V noci na středu se rapidně změnilo počasí a napadlo asi 20 cm nového sněhu. Pořadatelé ve středisku Grau Roig šestaosmdesáti mužům a čtyřicítce žen nejprve start odsunuli o hodinu, později přeznačili trasu a vynechali jedno stoupání s následným sjezdem. Na vrchol Montmalús vysoký 2780 metrů se stoupalo dvakrát stejným výstupem, později následovala pasáž na mačkách na Serra Seca (2730 metrů vysoký), kde vrtulník v průběhu závodu dvakrát odpálil sníh a spustil na plánované trase závodu menší laviny. O náročnosti závodu svědčí vyčerpání a totální kolaps jedné z favoritek závodu Mirei Miró (vítězky pondělního Vertical Race), která za doprovodu jednoho ze španělských trenérů sotva sjela po prvním výstupu do prostoru cíle, kde ji hned převzali záchranáři.
Mistry světa v seniorských kategoriích se stali Florent Troillet ze Švýcarska a francouzská reprezentantka Laetitia Roux. V kategorii Espoir se z vítězství radovali Španěl Killian Jornet Burgada a Michaela Essl z Rakouska. Michal Štantejský si počínal nejlépe z českých reprezentantů a závod dokončil na třicátém druhém místě. V kategorii do třiadvaceti let se Ondřej Fejfar a Radek Groh srovnali za sebe stejně jako v pondělním Vertical race na patnáctou a šestnáctou příčku. Tentokrát si jenom vyměnili pořadí v cíli.
I ve čtvrtek dělal těžkou hlavu pořadatelům těžký nový sníh, ke kterému se přidal velmi silný vítr. Trasa závodu juniorů a kadetů se ale tentokrát neměnila a z větší části kopírovala trasu seniorů. V mládežnických kategoriích startovalo pětadvacet juniorů a devatenáct juniorek a třináct kadetů a deset kadetek. První a poslední stoupání bylo úplně stejné jako trasa pro seniory, prostřední výstup Na prvním vrcholu Montmalús byl vítr v jednu chvíli tak silný, že některé závodníky porážel na zem. Pořadatelé dokonce uvažovali o zastavení závodu. Ve třech kategoriích nakonec zlato vybojovali stejní závodníci, jako v pondělním závodě Vertical Race. V kadetech si nejlépe počínali Louise Borgnet a Anton Palzer, v juniorkách si připsala na své konto druhou zlatou medaili Jennifer Fiechter. Pouze mezi juniory svoji první zlatou medaili vybojoval Robert Antonioli. Karolína Grohová po pomalejším začátku a postupném zrychlování závod dokončila na sedmém místě, Petra Volfová na místě šestnáctém.
V pátečním Team Race a sobotních štafetách už závodníci České republiky nestartovali, stejně se rozhodla i slovenská výprava. Pro všechny zúčastněné státy byly tratě v Andoře nepříjemně vysoko položené. Některé výpravy zvolily před světovým šampionátem vysokohorská soustředění, někteří závodníci v podobných nadmořských výškách žijí a trénují. Česká minivýprava se s jednou bronzovou medailí letos musela spokojit s třináctou příčkou z třiadvaceti zúčastněných států. O tři místa před námi skončilo Polsko, i když nezískali jeho závodníci ani jeden z cenných kovů, jeden z donedávna úspěšných států, Slovensko, skončilo až za Českou republikou. V počtu získaných medailí se Česko umístilo na sedmém místě. Příští Mistrovství Evropy v Itálii bude snad pro české závodníky příznivější. Vyhneme se náročnému cestování a i trasy nebudou pro nás v tak vysoko položené.
VÝSLEDKY:
ESPOIR WOMEN
1. Michaela Essl Austria 02:07:12
ESPOIR MAN
1. Jornet Burgada Kilian Spain 01:30:54
15. Fejfar Ondřej Czech republic 01:54:12
16. Groh Radek Czech republic 01:55:00
SENIOR WOMEN
1. Laetitia Roux France 01:48:49
SENIOR MAN
1. Florent Troillet Switzerland 01:30:50
46. Štantejský Michal Czech republic 01:46:56
CADET WOMEN:
1. Borgnet Louise France 01:19:15
CADET MAN
1. Palzer Anton Germany 00:59:25
JUNIOR WOMEN
1. Fiechter Jennifer Switzerland 01:49:32
7. Grohová Karolína Czech republic 02:03:11
16. Volfová Petra Czech republic 02:22:14
JUNIOR MAN
1. Robert Antonioli Italy 01:23:02
Štěpán Pleskač -vedoucí české výpravy na MS
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat