když, jako sestupovka dobré a navíc si vybavím i jiné klady - vpomínáš, kterak jsme se Šimonem na železné cestě štandovali, neb cesta vedla s ferátou souběžně a byla výzarně hůř osazená :-)
0 0

Komentář ze dne: 11.10.2006 12:53:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vanilka (renejelinek@seznam.cz)
Titulek:
Myslím, že to není "blbé" dát stejný článek na více webů. Účelem je, aby se to snáze našlo a na tom nevidím nic špatného. Co se týče zařazení článku do soutěže, tak za to se omlouvám došlo k malému nedorozumění a tudíž je samozřejmě článek ze soutěže vyřazen.
0 0

Komentář ze dne: 13.10.2006 08:52:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - ranpa
Titulek: Re:
Prosím o vysvětlení "přejištěného úseku". Feráta má lano nebo řetěz a nebo nemá. Tzn. je zajištěná, nebo není. Pokud vím, obvykle bývá chozena právě pro její zajištěnost. Pravda, najdou se i takové, kde jsou nejištěné (bez drátu) úseky, ale to zmiňovaný žebřík na Dachstein (až na pár pármetrových úseků) není.
0 0

Komentář ze dne: 17.07.2007 17:22:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - KM (kamila.mat@seznam.cz)
Titulek: johann + sky walk
Zdravím vás všechny. Včera jsem se vrátila z Dachstainu. Vymlaskli jsme Johanna i Sky walk za jeden den. Loni na vrcholu Johanna jsem si říkala, že už nikdy, ale ve skrytu duše jsem si říkala - ještě!!! Při slézání sestupné ferraty dolů k parkovišti mě fascinoval pohled na dva bojující človíčky ve Sky walku. Nemohla jsem od nich odtrhnout oči. A v hlavě se mi začal rodit plán na další dovolenou. Johann byl letos trošku zasněženější než loňský rok. Posledních 300m k nástupu bylo pod sněhem, včetně lana až k převisu. Sníh byl místy až do pasu. Vítalo nás též četné množství lavin padajících z levé stěny. Pod převisem to vypadalo jakoby někdo nahoře zapomněl zavřít vodovodní kohoutek. Tak jsmě to otočili. Sestup nebyl nijak příjemný. Za dva dny znovu. Sníh byl už jen místy. V několika horizontálnějších pasážích bylo nutné skrz sněhohou pokrývku se z lana vycvaknout a jít na ostro. No a na vrcholu ta Plzeň opravdu bodla.
Sky walk? Od začátku to má pěkné grády. Je to hlavně na ruce. Stupy jsou na pár vyjímek přírodní, musíte si je pečlivě hledat (rozchrastané!,malé, dobře se do nich postavit). Je zde málo míst na odpočinek, prostě pořád valíte. Zdálo se nám, že je i mnoho míst v převisu. Často lezete jen s nohama zapřenýma do kolmé stěny a valíte na ruce. Morál mi nedodal ani pohled za a pod sebe(ale stojí to za to). Dá se to zvládnout, chce to trochu víc morálu a techniky, nepodceňujte!,není návratu.
Až těsně před koncem náročnost trochu poleví. No a na vrcholu to místo plzně chtělo spíše pořádného panáka. Přeju vám hodně štěstí, stojí to za to.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci