Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesRock Empire: Místo stahování omezí životnost


Různé stupně opotřebení harmonikových popruhůProhlášení Rock Empire k ferratovým setům

Firma Rock Empire vydala prohlášení, že její ferratové sety, používající elastické tkané popruhy, jsou bezpečné při respektování návodu k užívání, což obsahuje implicitně omezenou životnost na tři roky. Vydala se tak jinou cestou, než ostatní výrobci, používající tytéž problematické elastické popruhy, kteří své výrobky stáhli a nahradili popruhy neelastickými, nebo elastickými jiné konstrukce.


Rock Empire prohlašuje, že její ferratové sety Inhibitor Tech a Dynastop jsou při respektování návodu k užívání bezpečné. Návod stanoví, že životnost ferratového setu je maximálně 3 roky, prohlášení jej zpřesňuje na 3 roky, nebo absolvování 100 ferát, což má odpovídat zatížení 7000 cykly, kde je míra opotřebení stále nad hranicí pevnosti 6000 kN. 

Jak dospěl Rock Empire k tomuto číslu, se neuvádí. Formulace omezení živostnosti na 3 roky nebo 100 ferát, zmíněná v prohlášení,  je nejednoznačná. Lze to vykládat i tak, že majitel setu, který absolvuje pět ferát ročně by jej mohl používat 20 let - to je ale v rozporu s trvzením návodu, kde je psáno maximálně 3 roky.

"Kdo nevyřadí ferratový set podle podmínek uvedených v návodu, připouští riziko nehody. Naprostým ignorováním vlastností výrobku ze strany poskytovatele a lehkovážným přístupem ze strany uživatele se bohužel ona tragická událost 5.8.2012 stala. Lezení, speleologie, canyoning, práce ve výškách a podobné aktivity jsou nebezpečné a mohou způsobit zranění nebo smrt. Každý uživatel je zodpovědný za správné a bezpečné užívání výrobků vyvíjených pro tyto aktivity", říká Rock Empire ve svém prohlášení.

 

Různé stupně opotřebení harmonikových popruhů
Různé stupně opotřebení harmonikových popruhů, foto: Rock Empire

 

 

Opotřebení při 7000 cyklech
Opotřebení při 7000 cyklech, foto: Rock Empire

 

V půjčovnách Hudy Sportu budou ferratové sety nahrazeny jinou konstrukcí a budou formulována zvláštní doporučení pro půjčovny. Individuálním uživatelům pak Rock Empire nabízí možnost výměny prošlého a opotřebovaného ferratového setu Inhibitor Tech a Dynastop za 700 Kč za nejnovější model. Firma tím chce získat vzorky k otestování (= přetržení) v závislosti na stupni reálného opotřebení a zároveň si udržet dosavadní zákazníky, aby nepřecházeli k jiné značce. Bližsí podrobnosti a celé prohlášení je na stránkách Rock Empire.

Firma Rock Empire se tak vydala jinou cestou, než ostatní naši výrobci. Faktem je, že ze zkoušek vyplývá dostatečná pevnost setů při malém a středním opotřebení, které jednotlivý majitel za tři roky ani nedosáhne, není-li zorvna horským vůdcem.

Výměna elastických popruhů za pevné, jak se problém rozhodl řešit Singing Rock, přinese uživatelům kromě obnovení bezpečnosti také určitou újmu na užitných vlastnostech setu, protože nesmršťovací popruh znamená nebezpečí přišlápnutí při chůzi, pokud karabiny visí ze sedáku dolů, a zvýšenou námahu při přecvakávání karabin ve strmém terénu, kdy je musí k sobě dotahovat.

Výměna popruhů typu "harmonika" za jiný elastický typ "trombón", pro kterou se rozhodl Ocún, je k uživateli patrně nejvstřícnější, protože nedojde k úbytku užitných vlastností setu a popruhy jsou nahrazeny typem daleko méně citlivým na opakované používání a dá se předpokládat životnost shodná s trhacím tlumičem, která se uvádí zhruba 10 let.

Prohlášení Rock Empire se tak v kontextu českých výrobců jeví jako nejvíce šetrné ke kase firmy a nejméně výhodné pro uživatele. Běžný ferratista, který absolvuje řekněme do 10 ferrat ročně, což bude většina, je striktním trváním na návodu a živostnosti 3 roky, (jinak za nic neručíme) vlastně nucen vyřazovat ještě neopotřebovaný set. Jestli bude náplast v podobě možnosti vyměnit jej za 700 Kč za úplně nový poslední typ setu pro uživatele dostatečná, se teprve ukáže.  Inhibitor Tech stojí nový kolem 1000 Kč, takže sleva je kolem 300 Kč. Dá se předpokládat, že ani RockEmpire již nebude dále používat k výrobě problematické elastické popruhy a životnost nových setů již bude delší, než ty tři roky/7000 cyklů/100 ferrat. 


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 25. 09. 2012 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík podle rockempire.cz

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 25.09.2012 09:02:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - robin (rzavinacnteckacz@)
Titulek: never more
Mno, tak aspon vim od jake znacky uz si nic nekoupim :-)
2 0

Komentář ze dne: 28.09.2012 20:59:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Milan (@)
Titulek: Úvaha
Při pohledu na elastický popruh by mně nenapadlo, že ho pouhé natahování může významně opotřebovávat. Ten, kdo to vymyslel, to snad musel udělat se záměrem. Ať už vědomě nebo ne, je to věc z druhu tzv. "kurvítko". Ovšem např. díky kurvítkům rozbitý foťák nebo telefon jsou nic v porovnání s následky porouchané(přetržené) smyčky feratového setu.
A přístup firmy Rock Empire se mi také nelíbí. Solidnost si představuju jinak.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chcete, aby bylo pojištění odpovědnosti za škody vzniklé při lezení součástí členského příspěvku ČHS?

Ano (115 hl.)
 
Ne (102 hl.)
 
je mi to jedno (120 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 337