Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesMistrovství evropy ve skialpinismu


Morzine - Avoriaz

Mistry Evropy ve skialpinismu v kategoriích týmů se staly Italky Francesca Martinelli a Roberta Pedranzini a domácí dvojice Florent Perrier a Gregory Gachet. Česká štafeta juniorů byla bronzová, Radek Groh v individuálním závodě stříbrný.


Závod týmů

Den po úvodním závodě do vrchu se rozdělovaly sady medailí evropského šampionátu v závodě dvojic Team Race. Do závodu nastoupilo 43 dvojic mužů, včetně dvou českých týmů a 12 dvojic žen. Během čtyř výstupů nastoupali závodníci 2160 metrů.

Florent Perrier v závodě dvojic
Florent Perrier v závodě dvojic, foto: Štěpán Pleskač


Mužské kategorie ovládli domácí Florent Perrier a Gregory Gachet. O druhé místo spolu bojovali do poslední chvíle William Bon Mardion a Alexander Pellicier s italskou dvojicí Guido Giacomelli a Jean Pellissier. Díky rychlejšímu depu na vrcholu před posledním sjezdem obsadili stříbrnou pozici domácí závodníci, pro italskou dvojici zbyla třetí příčka. S minimální ztrátou do cíle dojeli hlavní z favoritů Manfred Reicheger s Denisem Brunodem, kdy prvně jmenovaný téměř celý poslední výšlap tlačil svého partnera hůlkou do zad přes batoh, a zajímavě mu tak pomáhal zdolat závěrečné stoupání.

Tlačení slabšího partnera v italské dvojici hůlkou do kopce
Tlačení slabšího partnera v italské dvojici hůlkou do kopce, foto: Štěpán Pleskač


První z českých dvojic, Mirek Duch s Romanem Glajcarem, do cíle dojela na čtyřiadvacátém místě, Martin Cienciala s Janem Pochobradským obsadili dvaatřicátou příčku. Kategorii žen ovládla obdivuhodně vyrovnaná italská dvojice Franceska Martinelli s Robertou Pedranzini, před Corinne Favre s Veronique Lathuraz z Francie a švýcarskou dvojicí Nathalie Etzensperger s Catherine Mabillard. Česká dvojka Alice Korbová a Dita Formánková po absolvovaném Vertical Race nestartovaly, a rozhodly se šetřit síly na závod jednotlivců. Později svého rozhodnutí litovaly, protože trasa závodu dvojic vedla v překrásných terénech nad dějištěm evropského šampionátu v Morzine.

Sjezd dvojice závodníků
Sjezd dvojice závodníků, foto: Štěpán Pleskač


Rally – štafety

Další medaile na Mistrovství Evropy ve skialpinismu ve francouzském Morzine vybojovala juniorská štafeta České republiky ve složení Karolína Grohová, Radek Groh a Jan Hepnar.

Bronzová štafeta juniorů v závodě Rally
Bronzová štafeta juniorů v závodě Rally, foto: Štěpán Pleskač


V pondělí odpoledne ve Francii vybojovala česká štafeta juniorů bronzové medaile a daleko za sebou nechala alpské velmoci Švýcarsko a Itálii. Pořadatelé připravili ve středisku Avoriaz okruh s převýšením 165 metrů. Pro juniorské štafety jedno kolo, ženy a muže čekaly okruhy dva. Od startu vedla trasa mírným stoupáním pod prudkou část neupraveného terénu, následovaly tzv. „cikcaky“ na první kopec, mírnou částí sjezdovky pod nejprudší místo, kde se lyže musely připevnit na batoh, a na vrchol stoupat na botách.

Výstup s lyžemi na zádech
Výstup s lyžemi na zádech, foto: Štěpán Pleskač


Těsně pod vrcholem se lyže opět nasadily a posledních sto metrů se zdolávalo na nich. Sjezd vedl v neupraveném terénu, posledních 200 metrů do místa cíle se traverzovalo přes spodní část sjezdovky. Všichni závodníci i zástupci realizačních týmů se shodli na tom, že je to nejtechničtější a nejzajímavější trať na dosavadních šampionátech.

Vítezná štafeta ČR v závodě rally
Vítezná štafeta ČR v závodě rally, foto: Štěpán Pleskač


O půl čtvrté odpoledne odstartovalo osm juniorských štafet. Na start mohla nastoupit z jednotlivých zemí pouze jedna štafeta složená z  juniorky, nebo kadetky, jednoho kadeta a jednoho juniora. Česká republika postavila juniorskou štafetu vůbec poprvé, protože až v letošním roce máme kadetku odpovídající výkonnosti v podobě Karolíny Grohové z AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB teamu Janské Lázně, stříbrné medailistky z letošních závodů Evropského poháru a závodu Vertical race na Evropském šampionátu. Ta výborně odstartovala a během několika málo metrů si vytvořila obrovský náskok, který udržela až na vrchol stoupání, kde ji teprve začaly soupeřky stahovat. Z vrcholu odjela nejrychleji španělka Vareliová, Karolína ji byla těsně v patách. V těžkém sjezdu si ale nebyla úplně jistá, a po pádu předávala nešťastná na druhém místě s minimální ztrátou dvaceti sekund. Štafetu po ní přebral její bratr Radek, který špičkovým výkonem stáhl náskok Španělska, a Česká republika byla rázem opět ve hře o zlatou medaili. Ve sjezdu jeli se svým soupeřem v těsném kontaktu, ale ve spodní části trati si i Radek vybral smůlu v podobě naprosto nekontrolovatelného pádu. Naštěstí se rychle vzpamatoval a předával štafetu České republiky opět na druhém místě se sedmisekundovou ztrátou.

Jan Hepnar - rally
Jan Hepnar - rally, foto: Štěpán Pleskač


Na třetím úseku startoval junior Jan Hepnar ze SAK Orlické hory, letošní juniorský mistr České republiky, nejlepší z Čechů v úvodním závodě Vertical Race. Za Španělsko ale startoval Kilián Jornet, letos ve všech závodech naprosto suverénní. Na třetím místě předávala domácí Francie, a na svůj závod vyrazil Sebastián Perrier, který se zhruba po dvou stovkách metrech dostal na druhé místo před Honzu Hepnara. Toho ale dopředu doslova hnalo množství českých fanoušků, kteří do Morzine vyrazili, a připravili letos nejlepší fanclub Evropského šampionátu. Do cíle tak dojela na prvním místě štafeta Španělska, se čtyřicetisekundovou ztrátou Francie a za obrovských ovací na třetím místě štafeta České republiky.

O hodinu později startovalo sedm ženských štafet, kde Česká výprava neměla zastoupení. Zlato tak získala Itálie, před domácí Francií a Švýcarskem.

Na sedmou hodinu večer byl připravený start mužských štafet. Do závodu nastoupilo patnáct čtyřčlenných štafet, každého závodníka čekala dvě kola. Za Českou republiku startovali Roman Kuczynský, Roman Glajcar, Petr Maliga a Mirek Duch. Na čele se hned od startu usadila favorizovaná Itálie, o další medaile bojovala Francie se Švýcarskem a Španělskem. Ostatní už byly mimo hru o medaile, Česká štafeta se držela okolo desátého místa, nakonec o jedno místo klesla těsně za Slovensko.

Závod jednotlivců

Český reprezentant Radek Groh z AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB teamu Janské Lázně se na Mistrovství Evropy ve skialpinismu představil ve skvělé formě a z Francie si domů veze dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. V posledním závodě evropského šampionátu nestačil rodák z Vrchlabí opět pouze na domácího Gacheta a skvělým závěrem vybojoval druhé místo.

Po startu závodu jednotlivců
Po startu závodu jednotlivců, foto: Štěpán Pleskač


Ve středu brzo ráno odstartoval závodem jednotlivců ve středisku Avoriaz závěrečný den evropského šampionátu 2007. Atraktivní trasa pro seniorské kategorie obsahovala tři výstupy, v každém z nich výšlap na botách s lyžemi na batohu a dva těžké sjezdy. Juniory a kadety čekal první výstup a sjezd shodný s trasou seniorů, ve druhém výstupu vynechali výstup na nejvyšší bod závodu s hřebenem hory Les Hauts Forts vysoké 2464 metrů, napojili se do sjezdu starších kategorií, a čekala je pouze polovina jejich sjezdu a závěrečného výstupu zpět do centra Avoriaz. Cíl byl přímo uprostřed města, před místním turistickým informačním centrem. Trasa seniorů měla celkové převýšení 1570 metrů, mladší kategorie čekala porce nastoupaných 1120 metrů. Na start nastoupil maximální počet závodníků, které mohly jednotlivé země postavit. Celkový počet startujících dosáhl čísla 165 skialpinistů z jedenadvaceti zemí, včetně třinácti českých reprezentantů.

Alice Korbová v individuálním závodě
Alice Korbová v individuálním závodě, foto: Štěpán Pleskač


Novými Mistry Evropy v závodě jednotlivců se v hlavních kategoriích stali domácí Florent Perrier – ten si připsal po Vertical Race a závodě dvojic Team Race už třetí zlatou a Laetitia Roux, pro ní to byla po titulu z Verticalu „pouze“ druhá zlatá medaile. Z Českých závodníků si nejlépe vedl Mirek Duch na čtyřicátém sedmém místě, o jednu příčku za ním skončil Roman Glajcar, další Roman Kuczynský obsadil padesátou čtvrtou příčku, Petr Maliga skončil na šedesátém třetím místě a Espoir Pavel Vondra na sedmnáctém místě ve své kategorii. Mezi ženami Alice Korbová obsadila čtyřiadvacáté místo a Dita Formánková v „třiadvacítkách“ desátou příčku. Juniory ovládli výborně připravení zástupci Španělska Kilián Jornet – připsal si třetí zlato a Mereia Varela – pro ní je to druhá zlatá z evropského šampionátu.

Radek Groh v závodě jednotlivců
Radek Groh v závodě jednotlivců, foto: Štěpán Pleskač


Mezi kadety opět zazářil Radek Groh. Od počátku se držel čela startovního pole, nad jeho síly byl opět letos neporazitelný domácí Xavier Gachet. Až do cíle musel závodník z janskolázeňského AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB teamu bojovat se španělským soupeřem Markem Rubirolou, ale ten v závěrečném výstupu těsně před cílem v zasněžených ulicích Avoriaz v mírném stoupání neodolal neustále opakujícím se nástupům českého závodníka. Ten tak na Mistrovství Evropy dovršil svou dosavadní sbírku dvou medailí, stříbrné z úvodního Vertical Race a bronzové ze štafet, o další stříbro a stal se tak nejúspěšnějším borcem z české výpravy. Naopak smůlu si vybrala jeho sestra Karolína, na prvním vrcholu bezpečně vedla, po sjezdu se propadla na čtvrté místo a během druhého výstupu se propracovala na třetí příčku. Do závěrečného sjezdu odjížděla s minutovým náskokem na další soupeřky, ale do závěru už jí síly na medailové umístění nezbyly a musela se spokojit s nevděčnou čtvrtou příčkou. Mezi staršími juniorkami by ale skončila stříbrná, což je příslibem do dalších let, i když příští rok ještě zůstává v kategorii kadetek. I další z českých závodníků kadet Ondřej Fejfar po nepříliš povedených sjezdech obsadil jedenadvacátou příčku, ty si naopak pochvalovali junioři Jan Hepnar, Roman Jadamus a Adam Brožek, v cíli na patnáctém, dvacátém a jedenadvacátém místě.

Radek Groh stříbrný v závodě jednotlivců
Radek Groh stříbrný v závodě jednotlivců, foto: Štěpán Pleskač


I když se Česká výprava mohla opřít o medailová umístění především sourozenců Grohových a v počtu medailí se umístila za alpskými státy Francií a Itálií a Pyrenejským Španělskem se třemi stříbrnými a bronzovými medailemi ze štafet se umístila na čtvrtém místě z jedenadvaceti zúčastněných zemí v počtu medailí. V celkovém bodovém hodnocení národů se před nás dostalo díky silným seniorům ještě Švýcarsko, Německo a Andorra. Příští rok čeká závodníky ve skialpinismu Mistrovství světa ve švýcarském Portes du Soleil, jen o jedno údolí vedle od letošního evropského šampionátu v Morzine – Avoriaz. Budeme si všichni přát, aby počátky letošních špičkových výkonů přinesly příští rok další úspěchy pro červeno-modro-bílé barvy reprezentantů České republiky.

Štěpán Pleskač, vedoucí výpravy reprezentantů České republiky

Výsledky ke stažení


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Štěpán Pleskač | Vydáno dne 07. 04. 2007 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Štěpán Pleskač

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
SP Bormio - skialpový úspěch našich závodníků (05.02.2024)
Eva Matějovičová bronzová na ME (11.01.2024)
Velké lavinové nebezpečí (20.01.2023)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Covidové (23.12.2022)
Skialpinistické toulky XLVII. – Les Aravis - Le Reposoir (29.12.2021)
Skialpinistické toulky XLVI. – Vinschgau (29.11.2021)
Skialpinistické toulky II. – Tödi (02.03.2021)
Skialpinistické toulky XLV. – Berner Oberland (31.03.2020)
Skialpinistické toulky XLIX. – Silvretta (04.02.2019)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Verwall (27.11.2018)
Skialpinistické toulky XLVII. – Kanada (16.03.2018)
New Age (05.04.2017)
Skialpinistické toulky XLVI. – Gran Paradiso, přechod (27.03.2017)
Skialpinistické toulky XXXI. – Kleinwalsertal (23.01.2017)
Skialpinistické toulky XLV. – Valle Maira (09.01.2017)
Skialpfest 2004 (05.11.2016)
Skialpinistické toulky XLIV. – Capanna Forno (26.04.2016)
Skialpinistické toulky XXXXIII. – Lechtal (10.03.2016)
Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu (09.12.2015)
Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise (14.04.2015)
Skialpinistické toulky XXXXI. – Valle Stura (30.03.2015)
Metodický den ČHS: Laviny a pohyb v lavinovém terénu (10.02.2015)
Skialpinistické toulky XXXX. – masiv Mont Blanc - Vallorcine (16.01.2015)
Laviny a pohyb v lavinovém terénu (14.01.2015)
ABS stahuje všechny ocelové aktivační jednotky a vyzývá ke kontrole lavinových batohů ABS TwinBag Systém (24.12.2014)
Skialpinistické toulky XXXIX. – Bernardino (01.12.2014)
Pirinski Too Heavy (20.05.2014)
Skialpinistické toulky XXXVII. – Écrins (02.05.2014)
Když to padlo ... (02.04.2014)
Skialpinistické toulky XXXVI. – Saoseo (01.04.2014)
Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014 (13.03.2014)
Co a jak jsme dělaly na KST Female Ski-Mountaineering Camp 2014 (22.02.2014)
Mistroství Evropy ve skialpinismu (18.02.2014)
Mistrovství Evropy ve skialpinismu: Sádlo bronzový (15.02.2014)
SP ve skialpinismu La Pitturina - Val Comelico (09.02.2014)
Dominik Sádlo bronzový v Courchevelu (28.01.2014)
Dominik Sádlo stříbrný v Courchevelu (26.01.2014)
Skialpinistické toulky XXXV. – Lesachtal a Tiroler Gailtal (23.01.2014)
Světový pohár ve skialpinismu (21.01.2014)
Žluté autobusy budou od prosince vozit lyžaře do rakouských a italských Alp (01.11.2013)
Bylo nás pět: Haute Route srdcem ženy (15.05.2013)
Skialpinistické toulky XXXIV. – Zillertal (08.04.2013)
Skialpinistické toulky XXXIII. – Haute Route Valdôtaine (22.03.2013)
Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii (20.02.2013)
Prášili (12.02.2013)
SKAT XXXII. – Průvodce (novinky) (22.01.2013)
Promítání v Cross clubu: Freeride na Kamčatce (15.11.2012)
V potu tváře (23.04.2012)
Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012 (10.04.2012)
Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 17. 3. 2012 (30.03.2012)
Paštikáři v Raxu (23.03.2012)
Pět skialpinistů uvězněno (13.03.2012)
Skialpinistické toulky XXX. – Sulden - Ortler (07.03.2012)
Puchar Pilska pro dvojici Groh - Štantejský (25.02.2012)
Vydřené stříbro z mistrovství Evropy ve skialpinismu (16.02.2012)
Skialpinistické toulky XXIX. – Davos (30.01.2012)
Třetí místo pro Dominika Sádla (27.01.2012)
Noc tuleních pásů ski trab (26.01.2012)
TEST LAVINOVÝCH PŘÍSTROJŮ (09.12.2011)
Skialpinistické toulky XXVIII. – Ubaye (06.12.2011)
Záhraby (16.11.2011)
Krkonoše 2011 (29.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal (28.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVI. – Matschertal (17.03.2011)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE (11.03.2011)
MS ve skialpinismu Claut (28.02.2011)
VERTICAL RACE LUČNÍ BOUDA (22.02.2011)
AMINOSTAR VERTICAL RACE (16.02.2011)
Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit (08.02.2011)
Alpin sport Ski tour race (18.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIV. - Bernina - Piz Palü (11.01.2011)
Testy skialpovych lyží (03.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIII. – Přehled průvodců (03.01.2011)
Instantní skialpinismus v Krkonoších bez pokuty (04.12.2010)
Ženy v mužském světě (27.04.2010)
Skialpinistické toulky XXII. – Čtyřtisícovky Saas-Fee (05.04.2010)
Krkonoše 2010, Mistrovství republiky ve skialpinismu (29.03.2010)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2010 – Rokytnice nad Jizerou (19.03.2010)
Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux (10.03.2010)
Skialpinistické toulky XXI. – Lagorai (06.03.2010)
SKI MOUNTAINEERING WORLD CHAMIONSHIPS (02.03.2010)
Luční bouda vertical - skialpinismus (24.02.2010)
Skialpinistické toulky XX. – Valsertal (19.02.2010)
Noc tuleních pásů (04.02.2010)
Lavinová pomůcka Avalanche Ball (24.01.2010)
Pásy Colltex CT40 (12.01.2010)
Skialpinistické toulky XIX. – Briançon (21.12.2009)
Skialpinistické toulky XVIII. – Kazbek (27.11.2009)
S Krysou na Lofoty (09.07.2009)
Expedice Kazbek (23.04.2009)
Takový menší odtrh (15.04.2009)
Skialpinistické toulky XVI. – Franz-Senn-Hütte (29.03.2009)
Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2009 (04.03.2009)
Skialpinistické toulky XV. – Val Ferret (19.02.2009)
Světový pohár ve skialpinismu (27.01.2009)
Skialpinistické toulky XIV. – La Clusaz - Aravis - příkré kuloáry (26.01.2009)
Skialpinistické toulky XIII. – Bregenzerwald (22.12.2008)
PodZIMNÍ Dachstein (10.10.2008)
Skialpinistické toulky XII. – Adelboden & Kandersteg (29.04.2008)
Karolína Grohová vítězkou Evropského poháru (17.04.2008)
Skialpinistické toulky XI. – Sellrain (12.02.2008)
Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru (29.01.2008)
NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 (07.01.2008)
Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis (08.12.2007)
Skialpinismus (09.08.2007)
Skialpinistické toulky IX. – Dammastock, Sustenhorn (21.05.2007)
Jasná Vertical Race - SEP ve skialpinismu (14.04.2007)
Dachstein extreme (07.04.2007)
Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach (06.04.2007)
Mistrovství ČR ve skialpinismu 2007 (19.03.2007)
Skialpinistické toulky VII. – Jenatsch a Bivio (05.03.2007)
Noc tuleních pásů 2007 (26.02.2007)
Noc tuleních pásů startuje v sobotu večer (21.02.2007)
Úspěch na Středoevropském poháru (16.02.2007)
Skialpinistické toulky VI. – Innervillgraten (30.01.2007)
Komentář k „Základům skialpinismu“ od INFO HUDY (23.01.2007)
Skialpinistické toulky V. – Sterzing (19.01.2007)
Skialpinistické toulky IV. – Samoëns (02.12.2006)
Lavina na MS ve skialpinismu (06.03.2004)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci