Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesNení Hanibal jako Hannibal


Plezírové lezení na Furkapassu

Po návratu z letošní dovolené ve Švýcarsku jsem obešla své přátele s otázkou: "Co tě napadne, když řeknu slovo "Hanibal?" K mému (ne)překvapení reagovali všichni úplně stejně. Jen možná pořadí v hitparádě Han(n)ibalů bych čekala trochu jiné.
Pózování na Furkapassu 2436 m.
Pózování na Furkapassu 2436 m., foto: Jan Polák


Všem nejprve myšlenky zaběhly do pražského obchodu s outdoorovým vybavením. Až poté se o pořadí popral velký punský bojovník Hannibal Barkas, který svým tažením přes Alpy s celou vojenskou armádou a nemotornými slony zamotal nejednomu hlavu a Dr. Hannibal Lecter v podání charismatického Anthony Hopkinse z filmu Mlčení jehňátek. Skoro nikdo však neznal českého spisovatele a režiséra Jiřího Hanibala. Já ho ale musím také zmínit, protože část jeho tvorby mi připomíná dobu mého dospívání. Jistě i mezi Vámi jsou tací, kteří znají dětské filmy Údolí krásných žab nebo Dědeček, Kilián a já, které vznikly v jeho režii.

Cestou přes ledovec
Cestou přes ledovec, foto: Veronika Dušánková


A proč vlastně Han(n)ibal? Protože ve švýcarských horách stojí žulová věž se stejným názvem. "Objevili" jsme ji až na úplném konci naší dovolené a ten den byl tak povedený, že Vám dám nyní nakouknout do našeho lezeckého deníčku. :-)

Příchod pod Hannibala
Příchod pod Hannibala, foto: Jan Polák


Třináctý den naší cesty po Švýcarsku se probouzíme na Furkapassu ve výšce 2 436 m. Je začátek září a v noci napadlo pár centimetrů sněhu. Přestože naše těla už jsou unavená a tak trochu "oválená", nechceme se ani dnes vzdát vícedélek. Dovolená pomalu končí a my chceme ještě něco stihnout. Naše končetiny to dnes naposled budou muset vydržet. Pokles fyzických sil se ale projevuje i na našem psychickém elánu. Bez výčitek se schodujeme, že nástup musí být do hodiny. Dloóóuze snídáme, popíjíme voňavou kávu a listujeme průvodcem plezírového lezení.

Klíčové místo ve druhé délce
Klíčové místo ve druhé délce, foto: Veronika Dušánková


Na straně xxx se zarazím. Věž Hannibal. "Jééé, tady mají také Hanibala! Tam bych asi potřebovala! Když už tady jsme!" rozverně mrkám na Jeníka. Nástup k ní je sice o chlup víc než jsme chtěli původně připustit, ale těch 15 minut navíc snad přežijeme. A ty superlativy, které průvodce slibuje si přeci nemůžeme nechat ujít.

Nástup do předposlední délky
Nástup do předposlední délky, foto: Veronika Dušánková


Obouváme těžkou obuv a do nonstop připraveného matroše přibalujeme mačky. Od auta vyrážíme až po poledni. Brzy zjisťujeme, že nohy jdou ještě pomaleji než bychom chtěli připustit. Ale nevadí. Kocháme se a lovíme v paměti, jak to vlastně bylo s tím slavným vojevůdcem Hannibalem. Přiznáváme si, že naše znalosti o punské válce jsou dosti děravé a slibujeme si navzájem, že po návratu domů zaběhneme hned do knihovny.

Poslední lehká délka cesty
Poslední lehká délka cesty "Conquest of Paradise", foto: Jan Polák


Pod stěnou jsme celí ufunění až ve 14 hodin. Je to ale k našemu prospěchu, protože čtyřčlenná skupinka zrovna slaňuje. "Hurá, budeme mít Hanibala sami pro sebe a nebudeme se s nikým muset mačkat." Cesta s názvem "Conquest of Paradise" je přesně to pravé ořechové. "Dobytí ráje" bude takovou malou třešničkou na závěr dovolené.

Poslední autobus jsme už nestihli
Poslední autobus jsme už nestihli, foto: Jan Polák


V naší lezecké dvojici je již řadu let zvykem, že vždy po navázání odpočítám lanové délky na střídačku tak, aby ta nejtěžší vyšla na přítele. Přeci jen jsem žena neemancipovaná a nechci Vám mužům ubírat větší zásluhy :-).

Nebudu Vás teď obtěžovat podrobným popisem každého kroku z cesty, přestože by mi tyto vzpomínky přinášely slastné pocity. Ale znáte to sami. Tohle člověk musí zažít sám, aby pochopil. Průvodce s tou chválou opravdu nelhal. Celou cestu máte totiž chuť se s hanibalskou žulou mazlit, srdíčko Vám zrychleně tepe a slastný úsměv na tváři zamrzá do grimasy, kterou by každý nelezec mohl považovat za slabomyslný škleb. Nechci však klamně rozhlašovat, že lezení zde je úplně zadarmo. To tedy rozhodně ne. Jsou zde totiž místa, kde chyty i stupy jsou na skále tak trochu vynechány a musí se holt trochu zabrat.

Hanibal topo
Hanibal topo, foto: Jirka Vodsloň


Vychází na mě poslední lehká délka. Je krátká a mě je vážně líto, že to za chvíli skončí. Beru vrcholovou hranu, cvakám svou daisychain do štandu, rozhlížím se po okolí a .... začínám se smát. Autobusová zastávka včetně lavičky na vrcholku Hannibala musí jistě vyloudit úsměv na tváři úplně každého. Dobírám Jendu a těším se na jeho překvapený výraz. Ještě úsměvnější je fakt, že je zde vyvěšen i aktuální jízdní řád pro rok 2010. Při pohledu na hodinky zjišťujeme, že poslední spoj z Furkapassu do doliny nám jede už za půl hodiny. Ještě, že ho nepotřebujeme a nemusíme chvátat. Sedáme na lavičku a vystavujeme se pozdně odpoledním slunečním paprskům. Na duši nás hřeje příjemný pocit a těšíme se z nápadu švýcarských lezců.

Hannibal topo
Hannibal topo, foto: Jan Polák


Co kdybychom vypsali konkurz na nejvhodnější osamocený skalní útvar a tam si také něco podobného postavili? :-)
Zobrazit místo Hanibal na větší mapě[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

| Autor: Veronika Dušánková | Vydáno dne 30. 09. 2010 | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Veronika Dušánková

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 30.09.2010 11:00:47     Reagovat
Autor: [pjandik] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: NÁDHERA
Bezvadnej článek, supr topíčko, lákadlo na lezení nad který není.

Ten autobusový jízní řád má nejspíš souvislost s akcí Mounain Wilderness, kde tuším Robert Jasper na videu propaguje nejzdit do hor vlastním autem, ale kvůli šetření horské přírody a zachováí divočiny lobbuje pro jízdu busem a pro nevrtání nejtů tam, kde jsou vklíněnce.
1 0

Komentář ze dne: 30.09.2010 11:47:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta (@)
Titulek: Dalsi Hanibal
by me asi jeste driv nez Hanibal Lecter napadl Hanibal jak prezdivka vedouciho skupiny ze serialu A-team (pripadne i z nedavneho filmu, ktery se ale se serialem nemuze srovnavat). Pamatuju si stale zive ty detske bojuvky s rodici, kdy dany serial davali paralelne s hlavnimi zpravami a ja mel tehdy zcela jednozancne preference :-D
1 0

Komentář ze dne: 07.10.2010 10:47:40     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Matouš (matous[zavinac]hanibal.cz)
Titulek: pěkné, pěkné!
Byl jsem zvědavej, co to teda bylo za to parádní lezení a teď už to vím :-). Prima článek i fotky a zároveň škoda, že už to asi před zimou nestihneme, protože to vypadá supr! Nadhodím v práci nějakou "služební" cestu s tímhle cílem :-D. Ahoj, Mat
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jaké lano na lezení je podle vás nejlepší?

Beal (733 hl.)
 
Blue Water (359 hl.)
 
Edelrid (373 hl.)
 
Edelweiss (458 hl.)
 
Mammut (465 hl.)
 
Maxim (323 hl.)
 
Metolius (395 hl.)
 
Millet (472 hl.)
 
Petzl (199 hl.)
 
PMI (344 hl.)
 
Sterling (2602 hl.)
 
Tendon (498 hl.)
 
Jiné (233 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 7454