Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesNová ferrata u Semil


Ferrata u Semil je schválená

První z plánovaných ferrat na Vodní pilíř u Semil se stala skutečností. Stodesetimetrová céčková ferrata je k dispozici kletteršajgistům poté, co byla schválena ochranou přírody i vlastníkem lesa.


Protagonista této ferraty Martin Marek - Čokař napsal na své facebooku:  kdo chodíte rádi na kletrštajgy, běžte si projít pilíř Vodní brány u Semil (naproti galerii). Obtížnost je asi C+, dýlka lana110m převýšení 70m , čas lezení do 1/2 hod. přístup ze Semil po l. břehu Jizery ( cesta) příp ze silnice S-Brod . Rozhodně si vemte jištění na feraty a radši i přilbu. Stojím hlavně o komentáře, připomínky a nápady těch ,co si feratku projdou. berg hajl ! čokař.

 

Před koncem
Před koncem, foto: Čokařův archiv

 

Komentovat můžete i zde pod článkem, nebo popisem cesty v databázi, až si ferratu projdete. Potřeba je ferratový set, nikoli odsedka bez brzdy, která je v tomto kontextu životu nebezpečná.

 

Cesty zprava 5+(4bh),3(5bh ),6(2exp!),5-(7bh),5- 8bh. Vpravo červeně ferrata 110m ocel. lana pr. 12mm cca 60 kotev
Cesty zleva: Šťastný den 5+(4bh), Spára 3 (5bh ),, Odvážná 5+(2 BH), 7 kulí 5-(7bh), 8 kulí 5- 8bh. Vpravo červeně ferrata 110m ocel. lana pr. 12mm cca 60 kotev, foto: Čokařův archiv

 

Červená ferrata by neměla zůstat osamocená, v plánu jsou i další varianty, jak ukazuje následující obrázek. Stranou nezůstalo ani lezení, vzniklo i několik lezeckých cest.

 

Červená trasa je realizovaná, ostatní zatím ne.
Červená trasa je realizovaná, ostatní zatím ne., foto: Čokařův archiv

 

Za pěkného počasí potěší výhled na Jizeru a okolí

 


foto: Čokařův archiv

 

Jištění je jen lanem

 


foto: Čokařův archiv

 

 

 

 


 

-->

 


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5

| Autor: redakce | Vydáno dne 05. 02. 2013 | Počet komentářů: 56 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Čokař, redakce

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 19.10.2012 13:51:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Babajda (babajda@yahoo.com)
Titulek: popis cesty
Ahoj,
je na miste nejake znaceni nebo rada, jak se k feratce dostat, pro uplnou cizinku?
Diky moc za pomoc,
Babajda
6 0

Komentář ze dne: 28.09.2013 03:54:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - KubabTurek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Re: popis cesty
Autem /na kole pořád po levém břehu Jizery po prašné silničce. Za garážemi auto odstavíš a za 5 min dojdeš po břehu k nástupu. Příjezd přes Semily, okolo Olešky, přes sídliště, okolo staré továrně k řece.
1 0

Komentář ze dne: 19.10.2012 14:48:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka Hušek (j i r i . h u s e k @ n a t u r e . c z)
Titulek: Čokařova anarchie
Pěkná informace, celá věc má ale jednu vadu. Údolí Jizery u Semil a Bítouchova je už přes půl století rezervace a v poslední době i evropsky významná lokalita, kde je jedním z hlavních předmětů ochrany vegetace skal. Ten hromosvod tam Čokař fiknul načerno, a to s plným vědomím. Měl sice podporu od vlastníka pozemků, Lesů ČR, ale krajský úřad, který rezervaci spravuje a může podobnou věc povolit, elegantně obešel nebo se na něj lépe řečeno zvysoka vy... Následovalo dlouhé období, kdy drát nebyl natažen až na zem a probíhala řada citlivých jednání mezi LČR, krajským úřadem a místní OVK, podle potřeby mnou konzultovaných. Došlo k jakési předběžné dohodě o postupu, na jehož konci mohla teoreticky být legalizace drátu, krajský úřad mimo jiné podmínil jednání biologickým hodnocením. Zatím existovala jistá tolerance stavu s tím, že záměr je zakonzervován. Místně příslušná OVK se k tomu přimotala z toho důvodu, že v připravovaném přehlášení rezervace bude lezení vázáno na souhlas KÚ, bude třeba se domluvit o tom, zda vůbec bude povoleno, případně za jakých podmínek a výsledek přijatelný pro lezce bude možné dosáhnout jedině tak, bude-li ČHS korektním partnerem při jednání. Připomínám, že na KÚ žádní horolezci nepracují, pro běžného úředníka, byť odborně zdatného, je obtížné odlišit kletrštajg od lezení a anarchistické aktivity Čokaře jsou tak logicky vnímány jako podrazy od horolezců. Jen tak na okraj - ta lokalita není lezecky úplně nezajímavá, je v ní totiž třeba Krkavka, kde jsou jedny z nejtěžších českých sportovek a asi nejtěžší drytooly. Čokaře znám dlouho a považuju ho za kamaráda, ale tím, že ten drát dotáhl až na podlahu a začal to propagovat, nadělal na hlavu všem zúčastněným, kteří se snažili jeho výstřelek žehlit a někteří i legalizovat. Na konto redakce si dovolím připomenout, že problém jí nebyl úplně neznámý, kontakt do regionu má (když ne na mě, tak na OVK) a nebyl tedy problém si jedním telefonem ověřit stav věci. Propagace Čokařovy partyzánštiny tímto článkem je pro mě nepřijatelná, je to ještě horší než Zobanovy úlety s mg v Ádru s cizinci pod hlavičkou ČHS. Nechci dělat cenzora, pokud článek dnes zmizí z HI, stejně se zítra objeví na HD a pozítří v odkazu na oficiálním modulu webu ČHS SO (!). Očekávám ale, že se k tomu vyjádří ti, kteří mají co říct a nesou alespoň nějakou odpovědnost. Přestává mě bavit lezecko-ochranářská diplomacie, kdy mi do toho po letech snažení někdo teatrálně vrhne vidle.
13 4

Komentář ze dne: 19.10.2012 15:32:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Čokařova anarchie
Ahoj Jirko, tyhle věci mi nebyly známy, věděl, jsem, že Čokař nějakou takovou věc chystá, ale ne, že to je na černo. nepředpokládal jsem, že lze ferratu udělat načerno. Nicméně nevidím ani možnost, ani důvod tajit existenci této ferratry, když byla publikována na Facebooku.

Jsem rád, že jsi sem napsal tyto běžné veřejnosti neznámé záležitosti kolem. Pokud je to tak, jak píšeš, je to samozřejmě špatně a ferrata by se měla demontovat.
4 0

Komentář ze dne: 15.07.2013 17:21:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Mrkvička (mrkvickakarel@seznam.cz)
Titulek: Re: Čokařova anarchie
Několik let mně vrtalo hlavou, jak je možné, že v Německu mají mimo Alpy už skoro 50 ferat a u nás to prý nejde, že prý na to nejsou terény.
Postupně mně to docházelo a pan Huška to ve svém příspěvku elegantně shrnul:
V Německu na to udělali příslušnou legislativu, kdežto u nás se spojili zakomplexovaní horolezci se zakomplexovanýma ochranářema a výsledek je, že se nestaví bud nic a nebo načerno a s patřičnými negativními důsledky.
K dokonalosti věci chybí ještě to, aby se někdo díky tomu na feratě zabil (jedno, zda v důsledku lajdáctví stavitele a nebo zákeřného poškození feraty "pravověrným" horolezcem).
A nebo jste, pane Hušek, udělal například něco proto, aby se ta ferata postavila na místě, kde nebude ohrožovat přírodu?........například v nějakém lomu poblíž Prahy, kde tato notoricky chybí.
1 2

Komentář ze dne: 29.07.2013 19:59:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - cokar (@)
Titulek: Re: Re: Čokařova anarchie
Dobrý den pane Mrkvičko. Proč urážíte lidi s jiným názorem? Rád bych reagoval třeba na tu legislativu,nebo na toho vašeho "strašáka" vandala,ale nemůžu.. takhle to nejde.Prosím, zamyslete se nad svým příspěvkem je už dost "mimo".
3 0

Komentář ze dne: 10.09.2013 17:49:40     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Mrkvička (mrkvickakarel@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Čokařova anarchie
Já jsem nechtěl urazit lidi za jejich názory, ale za jejich ČINY. Rád lezu po feratách (a po skalách a horách vůbec) a jejich notorický nedostatek u nás se mě dotýká. Pokrytecké názory jejich odpůrců znám již několik let, ale nyní znám i jejich konkrétní činy a identity. A ty budu urážet. (a nebo se snad mám navážet do těch Nemců, kteří v Lužickejch horách ty feraty postavili a vlastně oni jsou hlavní viníci toho, že oni mají, ale my na IDENTICKEJCH skalách nemáme? :)
3 1

Komentář ze dne: 19.10.2012 19:25:40     Reagovat
Autor: neregistrovaný - martin marek čokař (cokar@seznam.cz)
Titulek:
Jirko, je to už tak rok a půl, co jsem s tím nápadem byl u vás na chráněnce a celou věc jsem s tebou a Hlínou ,jako lezcema ,kámošema a ochranářema probíral.
pokud se nepletu,řekli jste mi tenkrát,že lezení regule PR(přírodní rezervace ) neřeší čili nezakazuje a tudíž je tedy povolený (překlasifikování na přísnější NPR se ale chystá už 30 let!! viz hnědej průvodec.. Já teda lezu taky skoro už třicet let(jsem tradicionalista, hrdej na to,že jsem vyrostl na písku , fakt nechápu proč v týhle souvislosti uvádíš nějaký Zobanovo prášení v Adru...)?ale k věci , představ si,že já asi podobně jako tvoji kolegové laici -ochranáři, taky tak úplně nerozlišuju mezi lezením a lezením na feratě(jenom jedno je pro" borce" a druhý pro " obyčejný lidi").. Vím, že nejseš zastánce asi žádnejch ferat ,ale mohl by sis to jít projít,abys viděl,že to není úplně tupej žebřík kramlí.. ( a že to může bejt dost pěkný polezení .. je to zajímavej materiál) určitě si nemyslím, že by to byla nějaká "stavba" aby to vyžadovalo nějaký stavební povolení a tak nevím proč používáš výraz "na černo"
Chodil jsem na schůze vrcholový komise a informoval tam o stavu cest (feraty i sportovek)(je to v zápisu) Dokonce jsem na feratu dovedl Romana Živnýho předsedu OVK aby viděl o čem je řeč..(květen 2012-to už to bylo de fakto dodělaný)...
Označil jsi mě jako anarchistu,partizána a nařknul z perverzních sklonů (to zvrhlý kálení) ,ale pro mě je nejdů ležitější věc moje svědomí.., když se prováděl botanickej průzkum (celý riegerovky) poslal jsem nákresy všech!!!! mejch nápadů- směrů lidem co to šetření dělali .Vraceli se na ty místa opakovaně a pak mi volali, že můžu bejt v klidu,že ty ohrožený rostliny (důvod ochrany) neohrozí,sebevětší provoz na tom místě,protože je to na ně moc suchý a kyselý atd. a rostou někde úplně jinde. a mě se hrozně ulevilo, protože bych to fakt , kvůli těm kytkám sundal a vytloukl..
Vono to vlastně úplně dodělaný neni . Je to ale průchodný pro člověka s lezeckejma zkušenostma a zprovoznil jsem to proto,že jsem dostal dojem, že se vlastně o ničem nejedná prostě mám dojem, že ty aVladimír feraty nechcete z principu a tak to stavíte tak, že já vlastně dělám prúšvih lezcům drytoolistům... pochopil jsem to tak,že drytool vám nevadí a ferata jo a to je zase mpro mě docela oříšek.
Než jsme začali vrtat, dotáhli jsme tam různý kámoše lezce(starý ,pardon zkušený),aby nám řekli, jestli to má význam a neni blbý.. Lesům se ten nápad tenkrát líbil (je to na jejich pozemku) a měli jsme schůzku i s panem starostou Semil..
A peníze: ocelový lano jsme dostali od lesů a všechno ostatní jsme platili ze svýho... když nepočítáš čas a ty výdaje co se platěj u oficiálních zezhora tlačenejch věcí, tak je to vlastně docela málo...
Doufám že jsme furt kámoši
čokař
8 0

Komentář ze dne: 19.10.2012 23:09:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - J.Hušek (@)
Titulek: Re:
Martine, začnu odzadu. Za kamaráda tě pořád považuju a nehodlám na tom nic měnit. Kritika není nepřátelství a budu rád, když to tak budeš brát. Svoje výhrady jsem ti říkal do očí a to, že se teď dohadujeme veřejně, nezačalo u mě, ale kdesi na tvém facebooku.
A teď popořádku :
1) Současná vyhláška horolezectví v téhle rezervaci opravdu neřeší, ergo je povolené. Nová vyhláška (správněji nařízení krajského úřadu) je už dlouho připravená, visí snad na námitkách některého z účastníků řízení, ale rozhodně v dohledné době vyjde. A co je podstatné, lezení tam bude omezené, podmíněné souhlasem krajského úřadu. Bude třeba souhlas vyjednat a dohodnout podmínky, což je obecně citlivá záležitost.
2) Já teda mezi lezením a kletrštajgem rozlišuju, určitě to není soft forma horolezectví pro "obyčejný lidi" a snažím se to právě ochranářům nelezcům vysvětlit. Aby bylo rozuměno, tím neříkám, že ferratisti jsou méněcenní a kletrštajg nemá právo na existenci. Nějak se snažíš vyvolat dojem (nebo si to opravdu myslíš), že jsem nepřítel ferrat a snažím se všemi silami a prostředky nepřipustit jejich vznik. Pravda, myslím si, že v českých podmínkách nemají ferraty tradici, nejsou tady pro ně vhodné terény a těch několik relativně zajímavých směrů je jako napotvoru v národním parku nebo v rezervaci. Nesouhlasil jsem s drátem na Frýdlantské cimbuří, v centru národní rezervace (a připomínám, že o to ani nikdo oficiálně nepožádal), naopak navrhovanou ferratku na Kočičích kamenech u Hubertky jsem vzal na vědomí, ačkoli měla být v 1.zóně CHKO, protože její vliv na přírodu byl mizivý (na doplivnutí od hospody, na značené turistické cestě a na šutr, který je už sto let "zkrášlen" vytesaným schodištěm a ocelovým zábradlím). To, že tady nakonec kletrštajg nestojí/nevisí není moje vina/zásluha. Lesy ČR jako investor od záměru ustoupily po osobní intervenci předsedy ČHS. Do existence ferraty na Vodní bráně nemám co mluvit, rezervace je úplně mimo moje kompetence. Podporu u mě nehledej, ale rozhodně ti nikde aktivně neškodím.
3. Jestli zařízení je nebo není stavba, to neurčuješ ty, ani já, ani ochrana přírody, ani starosta, ale stavební úřad. I pokud by to stavba nebyla, není hromosvod automaticky legální. Přestože je vyhláška k rezervaci beznadějně zastaralá (1951), platí a nedovoluje činnosti poškozující přírodu. A to není jen těch šedesát kotev ve skále spojených drátem, ale někudy tam sportovci musejí dojít a někudy odtamtud odejít atd. Takže shrnuto a podtrženo - kutil jsi tam bez souhlasu orgánu ochrany přírody, tedy načerno. A navíc vědomě, protože tohle všechno jsme spolu probírali na těch našich zmiňovaných schůzkách. Sám jsem tě upozorňoval na to, že se máš na kraji předem domluvit.
4. Ne každý, kdo si občas dovolí anarchii, je anarchista, obrazné kálení na hlavu není perverze, ale bezohlednost. To jen pro pořádek. To, že jsi tam byl s předsedou OVK je informace bez významu, neřekneš-li, jak jste se domluvili nebo nedomluvili. Botanici, kteří tam dělali průzkumy, musejí svoje výsledky poskytnout především krajskému úřadu. Pokud by to bylo tak jednoduché, jak tvrdíš, byl by to dobrý základ pro jednání s krajem, pokud bys o to měl zájem. Ale taky to tak primitivní být nemusí, protože rezervace tam není kvůli jednomu lomikamenu, jakkoli vzácnému.
5. Opakuju, že problémy s tvojí ferratou nejsou moje "zásluha", můžeš za ně jen a jen ty. K ferratám i drytoolu mám vztah podobný, tedy velmi zdrženlivý. Objektivně vzato vliv drytoolu na Krkavce na skálu a přírodu rezervace je významně nižší než vliv ferraty na Vodní bráně.
6. Je fajn, že to všichni podporujou, asi se jim to
0 1

Komentář ze dne: 19.10.2012 23:16:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - JH (@)
Titulek: Re: Re:
Přehnal jsem to s písmenkama, takže ještě dokončení :-) :
6. Je fajn, že to všichni podporujou, asi se jim to líbí a ty si nejsi vědom žádného pochybení (překládám si to správně?). Proč jsi to teda nedokončil a neudělali jste tam slavnostní otevření s dechovkou, pivem a buřtama? Že by to s tou legalitou nebylo až tak v pořádku? A co jsi pro tu legalizaci sám udělal? Zatím jenom hodně brečíš na špatných hrobech, krajský úřad obcházíš obloukem. Každým dalším krokem a odkladem to jenom zhoršuješ.
0 1

Komentář ze dne: 10.09.2013 17:56:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Mrkvička (mrkvickakarel@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re:
Viděl bych v tom dva důvody:
1) na rozdíl od ekologistů a moralistů nemá potřebu se takhle exhibicionisticky zviditelňovat
2) už sehnání peněz na feratu být náročný úkol (nebránil bych se tomu, aby dole byla kasička na alespoň symbolické vstupné) a tak tam nebude ještě zadarmo rozdávat buřty.
0 0

Komentář ze dne: 20.10.2012 01:02:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re:
JIrko po feratě se leze a hromosvod, ten je na ochranu staveb před bleskem Vypadá to skoro stejně,ale je to něco jinýho..
pod nástup vede cesta a protože je strašně spustlá,chodí tam sběrači kovů opalovat kabely.. pamětníci ze Semil mi říkali,jak tam dřív byly lavičky a semiláci tam chodili na procházky....
z vršku se dá jít po hřebenu na žlutou turistickou cestu Semily -Krkavka
Roman (předseda ovk)a Karel Turpiš se nato se mnou byli podívat co říkali přeci musej říct oni, to není korektní se vyjadřovat za ně.. já jsem byl zvědavej na jejich názor a řekli mi ho..
To jsi napsal uplně přesně, že se snažíš vysvětlit svým kolegům ochranářům nelezcům(kteří tě berou jistě jako autoritu),že lezení a feraty nemaj nic společnýho... já mám názor opačnej ,ale co je na tom kletrštajgování tak škodlivýho pro přírodu,že projevujete s Vladimírem tak ukrutnou snahu tomu bránit__?? všechny ty vyhlídky v Jizerkách co tesali do skal naši pradědečkové to tenkrát taky nemělo "tradici" a dneska to jsou "Krásy JIzerských hor"....

Vůbec si nemyslím, že bys mi měl nějak "škodit" Jen máme na věc jinej názor Jako horolezci jsme určitě rovni,takže plichta a taky jsou tu ještě spousty ostatních lezců a lidí..
to ,že píšeš, že jsem bezohlednej se mě dotýká a mrzí mnohem víc než partizán s anarchistou dohromady protože já se fakticky nejvíc bál,že to bude neuctivý k tomu místu a přírodě.. je to ale těžký, když tys na tom místě podle svejch slov nebyl a hodnotíš vlastně jen proces a ne výsledek..
Dobře, můžu tě tedy poprosit o kontakt na ty kolegy, cojsem je podle tebe obešel a já tam půjdu ,dám hlavu na špalek a pokusím se jim sám vysvětlit proč jsem to udělal třeba mě jako lidsky pochopěj .třeba je budu umět přesvědčit protože já fakt sám přesvědčenej jsem... a nadšení je nakažlivý a důležitý..
2 0

Komentář ze dne: 20.10.2012 11:19:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re:
Martine, pořád to zbytečně suneš do osobní roviny. Pokud říkám, že ses zachoval bezohledně, nehodnotím tvoje charakterové vlastnosti. Každý z nás někdy udělá blbost a nejsme proto automaticky všichni blbci. A nedělej ze mě nepřítele ferrat a málem hlavní překážku pro jejich ušlechtilé stavitele. Znova opakuju, že záměr kletrštajgu na Kočičích kamenech jsem vzal na vědomí a nemám nic společného s tím, že to tam nakonec není. Pro mě a za mě si postav co chceš, pokud s tím bude souhlasit vlastník pozemku a nebudeš porušovat předpisy. A máš pravdu, u tvého drátu mě nezajímá výsledek, ale proces. A pokud mám jistotu, že svojí aktivitou komplikuješ jednání horolezců s ochranou přírody, tak mě to štve, protože jsem už pěkných pár let věnoval tomu, aby byli schopni se dohodnout, nemluvili na sebe čínsky a nepovažovali se vzájemně za gaunery. Jinak kontakt na krajský úřad není problém - je to ten vysokej barák dole v Liberci u Nisy :-) (ale vážně, pokud opravdu chceš konkrétní jméno a telefonní číslo, zavolej mi - tady do diskuse to psát nebudu). Třeba je přesvědčíš svým nadšením, ale měl jsi to udělat už před tím rokem a půl, když jsem tě tam poprvé posílal a drát jsi měl jenom v hlavě a ne na skále.
0 0

Komentář ze dne: 20.10.2012 18:38:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - wendy (hirsalova.rpk@cenrum.cz)
Titulek: Re: Re: Re:
ahoj, já se chytám malého odbočení staří lezci, připomněli jste mi,že tam semiláci pod krkavky chodívali tancovat za války,s gramofonem na kliku, někde i existuje fotka, zda je to přesně v místě bývalých laviček netuším, zkusím zapátrat( Toma Franka bude myslím zajímat pokud ji najdu)

jinak k tématu, mám se "stavbou" taky problém jiného druhu ( s obcí a ochranným pásmem krnapu), bez kraje to prostě nepůjde, jen doufej,že nenarazíš na tzv"blbce byrokraty" a nezavaříš budoucnost ČHS na různá jednání o povoleních v kraji
vyoslili jste si to tu hezky tak držím palce všem
0 0

Komentář ze dne: 19.10.2012 19:38:32     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Doudleba (3jdoubravovi@seznam.cz)
Titulek:
Podpořím názor Jirky a to nejen proto, ze sedime společně na jedne židli coby činovnici OVk, ale i z pohledu běžného uzivatele skal. Pokud se my lezci budeme chovat takovým zpusobem bude se nám i v naši oblasti velmi složitě prosazovat lezení v podobnych pripadech. Zářným příkladem je nedávná uzávěra lezení v Adrspachu, které bylo jen vyvrcholením sváru mezi lezci a úředníky.
Nikdo pak nevnímá, kolik starosti a práce je za tím znovu dosáhnout kompromisu a umožnit vám, aktivním lezoucim, lezeni tam , kde jste dosud byli zvykli.
S tím úzce souvisi i fakt proč Ovk resp ČHS musí dohlížet na dodržování dohod, uzavrenych s ochranou přírody, samotnymi lezci a dělat nepopulární kroky, pokud jsou tato pravidla porušována vlastními členy. Pokud by tak nečinila , ztratila by kredibilitu a nikdo by s ČHS již nebyl ochoten uzavírat jakékoli dohody.
Tak zítra hurá do skal a užijte si to.
0 2

Komentář ze dne: 19.10.2012 20:51:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vladimír "Hlína" Vršovský (jménotečkapříjmení@naseznamu)
Titulek: Hodně blbej precedent
S Jirkou Huškem se znám už z doby, kdy on ještě studoval v Brně na lesárně a já zatím v Jizerkách vyráběl ve velkém pařezy. Teď mi dělá již pár roků šéfa a myslím si, že ho znám skrz naskrz. Pokud použil tak ostrá vyjádření, by´t dotečkovaná, musel bejt opravdu hodně vytočenej, protože minimálně v písemném projevu to není jeho styl.
Martine, tvoje reakce postrádá konzistenci. Sice řešíš, jak jsi s někým klábosil o předběžných výsledcích biologického průzkumu (já ty výsledky neznám) a kolika lidem se to líbí, ale ten hlavní fakt (kromě více dalších terminologických nepřesností, které jako úřednk v ochraně přírody v tomto případě přehlížím), že formálně dosud proces přehlášení PR nebyl dokončen a legalizace lezení (které zde bude nějakým způsobem ošetřeno v bližších ochranných podmínkách PR) není dořešena. Škoda, že tu nebyla trpělivost, protože to opravdu staví ČHS (až bude vyjednávat Krkavku) do sakra nepříjemného světla. Jako Jizeroše mě hodně těší, že jsem měl snad osobní podíl na nezničení masivu Frýdlantského cimbuří a následně Kočičáků (a bylo to právě i iniciativou, vzniklou na tomto webu). V prvním případě (Frýdlantské cimbuří) jsme na to jako ochrana přírody měli dostatečně silné argumenty, v druhém případě bylo nutno zburcovat horolezeckou komunitu a následně se probudil i v hodině dvanácté ČHS. Jedním z důvodů, proč bylo z budování Via feráty na Kočičákách odstoupeno (přestože podle oficiálního písemného sdělení lesního správce už bylo nakoupeno i ocelové lano) byl i nevyřešený právní rámec ohledně bezpečnosti provozu a odpovědnosti za případné úrazy. Tehdy jsem písemně (jako soukromá osoba) vznesl dotaz na právní oddělení generálního ředitelství LČR, jak mají tuto právní odpovědnost vyřešenou. Odpovědí byla právě informace, že od záměru ustupují (na tom jsi vydělal, dostal jsi to ocelové lano - potřebovali se ho zbavit - ještě by mě zajímalo, jak to protáhli účetnictvím).
Když teď pominu, že tak nějak chybí vyřešení záležitosti s orgánem ochrany přírody (to si následně vyžere ČHS při jednání o Krkavce - jak už Jirka naznačil), je tu další zajímavý aspekt - správce státního lesního majetku - tedy státní podnik LČR, povolil???, nebo jen tiše toleruje???, nebo o realizaci neví???? strpěl na jím spravovaných pozemcích zařízení, které může být potencionálně nebezpečné a může v nejhorším případě generovat soudní spory (viz legendární kauza "Boubín"). Tak jak to je? Suchý strom u cesty je riziko a musí se odstranit, hromosvod je v pohodě - existuje nějaká smlouva o pronájmu- nebo to je ta Jirkou zmiňovaná partyzánština a Lesy ČR nic neví? Pana ředitele z Liberce si opravdu hodně vážím a jsem rád, že máme takového partnera, odborně vzdělaného, ochotného vždy k diskuzi a naslouchání druhé straně a hlavně - přímého v jednání, bez nějakých kroků za našimi zády. Podraz na něm by byl tedy opravdu podraz hrubého zrna. A pokud ten drát byl dodělán bez vědomí Lesů ČR, obávám se, že k tomu (bez ohledu na naši dlouholetou známsot) obtížně najdu jiné hodnocení.
0 2

Komentář ze dne: 19.10.2012 22:56:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - čokař (cokar@seznam.cz)
Titulek: Re: Hodně blbej precedent
Vladimíre, ty myslíš vážně, že když horolezec spadne ze skály na kořen nebo pařez, tak může úspešně žalovat vlastníka lesa za újmu na zdraví...Skalní lezení i kletrštajgy jsou rizikové sporty a lidé je dělají na vlastní nebezpečí. To určitě jako zcestovalý horolezec víš.
To lano mi půjčili, ale já byl a pořád jsem ochotný ho zaplatit. Ani za mák nerozumím, proč by se měla psát nějaká "smlouva o pronájmu", když jde v podstatě o stejné lezení jako na skalách. To myslíš, že by se tam jako vybíralo vstupný!!!? Znáš mě přeci léta, tak to nemůžeš myslet vážně???!!! Jestli jsem někoho naštval, nebo urazil, nebo "podrazil " to se ukáže, určitě by mě to děsně mrzelo. Chtěl jsem jenom přivýst na svět něco, co by mohlo spoustu lidí potěšit a umožnit jim sdílet společně zážitek z lezení.
Teď jsem zrovna četl o feratě v Děčíně a připomněl jsem si ty debaty u vás na chráněnce: feraty jsou novinka a nikdo ti neřekne podle jakejch pravidel je posuzovat, schvalovat... Je to prostě nová věc a holt na to žádné regule nejsou. U nás a dokonce ani ve světě. Vždycky to záleží, jestli tomu lidi nakloněný jsou anebo ne. Ale když si to místo najdeš na wikipedii, dozvíš se kolik práce tam naši předkové odvedli, (specielně tady na galerii, kolik použili dynamitu) aby lidi dostali do lesa, do přírody, nabídli jim zážitek a možnost si k přírodě vytvořit vztah. To si na výletech do nákupních center opravdu nevytvoříš.
3 0

Komentář ze dne: 23.10.2012 14:06:41     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Resch (resch@filmix.cz)
Titulek: Re: Hodně blbej precedent
Vážení diskutéři,
v předmětné věci nemám dostatek informací na nějaké ucelené hodnocení a stejně tak tu teď nebudu reprezentovat názor vedení ČHS, ale pouze svou osobu.
ČHS svůj obecný postoj k feratám vyjádřil v souvislosti se záměrem na Kočičáku a v rámci svých možností se pokusil věc ovlivnit. Víceméně se shoduje s definici Jirky Huška v prvním komentáři. Už z tohoto titulu nejsem ze zbudované feraty zcela nadšen, zejména existují-li jakékoli pochyby o správnosti postupu člověka, který ji zbudoval. Samotného mě po přečtení článku velmi překvapilo, že se v naší malé zemi našla lokalita tak vhodná pro via ferraty, kde "není" konflikt z OP. Ale jak píši, nemám dostatek informací.
Označení, že se ČHS PROBUDIL v hodině dvanácté v souvislosti s Kočičákem mě malinko nadzvedává, neboť, a bych byl rád, kdyby si Hlína uvědomil, ČHS není ze zákona automatickým účastníkem správních řízení, nedostává informace automaticky a o věcech se nějak musí dozvědět. Jakmile se tak stane, může teprve konat (svým omezeným způsobem), jako tomu bylo i v tomto případě.
Byl bych však velmi rád (a proto píši), aby nějaké pravděpodobné pochybení jednotlivce nemělo vliv na obecné podmínky pro chování v určité lokalitě. Tedy i na budoucí podobu horolezecké činnosti v plánované NPR.
Díky za pochopení
0 0

Komentář ze dne: 23.10.2012 20:43:40     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Too Petr Resch (@)
Titulek: Re: Re: Hodně blbej precedent
Vážený Petře,

Nebudu se vyjadřovat ještě jednou k VF poblíž Semil, svůj postoj jsem již dosatečně vysvětlil a navíc si myslím, že k tomu mám informace opravdu ucelené.
Vyjádřím se ale přeci jen k tvé poznámce, že tě mírně nadzvedává moje poznámka o probuzení ČHS…... „Označení, že se ČHS PROBUDIL v hodině dvanácté v souvislosti s Kočičákem mě malinko nadzvedává, neboť, a bych byl rád, kdyby si Hlína uvědomil, ČHS není ze zákona automatickým účastníkem správních řízení, nedostává informace automaticky a o věcech se nějak musí dozvědět. Jakmile se tak stane, může teprve konat (svým omezeným způsobem), jako tomu bylo i v tomto případě.“
Domnívám se, že ani k této záležitosti nemáš dostatečné informace. ČHS se opravdu probudil v hodině dvanácté, skoro si myslím, že už zvony odbyly. Nutně tím nemyslím, že „chrápalo“ obsazení pražského sekretariátu a to zvláště proto, že mám neoficiální informace z okruhu osob kolem předsedy svazu. Asi se shodnem, že Abdul není v profesním životě žádná socka a looser a má kontakty na lidi, s kterejma já normálně na pivo nechodím, ba co více, ani je osobně neznám. Asi se shodnem (přečti si někde jeho pracovní CV), že to jsou lidi, kteří řídí jiné věci než vlastní domácnost. Takže tak nějak mám informace (od osob z jeho okolí), že v závěru nakonec ČHS intervenoval a že se následně dráty mezi Hradcem Králové a Frýdlantem malinko žhavily. Nepochybuji a v tom se asi taky shodnem, že předseda má na starosti spoustu jiných záležitostí (myslím v životě svazovém i pracovním) a má kalendář určitě počmáranej víc než já a ty dohromady. Takže to načasování, skoro do chvíle, kdy už se nabíjely baterie do vrtačky a drát byl složenej někde ve skladu na LS Frýdlant (co ho pak jako výpůjčku nafasoval Čokař) bylo sice možná efektní jak v nějakým polopřiblblým filmu, ale.. konec dobrý, všechno dobré.
To všechno o odstavec výše ale neznamená, že místní vrcholovka neměla všechny informace (myslím o zaraženém záměru na Frýdlanstkém cimbuří a následném přesunu záměru na Kočičáky) v aktuálním čase. Prostuduj si její zápisy- ještě z doby Vládi Janka - jen nějak asi nefungovala dost svižně komunikace mezi severem a Prahou. Připomínám, že celá záležitost byla ventilována na HI (a to snad není úplně přiblblej, ČHS neznámej web?) a připomínám rovněž škodolibě, že původní záměr na Frýdlantském cimbuří byl navržen a tlačen českými horolozeci (opakuji českými horolezci, byť se pravděpodobně v pozadí pohyboval Heinrich).
Připomínám dále, že z důvodů, které byly opakovaně zveřejněny v mých příspěvcích na tomto webu, se Kočičáky neprojednávaly ve správním řízení (ochrana přírody zde vlastně musela vícéméně sklapnout kufry a proto jsem to rozšťouchal jako soukromá osoba). V souvislosti s tímto se ale opravdu mírně usmívám tvé větě: bych byl rád, kdyby si Hlína uvědomil, ČHS není ze zákona automatickým účastníkem správních řízení, nedostává informace automaticky a o věcech se nějak musí dozvědět.
1.Pohovoř si o tom s Boženkou.
2. Prostuduj si zpětně všechny formulace, které se měnily ve stanovách ČHS na Valnejch hromadách, pokud to nepochopíš, pohovoř si o tom s Boženkou, nebo s Abdulem.
To zda je, či není ČHS účastníkem správních řízení (protože to z dikce jeho stanov je vlastně především a v prvním plánu ochranářská organizace a jako vedlejštak nějak bokem ještě pěstuje sport a má dokonce reprezentaci) je šlágrem diskuzí pracovníků ochrany přírody – nojo, je to tak, i my chodíme občas do hospody na pivo.
Rád si s tebou někde na pivo sednu a v klidu to s tebou zcela bez emocí a jakýchkoliv osobních
0 0

Komentář ze dne: 23.10.2012 20:45:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Hodně blbej precedent
a dokončení, které se výše nevšlo, kvůli limitu počtu znaků:

Rád si s tebou někde na pivo sednu a v klidu to s tebou zcela bez emocí a jakýchkoliv osobních antipatií proberu. Můžem u toho klidně listovat i správním řádem, ale není to moc záživné čtení.
Abych to ještě shrnul – osobně, jako Jizeroš a jako soukromá osoba (a asi tři roky opět jako člen ČHS – kde jsem snad 8-10 roků nebyl) jsem rád, že nakonec ta intervence z ČHS, byť v hodině dvanácte, byla (pravděpodobně) posledním kamínkem v mozaice, která zvrátila zničení Kočičáků.
Zdravím
Hlína
0 0

Komentář ze dne: 24.10.2012 05:44:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Hodně blbej precedent
se teda omlouvám za pár překlepů a hlavně za ty zvony
0 0

Komentář ze dne: 20.10.2012 08:57:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - karlik (@)
Titulek:
Jak se tak všichni odkazujete na ty nařízení, úřady, vyhlášky, atd. Pokud je někdo přesvědčený, že bylo něco obejito, porušeno nedodrženo, žijeme tu přece v demokracii a právním státě. Využijte svého práva a nastartujte proces, který to potvrdí nebo vyvrátí se všemi důsledky. Zdejší diskuse se mi zdá více osobní než věcná.
Tu ferratu bych neviděl tak kriticky, přijde mi to jako zajímavý nápad.
Třeba by to šlo ještě doplnit infomační tabulí ve stylu co, proč, jak v kontextu historie, ochrany přírody, ... je to přece pro lidi (borce i obyčejný).
1 0

Komentář ze dne: 20.10.2012 11:39:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - JH (@)
Titulek: Re:
Když si přeložím "využití svého práva a nastartování procesu", tak to znamená sednout a napsat podnět na krajský úřad. Tohle si pak dva ze tří chytrejch přeloží jako "udání". Tohle opravdu dělat nebudu, ono se to ostatně nastartuje dříve nebo později samo. Bylo by naivní si myslet, že příslušní úředníci žijou ve vzduchoprázdnu a vůbec nevědí, která bije. Medializací problému a zahájením provozu ferraty se jim zúží a posléze zcela zanikne prostor pro toleranci a budou to muset aktivně řešit. Třeba se nakonec zjistí, že vlastně žádný problém neexistuje, ačkoli já o tom velmi pochybuju. K vlastní ferratě jsem mimochodem neřekl ani slovo.
0 0

Komentář ze dne: 20.10.2012 16:01:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Uzlař (@)
Titulek: Ferata x vícedélka?
Na tuhle a jiné podobné skály v údolí Jizery jsem už párkrát koukal a říkal jsem si, jak by to bylo fajn tam udělat vícedélku pro výcvik. Dlouhé lezení po kvalitní skále vhodné pro tyto účely v ČR de facto chybí. Vícedélka s bh na štandech příp. na klíčovém místě by hlavně nikoho nepobouřila.

V Alpách feraty plně akceptuji jak z historického hlediska, tak i z hlediska toho, že lezecké cesty tam mají prostoru více než dost.
0 0

Komentář ze dne: 20.10.2012 17:17:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Keno (@)
Titulek: ja jsem pro
buďme rádi, že Čokař zvelebil trochu opomíjený hezký koutek na severu. Myslím, že pár decimetrů čtverečních mechu oželíme, ne?
Keno
3 3

Komentář ze dne: 20.10.2012 21:04:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - cokar ( cokar @seznam .cz)
Titulek: Re: ja jsem pro
ne prosímtě to ne . Jenom pán Bůh ví, jestli důležitější a užitečnější je kousek mechu, nebo já a nebo ty....
0 0

Komentář ze dne: 21.10.2012 12:29:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta.h (@)
Titulek:
Spousta lidí tady vůbec neví o čem mluví, běžte na to místo, vošahejte si tu skálu, zjistete si historii! Já sem místňák přímo ze Semil a sám nevim co si o to mám myslet. Na jednu stranu když sem to lezl tak se mě to moc líbilo, ale na druhou je to jeden z nejzajímavějších a nejkrásnějších useků riegrovky a ted je tam ten hnusnej drát ...
0 0

Komentář ze dne: 07.09.2013 23:10:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Gamp (wwtri@seznam.cz)
Titulek: Re:
Riegrovka vede po druhém břehu. Koleje a tunely nevadí? Nejsem místňák, ale bývám tam dost často... Hnusné jsou Semily jako celek, samej panelák v zátopové zóně a nějakej drát je dost zívačka... :-)
Peace, please :-)
1 0

Komentář ze dne: 23.10.2012 10:28:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Samek (@)
Titulek: S podporou lezců?
Takže ferata vznikla s podporou jizerských lezců? To by mě zajímalo, co na to lezci labští...
1 0

Komentář ze dne: 05.02.2013 09:28:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Povolení
Pro případné nevěřící Tomáše, veškará povolení jsou naskenovaná na FB stránce zde
0 0

Komentář ze dne: 06.02.2013 23:27:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Robert (@)
Titulek: Re: Povolení
Konec dobrý - všechno dobré?
No... uvidíme. Nevím.
0 0

Komentář ze dne: 06.02.2013 15:52:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Roman (roman.lukes@tiscali.cz)
Titulek:
Cesta opravdu super. Mohu potvrdit, že je za pěkného počasí pěkná a dá se to dát i s dětmi. Děkuji autorovi za vytvoření cesty.
0 0

Komentář ze dne: 11.02.2013 14:52:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vlada (@)
Titulek: Zima
Da se to lezt v zime ? A co pripadne urcite s sebou ?
0 0

Komentář ze dne: 11.02.2013 17:29:42     Reagovat
Autor: neregistrovaný - čokař (cokar@seznam.cz)
Titulek: Re: Zima
Materiál je albitická žula (ostrá, hranatá, bez krystalů jako jsou v jizerkách ) . Žádný omezení ,co se týče ročního období,nebo mokrý skály tady není. Samozřejmě mokrá skála klouže, led ještě víc a za bouřky tu taky nebude zrovna bezpečno (borovice na vršku je uplně ukázkově omlácená bleskama) . Za špatnejch podmínek (za mokra a v zimě) to lízt jde, ale je to o dost těžší. MAČKY NA FERATU PROSÍM VÁS NEBERTE. Jednak si myslím,že to není potřeba(nějakej souvislej led tam nikde není) a za druhý ty škrábance od maček jsou pak na tý skále roky vidět .. S sebou je nutný si vzít feratovej set ( kotvy jsou v těžkejch místech max. 2m od sebe),přilbu a tak.. normální vybavení.. v zimě budou lepší starý poctivý neklouzavý pohorky a za sucha v létě bych si vzal pohodlný lezačky, protože tuhle feratu jsme schválně udělali bez kramlí , žebříků a umělejch stupů. A tak jsme vlastně hodně zvědaví, jak lidi budou hodnotit obtížnost.. jinak na fb stránu ferata u semil jsem dal takovýho fotoprůvodce tou cestou se slovním popisem jako od Kroutila.Běžte se tam podívat, je to určitě krajinově vděčná tůra s divokou scenérií.
1 0

Komentář ze dne: 22.02.2013 10:04:54     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Azíz (@)
Titulek: gps
Dobré by bylo GPS značení pro lepší orientaci...
0 0

Komentář ze dne: 22.02.2013 12:21:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: gps
Ferrata je popsaná v databázi cest a tak je i satelitní mapa na Googlu. Ostatně je teď jako první ve sloupečku vpravo kde jsou nové cesty.

Popis
0 0

Komentář ze dne: 22.02.2013 17:28:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - čokař (cokar@seznam.cz)
Titulek: Re: gps
Souřadnice pro parkoviště na silnici Semily-Železný Brod N 50°36.963 E 015°18.280. Souřadnice pro vrchol N 50°36.945 E 015°18.503.
0 0

Komentář ze dne: 09.03.2013 21:40:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - PepCa (@)
Titulek: urazena jesitnost?
Tak jsem precetl celou diskusi a na skale jeste nebyl. Ale musim rict, ze jestli vlastnik nema problem s instalaci, tak ja nemam problem tam jit. A hystericka reakce ochranaru a "bafunaru" z CHS na mne dela dojem, ze by schuzovali, delali zapisy, objednavali studie a zatim by stale bylo velke xxxxx. Ono byli doby klasiku, kdy se nikdo neptal, jestli muze zavrtat slanak, protoze nebyli ani ochranari ani bafunari...
1 0

Komentář ze dne: 22.04.2013 09:57:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Had (mertlik@cesky-raj.info)
Titulek: Hromosvod
Jako bývalý a snad zase i budoucí lezec, který na jednu stranu pracuje v ochraně přírody a na druhé straně přes cestovní ruch se snaží rozvíjet region jsem z toho v mírné schýze. Zrovna včera jsem kolem toho plul na raftu směr Riegrovka. To lano je z mého pohledu zbytečně moc viditelné. Pro turistu koukajícího z galerie v momentě, kdy ferratu nikdo nepoleze to opravdu bude nepochopitelný hromosvod. Byl bych mnohem raději, kdybycho podobnými projekty exploatovali opuštěné lomy, byť i ty mohou být přírodovědecky zajímavé.

To PepCa
Za doby klasiků nebyli bafuňáři ani ochranáři, ale byla pravidla a ta se ctila. Všichni horolezci od Drážďan po Jičín se znali a když někdo dělal bordel, dostal přes držku. Taky se hodně rozmýšleli, než nějaké železo zatloukli.
0 0

Komentář ze dne: 22.04.2013 11:00:40     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Hromosvod
Předpokládám, že lano není nerezové a díky korozi brzy zapadne barvou do okolního terénu, takže se problém vyřeší.
0 0

Komentář ze dne: 23.04.2013 23:09:54     Reagovat
Autor: neregistrovaný - čokař (cokar @seznam.cz)
Titulek: Re: Hromosvod
Ahoj Honzo
Jsme oddíloví kolegové a v kronice Jindřicha Slezáka jsme hned po vaší partě.V jeho legendárním oddíle mládeže jsme se minuli jenom o pár let.
Začnu od konce. Neumíš si představit, jak moc jsem se o tom napřemejšlel a nadiskutoval a jak moc si uvědomuju ten brutální zásah do skály(zamaskovat by se to asi dalo, ale neodstane se to už nikdy ..taky vím, že " každá díra do skály je hřích" (věř mi, že si nedělám srandu)( přečti si předchozí diskusi, abych se nemusel opakovat)(a třeba než mi půjdeš dát přez tu mojí držku )
Za doby klasiků se horolezecký pravidla ctily to jo, no a vidíš dneska se prostě měněj PRÁŠENÍ V JIZERKÁCH JE POVOLENO!! JIzerky - ultra tradiční oblast!!?
Když zapřemejšlíš nad větou "byl bych rád.. opuštěné lomy..", mě se vybavuje slovo" gheto"-- a nakonci naznačuješ konflikt s ochranou přírody..(na fb ferata u Semil visí všechny dokumenty,které dokládají,že ke škodám podle názoru ochranářů nedojde a jak se to bude kontrolovat a řešit ..)
Ad hromosvod: Ty jsi Honzo Pan horolezec (já jsem taky- nebo možná spíš byl) no a na ty tůristi a cepři koukáme přirozeně s hlubokým pohrdáním.. to je jasný, jsou to paka, ale zase voni některý z nich slovo ferrata, nebo ponašem klettersteig znaj. Ve výrobě je moc pěkná info cedule , bude na ní logo kraje ,lesů a města tak to beru jako vyznamenání .A představ si, zrovna když jste projížděli na tom raftu, tak to lezli starší pán s paní a jedna maminka s dcerou asi, takže docela provoz.. Mám tě myslím na fotce(jel jsem Kamenici a nedalo mi to se nejít podívat.) byli jsme od sebe 5 metrů ,když jste projížděli..
Větě o tý rozpolcenosti nerozumím:" snaha rozvíjet region a cestovní ruch"(profesionálně nebo jako dobrovolník?) se v tobě pere s profesí ochranáře ? ?
Ty doby jsou snad pryč...To bylo debilní, jak se Klaus vyjadřoval o ochranářích ,jestli má přednost zajíc před lyžařem.. o toleranci je moc pěkná knížka: Hana LIbrová- Zelení a pestří ( mi pomohla v rozhodování ,jestli to tam spáchat nebo ne).
Navrhoval Jsem na KÚOŽP,že to lano můžu natřít,než zešedne od potu a kyselejch dešťů(visí to na fb),nepožadovali to, ale můžu to udělat,jestli to bude přání třeba i malý skupinky lidí.. to je kompromis uplně přijatelnej..
Všechny ty návrhy ,co jsou na KÚ,asi udělat nepůjdou,možná by to fakt bylo přeplácaný(já myslím). Byl bych rád , kdyby jsme si o tom v klidu a míru popovídali..
0 0

Komentář ze dne: 24.04.2013 22:12:29     Reagovat
Autor: neregistrovaný - milan
Titulek: hromosvod
Dík,ferrata nemá chybu,bez zbytečných kramlí atd,nevěřil jsem,že to lze v naších malých poměrech dotáhnout do šťastného konce. Ferrata je jediná možnost si šáhnout na skálu, pokud vás partnerka nedokáže zajistit kýblem nebo osmou a nechcete se předvádět v hale. Jestli že vlastník pozemku souhlasí a ochránci přírody nic nenamítají, nechápu rozhořčení členů OVK. Kde berou tu drzost rozhodovat něco na co nepřispívají (daň z pozemku či pronájem)
0 0

Komentář ze dne: 01.05.2013 20:57:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Nikotýn (@)
Titulek: Ferrata
Zdar Čokař, dlouho jsme se neviděli...chtěl bych do té mohutné diskuze přispět malou troškou. Jelikož bydlím opravdu kousek od Riegrovky, tak to tam samozřejmě dobře znám. Dříve jsme na těchto terénech podnikali s klukama ze Semil a okolí docela pěkné výstupy a konkrétně téhle stěny jsem si vždycky považoval. Je fakt pěkná. Dokonce při pivních debatách se starými psy jsem se dozvěděl, že nás za války předeběhli chlapi ze Skaláku (Kopal, Mašek,Cerman), kteří zdejší terény využívali pro zdokonalování skobovací techniky(Tatry byly nedostupné). Směrů jsme tam přelezli dost, bohužel nikdo z nás neměl tehdy ambice Jindry Sochora a tak jsme ty kvaky nepopsali. Nedělám si žádné ambice a nejsem arbitr, jenom mám pocit, že tou ferratou se asi všechno ruší(všechno= cesty, které ferrata přetíná). Na druhou stranu - chodím tam dost často a od té doby, co tam visí ten "homosvod", tak se tam pořád někdo hobluje. Ať si každý vybere, ale já sám jsem na rozpacích. Berg Heil
0 0

Komentář ze dne: 01.05.2013 21:49:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - čokař (@)
Titulek: Re: Ferrata
Tak mi tedy konkrétně řekni, která cesta(i z těch co nejsou v průvodci (dvě od Jindřicha Sochora I a II) opravdu nejdou lízt kvůli ferratě.
Doma jsem se podíval na svoje horolezecký průvodce - zběžně do 120km od baráku je to min 9 knížek a v každý tak 2000 horolezeckejch cest!!!! (německo nepočítám)
Ty jako horolezec máš "doma" na výběr z 18000 !!!lezeckých cest!!! Přišel jsi o DVĚ ?!. Já vím, že Ti jde o princip,ale taky míra je důležitá...
Jakej máš pocit,když sem napíšeš "hromosvod"? Uleví se Ti?
0 0

Komentář ze dne: 06.05.2013 12:15:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Nikotýn (@)
Titulek: Re: Re: Ferrata
Nechtěl jsem tě nasírat, "hromosvod" jsem dal do uvozovek proto, že to někdo už použil přede mnou a mně to připadlo veselé. A už vůbec nebrečím nad "ztracenými" dvěma cestami. Jde doopravdy o fenomén ferraty jako takové, je to něco u nás nového a nové věci mají vždy těžké začátky. Nijak se od toho nedistancuji, jenom musím asi vstřebat ten pocit, že po skalách se dá pohybovat i s použitím fixního(kovového)lana. Vyprávět historky z doby dávno minulé, kdy mě prvolezec kopl do hlavy, když jsem si sáhl na kruh, je asi mimo, ale je to jeden ze zdrojů mých pocitů. Nepotřebuju si ulevovovat a už vůbec nechci nic hrotit. Sršatost mě už dávno přešla. Pokud ti to nebude vadit, tak bych tuhle debatu ukončil pokusem o smír, a až se potkáme tak dávám pivka na mě. Riegrovka dnes není o nic horší, je to pořád paráda. Navíc je třeba dát k dobrému, že konkrétně v této partii se v minulosti použilo kolečko dynamitu pro úpravu profilu. Dnes mně to taky nevadí. Buď zdráv und Berg heil!
0 0

Komentář ze dne: 03.05.2013 19:35:29     Reagovat
Autor: neregistrovaný - milan (@)
Titulek: Re: Ferrata
člověk s vlastním lanem má právo hoblovat skálu a člověk na hromosvodu ji nemá právo hoblovat?
3 0

Komentář ze dne: 06.05.2013 12:19:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Nikotýn (@)
Titulek: Re: Re: Ferrata
To hoblování bylo myšleno pozitivně, to znamená, že se na to dívám kladně, prostě že ta stěna ožila. Tolik na vysvětlenou.
0 0

Komentář ze dne: 06.05.2013 19:25:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - milan (@)
Titulek: Re: Re: Re: Ferrata
osočil jsem se na nepravého, ale po té diskuzi… jinak tomu hoblování se nelze divit, protože lezeckých cest je na stovky, možná na tisíce, ale ferraty jsou u nás jen dvě, pokud nepočítám tu v Praze na umělé stěně
1 0

Komentář ze dne: 10.09.2013 23:52:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Mrkvička (mrkvickakarel@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Ferrata
Přesně tak.
Já respektuju, když mně jakožto VHT a feratistu považujou horolezci za něco méněcenného či dokonce slabomyslného, ale pokud si pro sebe přivlastňují skály, které patří všem občanům (i těm, kteří mají na tu slabomyslnost papír od státního zdravotnického zařízení), tak to si líbit nenechám.
1 1

Komentář ze dne: 17.06.2013 23:27:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andršt (mareka@seznam.cz)
Titulek: klettersteig - obtížnost
Ježíš, co to je za lidi, co kopou druholezce do hlavy, šáhne-li na kruh? Ale k věci, klettersteig je moc pěkný, poklona panu staviteli. Jen možná zbytečně lehký, červená je tak B-C a modrá A-B. Prima výlet, když není po ruce jistič. Ale ještě by to něco chtělo, zatím to je taková ochutnávka. Pár pustých skal v okolí by se ještě dalo oživit. Zdá se mi, že dneska si už lezci tolik na výlučnost nehrají a každý si rád dá VHT nebo klettersteig, je to prostě jiný druh pohybu. Samozřejmě, vždy se najde někdo, kdo si potřebuje léčit mindráky...
1 0

Komentář ze dne: 19.06.2013 16:32:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kačer (kacirekmila@esznam.cz)
Titulek: Ferrata
Velké díky autorovi ferraty za to,že umožnil slezení této skály i nám pouhým VH turistům.Moc pěkná ferrata,zas o kousek těžší než ty v nedalekých Žitavských horách.Jo a jeden námět,dole u vody by se šikla lavička pro čekající ferratysty.:)
1 0

Komentář ze dne: 19.06.2013 18:40:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - cokar (@)
Titulek: Re: Ferrata
Lavičku (jednoduchou, přírodní, např. z klád) máme od ochranářů povolenou. Nejlepší by bylo, kdyby ji udělal někdo, kdo má k tomu místu nějaký vztah, jako třeba obec, osvícený majitel místního hostince, nebo průvodce co zde pořádá kurzy. Napsal bych jim na stránky poděkování a měl velkou radost, že na to nejsme sami.
1 0

Komentář ze dne: 14.07.2013 23:20:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - boban (boban na boban cz)
Titulek: poděkování a připomínka
Ahoj! Díky za ferratu, je fakt pěkná.
Doplnil bych informace pro návštěvníky, že lano je jistící ne lezecký.., pak si ji ani pořádně neužijou :).
Další už není potěšující. Chtělo by to doplnit informace pro lidi, že se pohybují v terénu společně s dalšími, kteří si chtějí výstup také užít, takže není dobré svou vlastní neopatrností na ostatní házet šutry. Kdy kolem něco většího proletělo se nám stalo 2x, jednou to šlo dokonce(naštěstí) do helmy(kterou dost lidí také opomíjí..).
A jestli se občas bavíte s ochranáři, tak sem tam mládež prohání na motorkách, možná by nebylo od věci osadit fotopast(i). Buď tam jedou z vrchu od hlavní silnice, nebo pak od hlavní silnice přejíždějí lesem ke stezce k řece, fakt paka..
Toť vše Boban
0 0

Komentář ze dne: 16.07.2014 10:28:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Martin (marty.kotouc@gmail.com)
Titulek: velké poděkování
Díky moc za tu možnost si sáhnout na skálu, s přítelkyní jsme VHT a lezeme zatím jen na umělých stěnách. Jsme moc rádi, že se něco takového podařilo zrealizovat. Podle příspěvků jsem trochu pochopil, že Čokař je srdcař, který udělal fakt dobrou věc a klobouk dolů za to. Vždyť kolik dětí a mladých mají díky tomuto možnost si sáhnout poprvé na skálu, vyzkoušet si to a třeba díky tomuhle začnou lézt i písky atd. Na této diskuzi je vidět jak je naše společnost malá a trochu zakomplexovaná. Proč cesty, které rostou všude jinde u nás jsou problém... viz cyklostezky. Mluví do toho spousta lidí, každý tlačí svoje ego a svůj záměr. Nechápu co tak vadí ČHS na feratách. To že tam už nemůžou lézt klasicky? Že něco co mělo zůstat jen jim je teď pro všechny? Jak smutné. Díky tomuto ještě víc vyzdvihuji odvahu tvůrce tohoto projektu... Fakt díky
2 0

Komentář ze dne: 22.07.2014 14:58:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - LOKO (janmacaj@seznam.cz)
Titulek: dík
Díky za ferratu, je skvělá. Muselo to hodně práce. Skvělá práce a díky, díky, díky. Pro ty negativní příspěvkáře malý vzkaz: Buďme k sobě trochu víc tolerantní a buďme trochu víc přející.
0 0

Komentář ze dne: 23.08.2015 20:31:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Cesty u ferraty Vodní brána
Dneska jsme tam byli s Alešem. Cesty z police mezi ferratami jsou pěkné, a až na "Odvážnou" hustě odjištěné a pohodička. Ferraty jsem si proběhl obě. Na červené jsou pěkné rozhledy na Jizeru, modrá je takové servisní sestupovka. Lidí tam chodí procesí a když si ve světle toho přečtu povolení na lezení v Údolí Jizery je to opravdu humoristické čtení.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
13.01.2023 - 15.01.2023
SP v ledolezení Cheongsong
20.01.2023 - 22.01.2023
SP v ledolezení Champagny-en-Vanoise
26.01.2023 - 28.01.2023
SP v ledolezení Saas Fee

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jak se ti líbí film Adam Ondra: Posunout hranice? Kolik mu dáš procent?

100 (1135 hl.)
 
90 (1107 hl.)
 
80 (1060 hl.)
 
70 (1036 hl.)
 
60 (1081 hl.)
 
50 (346 hl.)
 
40 (944 hl.)
 
30 (89 hl.)
 
20 (161 hl.)
 
10 (1156 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8115