Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesRakousko jako na dlani


bergfex.at - mapa oblasti okolo vrcholu Hoher Dachstein Turistická mapa on line.

Internet je skutečně nevyčerpatelná studnice informací všeho druhu. Stačí „jen“ vědět, kam sáhnout. A právě to může být někdy problém na dlouhou dobu, než se člověk dostane k tomu správnému zdroji, který potřebuje. Chci se s vámi dnes podělit o to, jak to dělám já, když se potřebuji podívat jak a kudy lze naplánovat trasa výletu a stará dobrá papírová mapa není k dispozici …


Nejčastějším cílem našich výpadů do hor je v poslední době Rakousko. Spousta pěkných hor a kopců, mnoho skalních (i vícedélkových) oblastí, jedním slovem více než dost cílů, kam vyrazit. A právě pro Rakousko je na internetu k dispozici podrobná mapa zahrnující celé území této hornaté země. Najdete ji na internetovém portálu bergfex.at

.

bergfex.at s vyznačením, kde je možno aktivovat mapu
bergfex.at s vyznačením, kde je možno aktivovat mapu


Jsou to stránky věnované využití volného času a dovolené v Rakousku jak v zimě, tak v letním období a kromě pro nás zajímavé mapy obsahují mnoho praktických informací o počasí, sněhových podmínkách, možnostech ubytování, odkazy na webové kamery a mnoho dalšího.

Mapu naleznete hned v záhlaví stránek v pravém horním rohu, hned pod lištou s nabídky menu. Je tam taková zelená šipka s nápisem: „Kartennavigation“.

bergfex.at - nastavení velokosti zobrazení mapy
bergfex.at - nastavení velokosti zobrazení mapy


Poklepáním na ní se místo původního obrázku v záhlaví zobrazí pruh s částí mapy Rakouska. Pro lepší práci s mapou a větší přehlednost je možno zvolit volbu zobrazení na celou velikost aktivního okna poklepáním na tlačítko „Volbild“.

bergfex.at - hledání
bergfex.at - hledání


Můžete začít prohlížet mapu a podle velikosti zvětšení se zobrazuje více či méně podrobná mapa dané lokality. Na území Rakouska lze vyzvětšovat až do obdobného měřítka, jako mají třeba velmi dobré a kvalitní mapy Alpenvereinu. U těch podrobnějších zobrazení jsou zakresleny i turistické cesty. Pozor! Zakreslení odpovídá letním mapám! V mapě jsou rovněž zobrazeny i různé piktogramy, které umožňují přímo přejít na informace webu o daném středisku, ubytování atd…

bergfex.at - zobrazení výsledků hledání
bergfex.at - zobrazení výsledků hledání


Mapa umožňuje i vyhledávání podle jména. V levém horním rohu je pole pro zadání hledaného textu – „Kartensuche“ s obrázkem lupy. Po zadání textu se zobrazí nabídka nalezených míst, která obsahují alespoň částečně hledaný text. Výběrem toho správného se automaticky přesune střed zobrazení na danou lokalitu a vyznačí se v mapě jakýmisi pulzujícími hranatými závorkami.

bergfex.at - mapa oblasti okolo vrcholu Hoher Dachstein
bergfex.at - mapa oblasti okolo vrcholu Hoher Dachstein


Mapa se dá posouvat pomocí myši a lze volit i různá zobrazení mapového podkladu obdobně jak to známe z Googlovských map.
Někdy bývá trochu problém pomocí vyhledávače najít tu správnou oblast vzhledem k tomu, že se jedná o server pro turistický ruch a tak se může stát, že ne hned napoprvé najdete to „svoje“ místo. Přece jen se prioritně vyhledávají turistická střediska. Ale ještě se mi nestalo, že bych nějakou oblast nenašel správně na druhý, maximálně třetí pokus.

Jako všechno, co je někde k mání zadarmo, má i tato mapa svoje nedostatky. Jednak nejsou u cest napsaná čísla turistických cest, což občas komplikuje orientaci při hledání cesty. Mám rovněž ověřeno, že u značení turistických cest není rozlišeno mezi náročnější a běžnou turistickou cestou, jako tomu je u tištěných map (náročná = tečkovaná, normální = plná čára) a symboly nejsou značeny ani klettersteigy. Dejte na to při plánování pozor a zjistěte si podrobnosti o plánované trase i v jiných zdrojích!
Dalším nedostatkem je fakt, že vyhledávání není možné na základě GPS souřadnic (A nebo jsem alespoň zatím nepřišel na způsob, jak na to.). Ale ruku na srdce. Co bychom za ty prachy chtěli :-)!

Přes tyto nedostatky si myslím, že se jedná o skvělý nástroj, se kterým můžete prozkoumat v teple domova možnosti příštích výprav a připravit se na to, co vás čeká. A než tedy vyrazíte ven, přeji vám hezkou zábavu nad mapou rakouských Alp.

Odkaz na portál bergfex.at


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

| Autor: Jan Polák | Vydáno dne 21. 01. 2010 | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jan Polák

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Lavinová mapa Slovenska (09.01.2013)
Švýcarsko jako na dlani (23.11.2010)
Horyinfo přechází na NetMonitor (31.10.2009)
První rok Horyinfo (04.01.2007)
Přírodou Českosaského Švýcarska (01.08.2006)
Projekt Rock Stars (28.06.2006)Komentář ze dne: 09.03.2010 16:08:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sany (@)
Titulek:
Sikovné, díky!
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
23.01.2020 - 25.01.2020
SP v ledolezeníSAAS-FEE, SWITZERLAND

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa