Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesLeonidioPohádka z červeného vápence

Hornatý poloostrov Peloponés, spojený s pevninou jen úzkou Korintskou šíjí, má v sobě znatelný potenciál pro sportovní i vícedélkové lezení. Hlavním centrem je okolí města Leonidio a sekunduje mu nedaleké Kyparissi.


 

Péťa v traverzu nad Leonidiem
Péťa v traverzu nad Leonidiem, Aghios Lemmy, foto: Petr Jandík

 

Leonidio je malebné městečko na mořském pobřeží poloostrova Peloponésu, nějakých 230 km od aténského letiště. Rozkládá se podél vyschlého řečiště v mohutném údolí, jehož stěny jsou součástí tamního lezeckého ráje, který se v posledních letech dynamicky rozvíjí a pomaličku dohání již profláklý Kalymnos.

Úzké uličky řidiče potrápí
Úzké uličky řidiče potrápí, foto: Petr Jandík

 

Z Atén přijedete večer. Úzké uličky za tmy prověří schopnosti řidiče i navigátora. Ráno vykouknete z apartmánu a rovnou vidíte před sebou tu červenou nádheru dvěstěmetrových stěn sektoru Kokkinovrachos, nad kterými vlaje obrovská řecká vlajka. Skoro ani nesnídáte, aby už jste vzali do rukou to úžasné načervenalé vápno. Hledáte průchod úzkými uličkami do strmého kopce, když je klika najdete napoprvé i průchod zahradami na traverzovou prašnou cestu nad městem a tam už vás dřevěné šipky posílají do kýžených sektorů a do půl hodiny už lezete, a lezete a lezete…..
Sportovky i vícedélky, od pětek po osmičky. Všechno nádherný, (zatím) neolezený vápenec, velmi bezpečně vynýtovaný, jak je příkaz dnešní doby.
Když už se úplně zničíte a padá tma, čeká na vás spousta hospůdek a kaváren a večerní život. Pak do pelechu a ráno znova a furt se toho nemůžete nabažit.

Jeden z kostelů
Jeden z kostelů, v pozadí Kokkinovrachos Hospital, foto: Petr Kodytek

 

Historie
Počátky lezení v Leonidiu se datují do roku 1987, kdy průkopníci M. Malkakou, L. Gianakoulis, Dimitris Sotirakis, Aris Theodoropoulos, D. Kapagioannis a další, udělali několik tradičních vícedélek v oblasti Kokkinovrachos. Topa těchto cest byla uveřejněna v časopise Korfes. V dnešní době se z nich leze už jen The pillar of Fire. Pak se dvacet let nedělo nic až v roce 2008 vynýtovali Atéňané S. Konstantakopoulos, S. Kouthouris a G. Koutsoukis několik těžkých sportovek v sektoru Elona. Výrazný rozvoj vrtání nových cest začal od roku 2013, kdy se na nýtování vrhlo několik skupin současně, včetně Adama Pražáka a jeho přátel, po kterých zůstal sektor Adršpach Wall. Do září 2018, kdy vyšel poslední průvodce, bylo v Leonidiu a okolí navrtáno kolem 1500 cest. 
První skupina objevitelů měla materiál i práci placenou z grantů Evropské unie. Athenian Mountain Club - přes 350 cest. Bratři Claude a Yves Rémy ze Švýcarska, Aris Theodoropoulos, Yiannis Torelli, Claude Idoux, Angela Eiter a Bernie Ruech, Ianis Metaxotos, Dimitris Titopoulos, Giorgos Kopalides - přes 160 cest.
Další skupina byla financovaná městem nebo sponzory. Materiál a vrtačky měli placené, udělali přes 500 cest. Opět Claude a Yves Rémy s pomocníky, Christoph Simeon, Angela Eiter & Bernie Ruech, Yanis Torelli.
Přes 400 cest udělali místní, nebo dlouhodobí návštěvníci. Materiál si platili sami s pomocí dotací z prodeje prvního lezeckého průvodce.
Přes 300 cest udělali různí nezávislí lezci na dovolené, většinou zahraniční. Materiál a nářadí si platili sami s pomocí od družstva Panjika z prodeje průvodce.

 

Štand ve vícedélce, placený z EU? Možná.
Štand ve vícedélce, placený z EU? Možná., foto: Petr Jandík

 

Sektory
Sektorů popsaných v průvodci z roku 2018 je sedmdesát, osm jich obsahuje i vícedélky.
Přímo nad městem jsou v červené dvěstěmetrové stěně v pěším dosahu oblasti Kokkinovrachos MainKokkinovrachos Hospital, a ještě pěšky dostupné, ale o kousek dál OlymposBlasphemia a spíše ve stínu ležící JupiterMarsPhobos a další. K ostatním je třeba popojet. Za týden a kousek jsme jich navštívili jen malou část.

Kokkinovrachos Main
Sem vyrazíte asi nejdřív. Je to nejblíž a lezení je tady fakt hodně. V sektorech Orama, Rocspot, Douvari a Petalo najdete 109 sportovních cest o délkách kolem 30 až 40 metrů. Dost cest má lehčí základní část a těžší přídavek nad ní, takže můžete třeba lézt 25 m 6a+, nebo 37 m 6c, když to spojíte. Pokud nepotřebujete každý den jiný výhled a lezete kolem 6a - 6b, můžete tu vydržet celý týden jen na sportovkách. Cesty jsou na sluníčku, jen na nástupech je křoví, kde se dá schovat do stínu.

 

Kokkinovrachos
Kokkinovrachos, Douvari,Erotas above the city 6a, foto: Petr Jandík

 

 

Kokkinovrachos
Kokkinovrachos, Douvari, Rammstein in Leonidio 6a+, foto: Petr Jandík

 

 

Kokkinovrachos
Kokkinovrachos, Douvari, 48 Ores 6a, foto: Petr Jandík

 

Když máte výkonnost na 6b+ až 7c, máte tu navíc výběr z dvaceti vícedélek o pěti až osmi délkách. Je tu nejlehčí a často lezená šestidélka Mignonette 5c.  

Mignonette: Rychlá dvojka šustí za mnou 1. délkou
Mignonette: Rychlá dvojka šustí za mnou 1. délkou, foto: Petr Jandík

 

 

Mignonette: Pátá délka
Mignonette: Pátá délka, foto: Petr Jandík

 

Náhorní planina u vlajky
Náhorní planina u vlajky, foto: Petr Jandík

 


Kokkinovrachos Hospital
Sektor nad nemocnicí, vpravo od Main. 33 sportovek a 6 vícedélek. Sportovní sektory tu jsou Hospital a Red Rock s nádhernou tmavočervenou skálou.  

Red rock
Red rock, foto: Petr Jandík

 

 

Štand v multipičce
Štand v multipičce, foto: Petr Jandík

 

Atrakcí sektoru jsou vícedélky. Pro toho, kdo zvládá bez problémů 6b je naprosto suprová osmidélková Aghios Lemmy a pěkná byla taky 6délková We Salute You, 6a. Jsou tu i těžší. 

Aghios Lemmy, 3. délka
Aghios Lemmy, 3. délka, foto: Petr Jandík

 

 

Agios Lemmy, 3. délka
Agios Lemmy, 3. délka, foto: Petr Jandík

 

 

Támhle je chyt!
Támhle je chyt!, foto: Petr Kodytek

 

 

Aghios Lemmy, 6. délka
Aghios Lemmy, 6. délka, foto: Petr Jandík

 

 

Aghios Lemmy, knížka
Aghios Lemmy, knížka a svatý obrázek Lemmyho, foto: Petr Jandík

 

 

Aghios Lemmy, 8. délka
Aghios Lemmy, 8. délka, dolez na temeno, foto: Petr Jandík

 

Když vám ta mlutipička jde dost od ruky, není nad to cestou do bydlení zasednout na kafe do některé z místních kafíren, třeba hned na náměstí, podívat se zespoda na to, co jste vylezli a u skvostného kapučína přivést do orgasmu některou z místních přítulných koček.

Místní kočka v orgasmu
Místní kočka v orgasmu, foto: Petr Jandík

 

 

Moderní zvonek
Moderní zvonek, foto: Petr Jandík

 

Twin Caves
Menší sektor s krátkým přístupem 10 minut od parkoviště, 60 výškových metrů. Je tu 48 cest. Vlevo a na pilíři jsou položené a technické, v jeskyních jsou převislé cesty po nateklých hadech do obtížnosti 8c. Sektor je zajímavý také tím, že se v něm můžete zastavit cestou z některé vícedélky na Kokkinovrachos, když ji vylezete rychle, máte čas a sestupujete po silnici. Nenechte se zblbnout průvodcem, který píše sestup za půl hodiny. To je kravina. Je dobré tam ulovit někoho s autem, kdo by vás svezl dolů a ušetřil vám nejméně jedenapůlhodinovou štrapáci serpentinami do Leonidia.

Twin caves
Twin caves, foto: Petr Jandík

 

 

Twin caves
Twin caves, Nanaki 6b, foto: Petr Jandík

 

Panagiá
Sektory nad silnicí vedoucí kolem pobřeží. Přístup je 25 minut, převýšení 252 m, celkem 53 cest v sektorech Cave of Panagia nahoře a Mad Wall níže vpravo. Spodní části cest v Cave od Panagia jsou položené, kolem 25 až 30 metrů. V levé části jeskyně jsou stěny kolmější. Nad spodní částí se táhne velká police, nad ní jsou převislé stěny s krápníky. Nad spodní část vedou ještě tři vícedélky. Cesty jsou tu pojmenované podle slavných horolezců a tak jsem si s rozkoší vylezl krásnou cestu Don Whillans pojmenovanou po vynálezci mého prvního sedáku. V několika cestách levé části jsou odšroubované plakety, zřejmě kvůli nestabilnímu bloku. I tak tam zbývá cest dost. Kisakas se skoro kolmými stěnami s drobnou ostrou rejží na chytání nás potrápila, ale pěkná.

Cave od Panagia - Don Whillans
Cave of Panagia - Don Whillans 6a, foto: Petr Jandík

 

 

Cave od Panagia -
Cave od Panagia - Kisakas 6b , foto: Petr Jandík

 

 Mad Wall je lehce položená stěna o výšce 20 až 30 metrů s krásným výhledem na moře v obtížnostech od 4 do 6b, hlavně 5c až 6a.

 
Mad Wall
Mad Wall - Kolotouba 6b, foto: Petr Jandík

 

Skiadhiániko
Sektor 11 km od Leonidia, 20 minut chůze, převýšení 130 m. Celkem 57 cest. V levé části mírně položené plotny, v pravé kolmé a lehce převislé stěny často s krápníkovými hady, ve střední části kratší převislé těžké. 

Skiadhianiko
Skiadhianiko, foto: Petr Jandík

 

 

Skiadhianiko
Skiadhianiko, Masmagoudi, 6a, foto: Petr Jandík

 

 

Skiadhianiko
Skiadhianiko, Tree, 6b, foto: Petr Jandík

 

 

Skiadhianiko
Skiadhianiko, Tree, 6b, foto: Petr Jandík

 

 

Skiadhianiko
Skiadhianiko, Eye of tiger, 6b, foto: Petr Jandík

 

Cestou se jede kolem tohoto malebného kláštera. 

Klášter Elona
Klášter Elona, foto: Petr Jandík

 

 

Bella Vista
Nový sektor vytvořený v roce 2017, 20 min pochodu a 70 m převýšení. Cestou pod ním potkáte neuvěřitelné mužíky, u kterých nechápete jak mohou držet pohromadě, dokud nepřijdete blíž a nezjistíte, že jsou slepené. Je tu 31 cest od 5 do 7b, jedna hezčí než druhá, ostatně jako všude tady kolem. Jak název sektoru říká, je tu pěkná vyhlídka do údolí. 

Lepený mužík u Bella Vista
Lepený mužík u Bella Vista, foto: Petr Jandík

 

 

Bella Vista
Bella Vista, Crazy Croc, 6a+ po nádherných kapsičkách, foto: Petr Kodytek

 

 

Bella Vista
Bella Vista, For You, 6c, foto: Petr Jandík

 

 

Bella Vista
Bella Vista, Verča drtí Rainfall 7a+, foto: Petr Jandík

 

Bella Vista
Bella Vista, dědeček ve Speedy, 6a, foto: Verča D.

Informace 

 

Doprava: Z Aténského letiště vypůjčeným autem do Leonidia 230 km, doba jízdy 4 hodiny. Poplatky na dálnici 9,2 Eur za jednu cestu. Z Atén se dá jet taky autobusem X93 za 6 EUR do autobusové nádraží Kifisos, v roce 2018 stál bus 39 EUR zpáteční lístek.

Ubytování: apartmány přes Airbnb, kemp, spousta možností, nejlíp najít na internetu. My jsme bydleli v Rentoulis House v osmi lidech a bylo to fajn. Paní nám i nosila pomeranče. Vyšlo to na 10 EUR na osobu a noc. E-mail: matinacheiari@gmail.com.

Průvodce: 

Leonidio & Kyparissi climbing guidebook, kolektiv, 2. vydání 2018, Pánjika cooperative, ke koupi na místě. 360 stran.

Greece sport climbing the best of, Aris Theodoropoulos, 2. vydání 2017, Terrain. Výběr z celého Řecka, obsahuje většinu toho, co je v Leonidiu. Měkčí klasifikace u některých cest

Rest day: Romantické městečko Monemvasia na ostrůvku u pobřeží, cca 80 km od Leonidia. Romantické městečko, jehož branou auto neprojede a kde nákladní dopravu obstarávají osli a kolečka, je na skalnatém ostrůvku spojeném s Peloponésem jen mostem. Dolní město je živé, horní město jsou kromě jednoho kostela již jen ruiny.

 

Monemvasia
Monemvasia, dolní město, foto: Petr Jandík

 

 

Monemvasia - ostrůvek je s pevninou spojen jen mostem
Monemvasia - ostrůvek je s pevninou spojen jen mostem, foto: Petr Jandík

 

Vhodá doba návštěvy: říjen až duben, jinak je moc horko a musíte do stinných sektorů 

Tak zas příště...
Tak zas příště..., foto: Petr Jandík

 

 


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 17. 04. 2020 | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Topa z Mařenky (27.04.2024)
Ermionida - nová lezecká oblast (21.12.2023)
Bošické skály (23.11.2022)
Kvarteto do Malé zmrzlé (18.09.2022)
Burgstallwand (24.06.2022)
Železná jehla je jinde (18.05.2022)
Geyikbayiri pro softmovery? (05.04.2022)
Databáze ČHS a mapové polygony povoleného lezení (23.02.2022)
Bavorské žulové bochánky (12.01.2022)
Nassereith: Tieftal (22.10.2021)
Ewige Wand (23.07.2021)
Dárek pro moravské pískaře (05.01.2021)
Pražské kvaky: Vinořské písky (03.11.2020)
Hostivařská skalka (27.10.2020)
Plombergstein (24.09.2020)
Geniální únik z Alcatrazu, ale bacha na bachaře! (04.06.2020)
Barunka, nová skála v Řeži (27.04.2020)
Skály u Židovy strouhy (17.03.2020)
Údolí Kačáku (18.02.2020)
Hornorakouské Quacky (07.08.2019)
Nové cesty na severu (16.01.2019)
Světla odjinud (02.08.2018)
Je libo Houstičku? (21.06.2018)
Tetínské skály zahájily v sobotu (13.05.2018)
Podzim (09.01.2018)
Celva (20.11.2017)
Dojištění v Sasku (13.10.2017)
Il Bersaglio (05.10.2017)
Nové cesty v Banátu (15.08.2017)
Nová cesta v Černolicích (31.07.2017)
Čedičová skála u Arnultovic (28.06.2017)
Císařské údolí (03.05.2017)
Skalka u přívozu (05.04.2017)
Mařenka (18.03.2017)
Chulilla medium (28.02.2017)
Red Rocks I. (11.01.2017)
Val Rosandra – Gliščica (06.01.2017)
Meteora (30.11.2016)
Broumovsko očima občasného návštěvníka (16.09.2016)
Cesty ve stínu (24.06.2016)
Konstein (01.06.2016)
Krkavčí skály - odtajněno (05.04.2016)
Štědrodenní pilíř? Zapomeňte! (23.12.2015)
Stopy historie Výřích skal (28.11.2015)
Bavorské Alpy - nejméně hnusné oblasti (22.11.2015)
Alpspitze pro pokročilé (02.10.2015)
Žďár u Rokycan (15.09.2015)
Nečín - lepší koupačka než lezení? (20.07.2015)
100+1 důvodů proč nejezdit na Poustevnu (16.07.2015)
Sobota na Velké s hudbou pil (01.03.2015)
Zadní skály Držková mění "vzhled" (03.12.2014)
Kašparák (22.09.2014)
Výří skály (18.09.2014)
Kreutzberk – Křížová hora (07.09.2014)
Il re del lago (29.08.2014)
Stav Kočičích kamenů po dokončení ferraty (16.08.2014)
Tak trochu jiný písek - Vosges II (17.07.2014)
Už jste byli na Velké? (11.06.2014)
Costa Brava díl 3 (13.03.2014)
Costa Brava díl 2 (26.02.2014)
Costa Brava (07.02.2014)
Prvovýstupy v Ostrově jen se souhlasem OVK (03.12.2013)
S dětmi na skále III. (24.11.2013)
Arco - Muro dell Asino (20.09.2013)
Nové věže a cesty v Ostrově (04.09.2013)
Jak jsme objevili Klobouček (02.08.2013)
Sanace v Hlubočepích (30.06.2013)
Skály U mamuta (21.06.2013)
Ubrieux a Lou Passo d´Hannibal v Haute Provence. Боярышник рецепты (16.01.2013)
Baume Rousse - lezení v Haute Provence (21.12.2012)
Rocher de Saint Julien (07.12.2012)
Lezení v Bellecombe - Tarendol (28.11.2012)
Monumentální útes CAP CANAILLE v Calanques (20.11.2012)
Odtajněný Hetov (14.10.2012)
Končiny, možná méně známé (09.10.2012)
Sardinie (08.10.2012)
Vykopaný skvost (05.10.2012)
Östlicher Schoberkopf (23.08.2012)
Kdo platí železo v Labáku? (28.06.2012)
Oblast Hohburger Berge - SPIELBERG (27.06.2012)
Dolomity - Lastoni di Formin & Lagazuoi (17.06.2012)
Oblast Hohburger Berge - HOLZBERG (15.06.2012)
Pašinka koupena, děkujeme (12.06.2012)
Melchtal (16.05.2012)
Vánoce na jehle (25.12.2011)
Spaní na Hohe Wandu (08.11.2011)
Zlaté Jizerky (07.11.2011)
Hummelstein u Lockwitz (13.10.2011)
Parné léto v Údolí a na Loukách (31.08.2011)
Chceš-li šťastnou dívku míti, na Hoher Nock ji musíš vzíti (19.07.2011)
V Českém Krumlově by chtěl žít každý (20.06.2011)
Španělský slepenec (03.06.2011)
Velikonoce v Arcu (22.04.2011)
Kam v létě na lezení ? …. do Japonska (28.01.2011)
Přehrada Diga di Luzzone (04.11.2010)
Königshainer Berge u Görlitz (12.08.2010)
Klettergarten Liebethaler Grund (09.08.2010)
Simplon pass a Gole di Gondo (19.07.2010)
Tak trochu jiný písek - Vosges (30.06.2010)
Písek je mokrý? Zkus Mravence! (17.06.2010)
Lezení v Praze: Holý vrch (18.04.2010)
Fixní jištění na Srbsku (16.04.2010)
Na Dunaji u Beurouna (26.10.2009)
Jižní Frankenjura (20.10.2009)
Obrvégry (30.05.2009)
Silvestrovská feérie (12.01.2009)
Havraní skály u Velké Javorské (23.12.2008)
Proč jsou Greifensteine Greifensteine? (04.11.2008)
Tak trochu jiný písek (26.06.2008)
V Číně stoupají poplatky za vrcholy (23.06.2008)
Bezingi - návod k použití (06.06.2008)
Lezecké možnosti Moskvy a okolí (15.05.2008)
Tajemný Vrabinec (02.05.2008)
Národní park Terelj (07.04.2008)
Jarní víkend (31.03.2008)
Tašovské dilema (08.02.2008)
Horský informační systém v Tatrách (07.02.2008)
Rozštípenka (27.12.2007)
V zajetí středověké legendy (07.11.2007)
Ďábelský vápenec Col Du Pillon (15.10.2007)
Zase někdy někde (25.09.2007)
Sahara na Sahaře (19.07.2007)
Vápenec - Engelhörner (01.07.2007)
Strach a pot nad jezerem (05.06.2007)
Vodní svět u Hříměždic (11.05.2007)
Perštejn (27.11.2006)
Nový svět (24.10.2006)
Kácovské ozvěny (09.08.2006)
Kvakerské posázaví (11.07.2006)
Aosta - není rula jako rula (06.03.2006)
Pár cest hledá autora (06.05.2004)
Best of extrem (06.04.2003)
Zdalipak touhy dojdou naplnění… (06.02.2002)Komentář ze dne: 19.04.2020 20:16:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Aleš Komárek (komarfilm@seznam.cz@)
Titulek: parádní akcička
Parádní akcička, krásné cesty, krásné fotky. prostě jen závidím.
1 0

Komentář ze dne: 20.04.2020 13:39:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: parádní akcička
Jojo. Bylo to úžasný a bohužel na delší dobu poslední vejlet do "KS". Teď nás čeká virová totalita.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci