Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesPřednáška Tommyho Caldwella


SmíchOFF

Tak vypněte smích a berte to vážně. Tommy Caldwell, ověnčený čerstvým famózním přechodem patagonského masivu, udělal svou přednáškou dobrý dojem. Skromný a výkonný chlapíček se smyslem pro humor.


Samozřejmě, že se poté, co Tommyho vyzvedli z vlaku z Bratislavy, se šlo lézt. Honza Zbranek ho protáhl Smíchovem a dával mu pěkně mazácký průvěs.

Po půl osmé se šlo na přednášku. Po úvodu Máry Holečka Tommy nejdřív shrnul historii svého lezení, ukázal otce kulturistu. Nejdříve lezl horské cesty, poté se pod dojmem moderního trendu vrhl na sportovní lezení, kterým se dostal na nový level i v lezení horském a v bigwallech, které ho stále přitahují.

 

Tommy Caldwell s externím záznamovým zařízením papírového typu
Tommy Caldwell s externím záznamovým zařízením papírového typu, foto: Petr Jandík

 

Začal trénovat a vyhrál mistrovství Ameriky, zmínil se, že si k němu přišly pro autogram všechny jeho tehdejší idoly. Zlomem v jeho životě byla expedice do Kyrgyzstánu, kdy je uzbečtí teroristé střelbou sehnali za stěny a vzali celou skupinu jako rukojmí. Posléze si uvědomili, že jejich únosci nejsou horolezci a po pár dnech zajetí se jim při pochodu v horách podařilo shodit strážce ze svahu a utéct k hoře, jejíž stěnu vylezli na vrchol, slezli druhou, lehčí stranou a doběhli k vojenské posádce.

 

Tommy se synem
Tommy se synem, foto: Petr Jandík

 

Po návratu si Tommy při stavbě domu uřízl půl ukazováčku na pravé ruce. Lékař mu tehdy řekl, že už nikdy nepoleze. To ho naštvalo natolik, že začal strašně trénovat, aby tomu blbovi a i sobě dokázal, že může lézt i s polovičním ukazovákem. Dost se mu to povedlo, stal se profesionálním horolezcem.

 


foto: Petr Jandík

 

Po inspiraci od Lynn Hill, která vylezla jako první volně The Nose na El Capa, se pustil do přelézání hákovaček i Tommy a postupně přelezl volně všechny cesty na El Capa. Přitom ho zaujalo prázdné místo v téměř kolmé a velmi hladké stěně vpravo od Nosu, kde se již sedmý rok snaží vylézt cestu Dawn Wall. V současnosti chybějí přelézt ještě dvě délky RP a cílem je pak dát cestu v jednom kuse zdola nahoru.

 

Publikum
Publikum, foto: Petr Jandík

 

V průběhu prezentace pouštěl Tommy videa z produkce Sender Films a části filmu Progression, kde jsou jeho úžasné kroky při pokusničení na Dawn Wall pěkně zdokumentované. Poslední část byla věnována poslední akci v Patagonii, kdy s Alexem Honnoldem přelezli jako vůbec první hřeben patagonských věží masivu Fitz Roy. Podle videa to byla dost punková akce se suchým humorem zoufalců.

 


foto: Petr Jandík

 

Během návštěvy Slovenska se neplánovaně potkal s Adamem Ondrou. Řekl že byl rád, že se potkali protože se s ním chtěl setkat již dávno. Jestli mu Adam přijede pomoci s Dawn Wall neví, ale byl by rád. 

 

Diskuze při autogramiádě
Diskuze při autogramiádě, foto: Petr Jandík

 

Po přednášce se udělala docela slušná fronta na podpis, ve které nechyběla ani mistryně Slovenska v drytoolingu, nebo naše hvězdy Ondra Beneš a Edita Vopatová

 

Tommy s Ondrou Benešem a Editou Vopatovou
Tommy s Ondrou Benešem a Editou Vopatovou, foto: Petr Jandík

 

Tommy se o historii Yosemitského lezení zajímá a s úctou se zmínil o prvním zimním přelezu El Capa, který udělal otec Davida Bobra Obročníka. Poptal se, je-li tatínek ještě na živu.

 

Tommy a holešovičtí cestotvůrci Jarda a Bobr
Tommy a holešovičtí cestotvůrci Jarda a Bobr, foto: Petr Jandík

 

Bobr se pak dotazoval, jestli Tommy používá pahýl ukazováku k lezení a on pak vysvětloval při jakých typech chytů je to horší a při jakých lepší.

 

Diskuze, jestli se do skalních kapes líp vejde ruka s celým ukazovákem nebo půlkou
Diskuze, jestli se do skalních kapes líp vejde ruka s celým ukazovákem nebo půlkou, foto: Petr Jandík

 

Nakonec Tommy pozdravil písemně i čtenáře Horyinfa a já mohl jet vysypat fotky a sepsat rychlý reportík. No a zítra - ne vlastně už dneska se s Tommym jede do Labáku lézt a bude se aj fotit. Bude to levý břeh, někde kolem Mordoru. Tak se můžete těšit ještě na lezecký report.

 

 

Pozdrav čtenářům Horyinfa.
Pozdrav čtenářům Horyinfa.
 
Díky lezeckému centru Smích OFF, že tuhle nepochybně zajímavou přednášku zorganizovali. Pozoruhodné bylo, že ji bedlivým okem sledovali hned dva členové Disciplinární komise ČHS a jeden ji dokonce uváděl :-).
 

[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 11. 04. 2014 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (688 hl.)
 
letní (572 hl.)
 
je mi to jedno (472 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1732