Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesLavinová pomůcka Avalanche Ball


Použití, výhody a nevýhody

Test renomovaného autora a skialpinisty Jana Paly diskutuje možnosti a způsob použití lavinové pomůcky Avalanche Ball v praxi a rozebírá její výhody a nevýhody.


 

Na webových stránkách Outdoorforum se objevilo vlákno týkající se lavinového balónu Avalanche Ball použitelného pro zrychlení záchrany v případných lavinách. Jelikož někteří přispěvatelé považují Avalanche Ball za stejně hodnotnou a prakticky použitelnou pomůcku jako ABS Avalanche Airbag System nebo Snow Pulse, je vhodné se blíže podívat na to, k čemu je vlastně Avalanche Ball dobrý.
Sbalený Avalanche Ball připravený k použití
Sbalený Avalanche Ball připravený k použití
Popis na webu Namche:
Avalanche Ball je vylepšenou verzí kdysi populární lavinové šňůry. Razantně zkracuje dobu nalezení a vyproštění postiženého, nejrychlejší prostředek jak lokalizovat člověka zasypaného pod lavinou.
  • Na batoh připevněná kapsa je naplněna míčem průměru 60 cm, který je složen do tvaru lampiónu
  • Po uvolnění „odjišťovací šňůry“ se kapsa otevře a ve zlomku sekundy se díky pružinovému mechanismu balón rozvine
  • S tělem lyžaře je balón spojen 6 m dlouhou šňůrou, která je uchycená za opasek
  • Míč zůstane vždy na povrchu laviny, a tak je možná rychlá lokalizace a následné vyproštění.
  • Protože aktivaci ovládá každý sám, je nutné provádět její nácvik, přestože jde o jednoduchou činnost.
Avalanche Ball se připevňuje opaskem kolem pasu
Avalanche Ball se připevňuje opaskem kolem pasu
K uvedení do problematiky malá historická vsuvka, kdy v roce 2004 se Avalanche Ball probiral v článku a diskuzi Lavinovej balón – lezec.cz. Téměř na konci diskuze u článku o lavinách na Lezec.cz se v roce 2005 objevili i různé zkušenosti s Avalanche ball? – lezec.cz
Upevnění 6 m dlouhé šňůry od Avalanche Ball
Upevnění 6 m dlouhé šňůry od Avalanche Ball
Zajímavé bludy se uvádějí v dalším článku v českém jazyce Když chcete pokoušet laviny (HN.IHNED.CZ 7. 2. 2006):
„Lavinový balón Avalanche Ball se nosí připnutý na zádech nebo na batohu. Jakmile jeho majitel zaznamená valící se sníh, aktivuje tlakovou nádobku, která balón nafoukne. Balón pak "plave“ nad lavinou a záchranáři najdou cestu k zasypanému člověku podle lanka, kterým je s balónem spojen. Je to vlastně modernější varianta dříve hojně používané lavinové šňůry."
Čouhající kloub Avalanche Ball z obalu
Čouhající kloub Avalanche Ball z obalu
Ve své práci „Field tests of some new avalanche rescue devices“ z roku 2001 uvádí Martin Kern, et al. (SLF Davos) po praktickém testování figurín v lavině k Avalanche Ball toto:
  • The K2 „Avalanche Ball“ does not reduce the depth of burial. In the tests it facilitated rapid visual location of the dummies. (Avalanche Ball nezmenšuje hloubku zasypání, v testech usnadňoval nalezení figurín)
  • Based on the results obtained the K2-„Avalanche Ball“ does not represent a significant advancement in the area of avalanche safety equipment. (Na základě výsledků dosažených s Avalanche Ball, tento není významnou výhodou v oblasti lavinové bezpečnostní výbavy)
Aktivační popruh Avalanche Ball
Aktivační popruh Avalanche Ball
Na své stránce LAVINY – INFO BASIC uvádí Viktor Kořízek větu, kterou by si mohli všichni vrýt hluboko do paměti:
„ABS LAVINOVÝ AIRBAG A AVALANCHE BALL JE BEZ LAVINOVÉHO PŘÍSTROJE, LOPATY A SONDY ÚPLNĚ NA NIC!“ – možná by ještě mohl být doplněn Avalung a Recco.
Detail aktivační pojistky Avalanche Ball
Detail aktivační pojistky Avalanche Ball
K dostání je v Namche: Avalanche Ball v Namche za cenu 5900 Kč. Porovnání složitosti zařízení a jeho praktické použitelnosti ve srovnání s klasickým lavinovým vyhledávačem, který začíná na cenách i výrazně nižších, nechť si každý udělá sám. Možná má smysl pořídit Avalanche Ball za "akční slevu z 5900 na 1500 Kč, resp. v bazaru za 1200 Kč.
Překrytí aktivační pojistky
Překrytí aktivační pojistky
Na Telemark Talk Forum se v roce 2009 také začali věnovat Avalanche Ball – tests. Z diskusních příspěvků jenom několik na ukázku:
Toby: „Nothing really new, but I never saw anybody carrying this in real life.“ (Nic opravdu nového, ale nikdy jsem neviděl někoho, kdo by ho měl v terénu)
Juanbendeknee : „Like an ABS pack, but instead of attaching it to yourself you get a leash to get caught around trees.“ (Jako ABS batoh, ale kromě přidělání na sebe budete uvázáni kolem stromů)
Hacksaw: „The Avalanche Ball is not full proof and should not be the only means of finding someon. Obviously, the ball should be used in conjunction with a transceiver. Just as you should have a transceiver even if you use an ABS pack, Snowpulse or Avalung.“ (… Samozřejmě, balon by měl být používán pouze jako doplněk lavinového vyhledávače. Stejně jako by měl mít každý lavinový vyhledávač, i když používá ABS batoh, Snowpulse nebo Avalung)
Aktivační pojistka Avalanche Ball
Aktivační pojistka Avalanche Ball
Na Teton Gravity je vlákno nazvané An avalanche Ball is better then a transceiver?stojí za pozornost například:
backcountry1pr: „I do not believe that you could just "pull“ the cord up to find your victim. In all the slides I have been a part of, if the cord was longer then like 10ft, the time you would waste trying to follow 20ft of cord through a set up avy path would negate any immediate time savings." (Nevěřím tomu, že je možné jen >vytáhnout< lano k nalezení oběti. Ve všech lavinách, jichž jsem se nějakým způsobem zúčastnil, pokud lanko bylo delší než 3 metry, čas, který musíte strávit sledováním 6 metrů dlouhého lanka po lavinové dráze odstraní všechny okamžité časové výhody)
mb2778: „what about risk of strangulation?“ (a co nebezpečí uškrcení?)
Lanko držící u sebe Avalanche Ball a jeho obal
Lanko držící u sebe Avalanche Ball a jeho obal
Půldruhé minuty dlouhý šot z filmu Warrena Millera 1962 Backcountry Skiing ukazuje tehdejší „balonkové lyžování“ ve francouzském volném terénu, spouštění malých lavin, apod. aneb, jak se nechovat v zimě na horách.
Avalanche Ball v celé své červené kráse
Avalanche Ball v celé své červené kráse
Prezentace Lavinové pomůcky od (pdf) od Školy horské bezpečnosti Praha uvádí na druhé straně Avalanche Ball mezi nadstandardními pomůckami s ABS batohem, Avagear a Avalungem, zatímco mezi standardní patří lavinový vyhledávač, lopata a sonda. Oproti tomu na straně 20 uvádějí pod titulkem „Ti, jenž tančí na povrchu“ opět všechny tři zmíněné pomůcky. Na stránkách 21 až 26 je potom uveden popis a způsob použití Avalanche Ball v praxi. Zavádějící je „porovnávající obrázek“ na straně 26 (z webu Avalanche Ball), kde vlevo je uveden postup při použití lavinového vyhledávače, zatímco vpravo jak jste rychlí s Avalanche Ball. Nakreslená situace s lavinovým vyhledávačem platí pouze v případě, že se v okamžiku pádu laviny až do jejího zastavení všichni nezasažení dívali do nebe nebo na druhou stranu, neboť standardně by se mělo začínat až v místě posledního spatření strženého lavinou.
Detail uchycení Avalanche Ball k 6m dlohé šňůře
Detail uchycení Avalanche Ball k 6m dlohé šňůře
Avalanche Ball at Pistehors.com, kde je uvedeno „The biggest disadvantage is that the ball may come to rest on the surface some meters away from the victim. However the connecting cord is thin and light and will cut through compact snow so the cord can be pulled tight until the search is directly above the victim. It is important to remember that, unlike the ABS Airbag system the ball will not aid floatation so you still need a buddy to rescue you.“
Uzavírací část Avalanche Ball
Uzavírací část Avalanche Ball
Malé shrnutí Avalanche Ball:
+ zrychluje první vizuální kontakt s místem, kde může být za příznivých okolností v okruhu šesti metrů stržený lavinou (pokud mu zůstane Avalanche Ball připoután k tělu, a není utržen)
+ v případě použití lavinového vyhledávače a Avalanche Ball se celkově zrychluje možnost záchrany, možné použití při freeride, heliskiingu, apod.
+ jednoduchá mechanická konstrukce a použití bez nutnosti doplňujích prvků (baterky, patrony, apod.)
 – velká hmotnost
 – vysoká cena
 – není porovnatelný s ABS batohem nebo Snowpulse, neboť pouze označuje místo, kde je možná zasypaný, zatímco ABS batoh a Snowpulse s vysokou pravděpodobností udrží na povrchu laviny
 – stejně jako ABS batoh, Snowpulse a Avalung vyžaduje vědomou aktivaci, což v případě náhlého stresu způsobeného lavinou nemusí stržený vždy udělat
 – špatné připevnění k tělu – popruh, který se má zapnout kolem pasu zůstává klinkat volně na batohu – toto bylo viděno v praxi
 – chování Avalanche Ball a spojující šňůry v případě pádu laviny v zalesněném terénu – možnost uškrcení, zachycení za stromy a rozmačknání dalším sněhem, apod. – není v praxi ověřeno!
CELKOVĚ: Vzhledem k ceně, hmotnosti a praktickému použití je Avalanche Ball částečně vhodný jenom jako nadstandardní doplněk k lavinovému vyhledávači, lopatě a sondě – pokud s sebou někdo chce Avalanche Ball tahat. Předběžně není vhodné jeho použití v lesním porostu.
Rozdělávání Avalanche Ball k jeho složení
Rozdělávání Avalanche Ball k jeho složení
Odkazy a další čtení:
Střed Avalanche Ball s výztužnými dráty
Střed Avalanche Ball s výztužnými dráty
Rozložený a poskládaný Avalnanche Ball
Rozložený a poskládaný Avalanche Ball
Poskládaný Avalanche Ball s lankem
Poskládaný Avalanche Ball s lankem
Balení Avalanche Ball po použití
Balení Avalanche Ball – krok 1, levá strana obalu
Balení Avalanche Ball – krok 1, levá strana obalu
Balení Avalanche Ball – krok 2, pravá strana obalu
Balení Avalanche Ball – krok 2, pravá strana obalu
Protažení kroužkem pravé části obalu
Protažení kroužkem pravé části obalu
Balení Avalanche Ball – krok 3, sřední část obalu
Balení Avalanche Ball – krok 3, sřední část obalu
Balení Avalanche Ball – krok 4, horní kryt obalu
Balení Avalanche Ball – krok 4, horní kryt obalu
Balení Avalanche Ball – krok 5, zajištění pojistkou
Balení Avalanche Ball – krok 5, zajištění pojistkou
Překrytí aktivační pomůcky Avalanche Ball
Překrytí aktivační pomůcky Avalanche Ball
Překrytí aktivační pomůcky Avalanche Ball
Překrytí aktivační pomůcky Avalanche Ball
Dotažení obalu Avalanche Ball
Dotažení obalu Avalanche Ball


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Jan Pala | Vydáno dne 24. 01. 2010 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jan Pala, mountainski.cz

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Neplánovaný prvosjezd (15.03.2024)
Prvosjezd Lüsener Fernerkogel (14.03.2024)
SP Bormio - skialpový úspěch našich závodníků (05.02.2024)
Eva Matějovičová bronzová na ME (11.01.2024)
Velké lavinové nebezpečí (20.01.2023)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Covidové (23.12.2022)
Skialpinistické toulky XLVII. – Les Aravis - Le Reposoir (29.12.2021)
Skialpinistické toulky XLVI. – Vinschgau (29.11.2021)
Skialpinistické toulky II. – Tödi (02.03.2021)
Skialpinistické toulky XLV. – Berner Oberland (31.03.2020)
Skialpinistické toulky XLIX. – Silvretta (04.02.2019)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Verwall (27.11.2018)
Skialpinistické toulky XLVII. – Kanada (16.03.2018)
New Age (05.04.2017)
Skialpinistické toulky XLVI. – Gran Paradiso, přechod (27.03.2017)
Skialpinistické toulky XXXI. – Kleinwalsertal (23.01.2017)
Skialpinistické toulky XLV. – Valle Maira (09.01.2017)
Skialpfest 2004 (05.11.2016)
Skialpinistické toulky XLIV. – Capanna Forno (26.04.2016)
Skialpinistické toulky XXXXIII. – Lechtal (10.03.2016)
Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu (09.12.2015)
Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise (14.04.2015)
Skialpinistické toulky XXXXI. – Valle Stura (30.03.2015)
Metodický den ČHS: Laviny a pohyb v lavinovém terénu (10.02.2015)
Skialpinistické toulky XXXX. – masiv Mont Blanc - Vallorcine (16.01.2015)
Laviny a pohyb v lavinovém terénu (14.01.2015)
ABS stahuje všechny ocelové aktivační jednotky a vyzývá ke kontrole lavinových batohů ABS TwinBag Systém (24.12.2014)
Skialpinistické toulky XXXIX. – Bernardino (01.12.2014)
Pirinski Too Heavy (20.05.2014)
Skialpinistické toulky XXXVII. – Écrins (02.05.2014)
Když to padlo ... (02.04.2014)
Skialpinistické toulky XXXVI. – Saoseo (01.04.2014)
Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014 (13.03.2014)
Co a jak jsme dělaly na KST Female Ski-Mountaineering Camp 2014 (22.02.2014)
Mistroství Evropy ve skialpinismu (18.02.2014)
Mistrovství Evropy ve skialpinismu: Sádlo bronzový (15.02.2014)
SP ve skialpinismu La Pitturina - Val Comelico (09.02.2014)
Dominik Sádlo bronzový v Courchevelu (28.01.2014)
Dominik Sádlo stříbrný v Courchevelu (26.01.2014)
Skialpinistické toulky XXXV. – Lesachtal a Tiroler Gailtal (23.01.2014)
Světový pohár ve skialpinismu (21.01.2014)
Žluté autobusy budou od prosince vozit lyžaře do rakouských a italských Alp (01.11.2013)
Bylo nás pět: Haute Route srdcem ženy (15.05.2013)
Skialpinistické toulky XXXIV. – Zillertal (08.04.2013)
Skialpinistické toulky XXXIII. – Haute Route Valdôtaine (22.03.2013)
Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii (20.02.2013)
Prášili (12.02.2013)
SKAT XXXII. – Průvodce (novinky) (22.01.2013)
Promítání v Cross clubu: Freeride na Kamčatce (15.11.2012)
V potu tváře (23.04.2012)
Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012 (10.04.2012)
Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 17. 3. 2012 (30.03.2012)
Paštikáři v Raxu (23.03.2012)
Pět skialpinistů uvězněno (13.03.2012)
Skialpinistické toulky XXX. – Sulden - Ortler (07.03.2012)
Puchar Pilska pro dvojici Groh - Štantejský (25.02.2012)
Vydřené stříbro z mistrovství Evropy ve skialpinismu (16.02.2012)
Skialpinistické toulky XXIX. – Davos (30.01.2012)
Třetí místo pro Dominika Sádla (27.01.2012)
Noc tuleních pásů ski trab (26.01.2012)
TEST LAVINOVÝCH PŘÍSTROJŮ (09.12.2011)
Skialpinistické toulky XXVIII. – Ubaye (06.12.2011)
Záhraby (16.11.2011)
Krkonoše 2011 (29.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal (28.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVI. – Matschertal (17.03.2011)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE (11.03.2011)
MS ve skialpinismu Claut (28.02.2011)
VERTICAL RACE LUČNÍ BOUDA (22.02.2011)
AMINOSTAR VERTICAL RACE (16.02.2011)
Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit (08.02.2011)
Alpin sport Ski tour race (18.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIV. - Bernina - Piz Palü (11.01.2011)
Testy skialpovych lyží (03.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIII. – Přehled průvodců (03.01.2011)
Instantní skialpinismus v Krkonoších bez pokuty (04.12.2010)
Ženy v mužském světě (27.04.2010)
Skialpinistické toulky XXII. – Čtyřtisícovky Saas-Fee (05.04.2010)
Krkonoše 2010, Mistrovství republiky ve skialpinismu (29.03.2010)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2010 – Rokytnice nad Jizerou (19.03.2010)
Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux (10.03.2010)
Skialpinistické toulky XXI. – Lagorai (06.03.2010)
SKI MOUNTAINEERING WORLD CHAMIONSHIPS (02.03.2010)
Luční bouda vertical - skialpinismus (24.02.2010)
Skialpinistické toulky XX. – Valsertal (19.02.2010)
Noc tuleních pásů (04.02.2010)
Pásy Colltex CT40 (12.01.2010)
Skialpinistické toulky XIX. – Briançon (21.12.2009)
Skialpinistické toulky XVIII. – Kazbek (27.11.2009)
S Krysou na Lofoty (09.07.2009)
Expedice Kazbek (23.04.2009)
Takový menší odtrh (15.04.2009)
Skialpinistické toulky XVI. – Franz-Senn-Hütte (29.03.2009)
Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2009 (04.03.2009)
Skialpinistické toulky XV. – Val Ferret (19.02.2009)
Světový pohár ve skialpinismu (27.01.2009)
Skialpinistické toulky XIV. – La Clusaz - Aravis - příkré kuloáry (26.01.2009)
Skialpinistické toulky XIII. – Bregenzerwald (22.12.2008)
PodZIMNÍ Dachstein (10.10.2008)
Skialpinistické toulky XII. – Adelboden & Kandersteg (29.04.2008)
Karolína Grohová vítězkou Evropského poháru (17.04.2008)
Skialpinistické toulky XI. – Sellrain (12.02.2008)
Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru (29.01.2008)
NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 (07.01.2008)
Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis (08.12.2007)
Skialpinismus (09.08.2007)
Skialpinistické toulky IX. – Dammastock, Sustenhorn (21.05.2007)
Jasná Vertical Race - SEP ve skialpinismu (14.04.2007)
Dachstein extreme (07.04.2007)
Mistrovství evropy ve skialpinismu (07.04.2007)
Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach (06.04.2007)
Mistrovství ČR ve skialpinismu 2007 (19.03.2007)
Skialpinistické toulky VII. – Jenatsch a Bivio (05.03.2007)
Noc tuleních pásů 2007 (26.02.2007)
Noc tuleních pásů startuje v sobotu večer (21.02.2007)
Úspěch na Středoevropském poháru (16.02.2007)
Skialpinistické toulky VI. – Innervillgraten (30.01.2007)
Komentář k „Základům skialpinismu“ od INFO HUDY (23.01.2007)
Skialpinistické toulky V. – Sterzing (19.01.2007)
Skialpinistické toulky IV. – Samoëns (02.12.2006)
Lavina na MS ve skialpinismu (06.03.2004)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci