Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSardinie


Na Sardinii je stále co objevovat a každý rok se najde nějaká nová oblast a důvod k její návštěvě.
Je to již tradice trávit podzim v teple Středozemního moře, koupání je příjemné, kuchyně výtečná, víno lahodné, Filu e Ferru rychlé a skály jsou snad všude a všech možných tvarů a struktur.


.

Cala Fuili, foto Jirka V.

Zastavení první: Caly (zátoky)

Snad nejčastěji navštěvované oblasti leží jižně od Olbie (100 km) a poskytnou lezení kombinované s koupáním. Nepříjemné je vykrádání aut u Fuili a Luny.
Oblast Poltrona v Cala Gonone: především plotnový charakter s výškou stěn okolo 200 m, stěny tvoří kotel a tak je o teplo postaráno, obtížnost cest od 5b do 7b
Cala Fuili: skalky nedaleko pláže s atletičtějšími cestami okolo 20 m délky.
Cala Luna: skalky u moře s atletičtějšími cestami okolo 20 m délky.
Severně od Cala Gonone naleznete i více délky v Sektoru Biddiriscotai.
Pěkný přehled z internetu: Cala Gonone

Ubytování: v drahém kempu v Cala Gonone nebo v apartmánu

Sektor Biddiriscotai, foto Jirka V.

Zastavení druhé: Baunei

Jižně od Cala Gonone (50 km) leží městečko Baunei a u něj asi deset oblastí (počet není konečný). Skály nejsou přímo u moře a tak je třeba na koupačku popojet do Pedra Longa.
Porto di S. Maria je srandovní minioblast v přístavu, kde nedočkavci lezení rychle zaženou svou potřebu. The Lemon House je v Čechách dostatečně profláknutý dík Honzovi Karešovi. Nám se nejvíce líbilo ve Villaggio gallico a Creuza de Ma, kde nepřevládá plotnové lezení a stěny jsou pěkně strukturované. Nejblíže moři je Campo dei Miracoli, kde jsou především plotny.
Pěkný přehled na internetu.

Ubytování: v jednom z četných kempů u moře, třeba u Barisardo, které má výhodu rychlého dojezdu do oblastí Baunei a Jerzu

Creuza de Ma, foto Jirka V.

Campo dei Miracoli, foto Jirka V.

Campo dei Miracoli, foto Jirka V.

Villaggio gallico, foto Jirka V.

Zastavení třetí: Jerzu

Dále na jihovýchod ve vnitrozemí, asi 30 km od Baunei, v kopečkách (c.a. 900 m.n.m.), leží vesnička Jerzu a okolo ní asi tucet oblastí s cestami všech obtížností. Výhodou oblasti je možnost si zvolit lézt ve stínu nebo na slunci po celý den, neb oblasti mají různé expozice. Doporučit lze oblast Il Castella, s 70 cestami všech obtížností a délkou od 12 do 40 metrů v pěkně strukturované skále.
Pěkný přehled z internetu.
Na svazích Jerzu se dobře daří vínu a tak je nutno ochutnat  nejvyhlášenější sardské červené Cannonau.

Ubytování: v jednom z četných kampů u moře, třeba u Barisardo, které má výhodu rychlého dojezdu do oblastí Baunei a Jerzu

Jerzu, foto Jirka V.

Zastavení čtvrté: Isili

Z Oristana jsme navštívili pouze kultovní oblast Isili se svou jedinečně strukturovanou skálou tvořenou vlnkami, krajkami a dírkami v pěkném převislém, či střechovitém provedení. Siláci si užijí, i když délka cest je v průměru pouze 15 m.
Pěkný přehled z internetu.

Ubytování: bivak na parkovišti pokud přespíte jednu nebo dvě noci.

Isili, sektor Pietra Filosofale, foto Jirka V.

Isili, sektor Urania, foto Jirka V.

Zastavení páté: Masua

Z Iglesiente jsme navštívili několik oblastí, povinnou zastávkou byla Masua, respektive oblasti po stranách bývalého přístavu Porto Flavio, kde panoramu zvýrazňuje Pan di Zucchero špičatící se z vodní hladiny. Na homoli jsme se nevypravili, neb na organizaci nebolo dost času. My jsme zavítali do Castello del Iride a San Giovanni. Skála v Castello del Iride je silně rozežraná, ostrý vápenec, škrapy jak žiletky, délka cest je od 20 do 60 metrů všech obtížností. Na své si opět přijde každý.

Ubytování: kvůli nedostatku kempů jsme zvolili privát na samotě A ca da pria u Nebidy, který vede Janovanka a tak mimo lezení můžete okusit rozdíly mezi Sardinií a Janovem, především kulinářské, ale i kulturní.

Pěkný přehled z internetu.

Pan di Zucchero, foto Jirka V.

Zastavení šesté Domusnovas

U Domusnovas je celkem 17 oblastí a vyplatí se sem zajet i na delší dobu a spojit návštěvu s Masuou. My jsme byli lézt v oblastech Arrampicantro, Baby Parking a Punta Pilocca. Převládá stěnové lezení po lištách a dírkách, což je vítaná změna po dnech strávených na přímořském vápenci.

Ubytování: jsme volili podle RHM ve Villamassargia u paní Betty. Pokud trochu mluvíte italsky, tak se hodně dozvíte a nahlédnete do typické sardské duše, k tomu vám Betty (pokud tomu budou nakloněna božstva) nachystá sardské kulinářské orgie: mušličky, kachničku či selátko na sardský způsob a navrch Dolci Sardi, či výběrový sardský červený mošt a na odlehnutí se vytáhne flaštička na drátu.

 

Tip: Pro ty, kterým připadají Dolci Sardi příliš tvrdé a poživatelné pouze s Cappucinem (na což se odpoledne každý místňák dívá jako na hřích hříchů) doporučujeme jemný, studený, čokoládový krém s oříškovou či jinou posypkou z jedné z Cagliarských Gellaterií a Chocolaterií, poznámka: nevhodné pro extrémní lezce hlídající každý gram, neb muže být silně návykové.

Pěkný přehled z internetu.

Arrampicantro, foto Jirka V.

Zastavení sedmé: Sassari

Sever jsme objevili čistě náhodou. Poté, co se nám nechtělo opět do turisticky oblíbených oblastí východního pobřeží, jsme se rozhodli i přes ne zcela lákavé popisy v průvodcích (oblasti se zdají malé a stěny nevysoké) vyrazit na sever. Skutečnost je však zcela jiná. Povětšině žádné přímořské vápno, ale dírky podobné těm v Isili a kolmé až hodně převislé stěny, Jura zdraví.

Ubytování: jeden z kempů na sever od Sassari, třeba Marina

Memoria del vuoto: malá oblast nejblíže pobřeží, kde se vyřádíte celý den pěkně ve stínu v převisech v dírkách. Výška stěny 15-20 metrů. Gigi One a Geordie jsou lahůdkou. Parkuje se přímo pod skálou.

Memoria del vuoto, foto Jirka V.

La Muraglia: středně velká oblast s výškou stěn okolo 18 metrů, s množstvím slunce odpoledne. Vše, co jsme zde vylezli, dostalo v zápisníčku tři hvězdičky (z max 3).

La Muraglia, foto Jirka V.

Discount di S. Vittoria: menší oblast poskytující převážně stěnové lezení. Cesta Kaffe Trombetta stojí za to.
Pozor: příjezdová polní cesta není vhodná pro široké automibily.

Discount di S. Vittoria, foto Jirka V.

Osilo Alta hezčí z dvou oblastí v Osilo, s nádhernými, lehce převislými stěnami s množstvím dírek. Cesty Segnali di fumo či Forza Paris si nenechte ujít.

Pěkný přehled z internetu.

Osilo Alta, foto Jirka V.

Zastavení královské: Rocca Doria (La rocca della Regina)

Z našeho pohledu lezecky nejhezčí oblast Sardinie, stolová hora s malou vesničkou na ní a vodní lázní pod ní. A lezení, 25 až 80 metrů dírek, vlnek, kapes ve většinou převislé stěně. Vytrvalost a osmdesátimetrové lano jsou předpokladem pro dokonalé znavení v cestách obtížností nad 6a, blaženosti dosáhnou ti, kteří lezou 6c a více. Ke všemu jsme se zde vyskytli v době křtin nového průvodce Pietra di Luna, který rozdával za malý obolus samotný autor Maurizio Oviglia, pokud zrovna nevisel na háčku a nevrtal nové cesty.
Nám se zde tolik líbilo, že jsme sem zajeli dvakrát na tři dny a oblezli kopec celý dokola.

Ubytování: V Agriturismo asi 7 km na severozápad od skal, s tradiční sardskou kuchyní. V sezoně tábořiště na fotbalovém hřišti přímo ve vesnicí, 15 min od skal.

Křtiny nového průvodce Pietra di Luna, foto Jirka V.

Hlavní stěna, foto Jirka V.

Bubble wall 6a+, foto Jirka V.

Non ci piove 6c, foto Lenka K.

Zde opravdu nebude pršet (Non ci piove 6c), foto Lenka K.

Teste di rapa 6b+, foto Jirka V.

Macchina amniotica 6c, foto Lenka K.

Scratt 6a+, foto Jirka V.

Zastavení  kulturní

Sardinie jako celé Středomoří má bohatou historii. Za shlédnutí stojí neolitické hroby Domus de janas či některý z nuraghů, třeba ten, který leží cestou do Isili Su Nuraxi u Barumini, nebo vesnici Tiscali v jeskyni v horách. Feničany vytlačili Carthaginci a ty pak Římané, po kterých se hodně dochovalo, chrám v Antas stojí za prohlídku. Ve středověku se o ostrov přetahovali snad všichni velcí sousedé: Janovští, Pissanští, Aragonští, Arabové a Španělé aby nakonec byl věnován Rakušany italské koruně. Z mnoha románských kostelů si nenechte ujít Santissima Trinita di Saccargia. Nedávná historie (19. a 20. století) se spíše podepsala negativně v budovaní dolů a přístavů, na které narazíte v Iglesiente.

La tomba dei Giganti di Coddu Vecchju, foto Lenka K.

Chrám v Antas, foto Lenka K.

V nuraghu Su Nuraxi u Barumini, foto Lenka K.

Informace

Období

Rozhodně ne v letě, nejlépe na jaře nebo na podzim. Koncem října však zavře část kempingů, ale v ostatních otevřených jsou ceny mírnější.

Průvodce

Pietra di Luna - Klettern auf Sardinien Maurizio Oviglia
Fabula Editore
Kletterführer Cala Gonone - Sardinien Corrado Conca
Edizioni Segnavia
Kletterführer Alghero - Sardinien Corrado Conca
Edizioni Segnavia
Kletterkarte Cala Gonone - Sardinien Maurizio Oviglia
Fabula Editore
Kletterkarte Nord-Sardegna - Sardinien Maurizio Oviglia
Fabula Editore
Kletterkarte Ogliastra/Jerzu - Sardinien Maurizio Oviglia
Fabula Editore

Poznámka: Nové vydání Pietra di Luna zahrnuje všechny dřívější mapové průvodce, které vyplňovaly dlouhou mezeru mezi čtvrtým a pátým výdáním.

 

 

 

       

Rocca Doria, bývalý lom, foto Lenka K.


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 08. 10. 2012 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka V.

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Bošické skály (23.11.2022)
Kvarteto do Malé zmrzlé (18.09.2022)
Burgstallwand (24.06.2022)
Železná jehla je jinde (18.05.2022)
Geyikbayiri pro softmovery? (05.04.2022)
Databáze ČHS a mapové polygony povoleného lezení (23.02.2022)
Bavorské žulové bochánky (12.01.2022)
Nassereith: Tieftal (22.10.2021)
Ewige Wand (23.07.2021)
Dárek pro moravské pískaře (05.01.2021)
Pražské kvaky: Vinořské písky (03.11.2020)
Hostivařská skalka (27.10.2020)
Plombergstein (24.09.2020)
Geniální únik z Alcatrazu, ale bacha na bachaře! (04.06.2020)
Barunka, nová skála v Řeži (27.04.2020)
Leonidio (17.04.2020)
Skály u Židovy strouhy (17.03.2020)
Údolí Kačáku (18.02.2020)
Hornorakouské Quacky (07.08.2019)
Nové cesty na severu (16.01.2019)
Světla odjinud (02.08.2018)
Wadi Rum topos (27.06.2018)
Je libo Houstičku? (21.06.2018)
Tetínské skály zahájily v sobotu (13.05.2018)
Podzim (09.01.2018)
Celva (20.11.2017)
Dojištění v Sasku (13.10.2017)
Il Bersaglio (05.10.2017)
Nové cesty v Banátu (15.08.2017)
Nová cesta v Černolicích (31.07.2017)
Čedičová skála u Arnultovic (28.06.2017)
Císařské údolí (03.05.2017)
Skalka u přívozu (05.04.2017)
Mařenka (18.03.2017)
Chulilla medium (28.02.2017)
Red Rocks I. (11.01.2017)
Val Rosandra – Gliščica (06.01.2017)
Meteora (30.11.2016)
Broumovsko očima občasného návštěvníka (16.09.2016)
Cesty ve stínu (24.06.2016)
Konstein (01.06.2016)
Krkavčí skály - odtajněno (05.04.2016)
Štědrodenní pilíř? Zapomeňte! (23.12.2015)
Stopy historie Výřích skal (28.11.2015)
Bavorské Alpy - nejméně hnusné oblasti (22.11.2015)
Alpspitze pro pokročilé (02.10.2015)
Žďár u Rokycan (15.09.2015)
Nečín - lepší koupačka než lezení? (20.07.2015)
100+1 důvodů proč nejezdit na Poustevnu (16.07.2015)
Sobota na Velké s hudbou pil (01.03.2015)
Zadní skály Držková mění "vzhled" (03.12.2014)
Welcome to Jordan, Mrs. (07.11.2014)
Kašparák (22.09.2014)
Výří skály (18.09.2014)
Kreutzberk – Křížová hora (07.09.2014)
Il re del lago (29.08.2014)
Stav Kočičích kamenů po dokončení ferraty (16.08.2014)
Tak trochu jiný písek - Vosges II (17.07.2014)
Už jste byli na Velké? (11.06.2014)
Costa Brava díl 3 (13.03.2014)
Costa Brava díl 2 (26.02.2014)
Costa Brava (07.02.2014)
Prvovýstupy v Ostrově jen se souhlasem OVK (03.12.2013)
S dětmi na skále III. (24.11.2013)
Arco - Muro dell Asino (20.09.2013)
Nové věže a cesty v Ostrově (04.09.2013)
Jak jsme objevili Klobouček (02.08.2013)
Sanace v Hlubočepích (30.06.2013)
Skály U mamuta (21.06.2013)
Ubrieux a Lou Passo d´Hannibal v Haute Provence. Боярышник рецепты (16.01.2013)
Baume Rousse - lezení v Haute Provence (21.12.2012)
Rocher de Saint Julien (07.12.2012)
Lezení v Bellecombe - Tarendol (28.11.2012)
Monumentální útes CAP CANAILLE v Calanques (20.11.2012)
Odtajněný Hetov (14.10.2012)
Končiny, možná méně známé (09.10.2012)
Vykopaný skvost (05.10.2012)
Östlicher Schoberkopf (23.08.2012)
Kdo platí železo v Labáku? (28.06.2012)
Oblast Hohburger Berge - SPIELBERG (27.06.2012)
Dolomity - Lastoni di Formin & Lagazuoi (17.06.2012)
Oblast Hohburger Berge - HOLZBERG (15.06.2012)
Pašinka koupena, děkujeme (12.06.2012)
Melchtal (16.05.2012)
Vánoce na jehle (25.12.2011)
Spaní na Hohe Wandu (08.11.2011)
Zlaté Jizerky (07.11.2011)
Hummelstein u Lockwitz (13.10.2011)
Parné léto v Údolí a na Loukách (31.08.2011)
Chceš-li šťastnou dívku míti, na Hoher Nock ji musíš vzíti (19.07.2011)
V Českém Krumlově by chtěl žít každý (20.06.2011)
Španělský slepenec (03.06.2011)
Velikonoce v Arcu (22.04.2011)
Kam v létě na lezení ? …. do Japonska (28.01.2011)
Přehrada Diga di Luzzone (04.11.2010)
Königshainer Berge u Görlitz (12.08.2010)
Klettergarten Liebethaler Grund (09.08.2010)
Simplon pass a Gole di Gondo (19.07.2010)
Tak trochu jiný písek - Vosges (30.06.2010)
Písek je mokrý? Zkus Mravence! (17.06.2010)
Lezení v Praze: Holý vrch (18.04.2010)
Fixní jištění na Srbsku (16.04.2010)
Na Dunaji u Beurouna (26.10.2009)
Jižní Frankenjura (20.10.2009)
Obrvégry (30.05.2009)
Silvestrovská feérie (12.01.2009)
Havraní skály u Velké Javorské (23.12.2008)
Proč jsou Greifensteine Greifensteine? (04.11.2008)
Tak trochu jiný písek (26.06.2008)
V Číně stoupají poplatky za vrcholy (23.06.2008)
Bezingi - návod k použití (06.06.2008)
Lezecké možnosti Moskvy a okolí (15.05.2008)
Tajemný Vrabinec (02.05.2008)
Národní park Terelj (07.04.2008)
Jarní víkend (31.03.2008)
Tašovské dilema (08.02.2008)
Horský informační systém v Tatrách (07.02.2008)
Rozštípenka (27.12.2007)
V zajetí středověké legendy (07.11.2007)
Ďábelský vápenec Col Du Pillon (15.10.2007)
Zase někdy někde (25.09.2007)
Sahara na Sahaře (19.07.2007)
Vápenec - Engelhörner (01.07.2007)
Strach a pot nad jezerem (05.06.2007)
Vodní svět u Hříměždic (11.05.2007)
Perštejn (27.11.2006)
Nový svět (24.10.2006)
Kácovské ozvěny (09.08.2006)
Kvakerské posázaví (11.07.2006)
Aosta - není rula jako rula (06.03.2006)
Pár cest hledá autora (06.05.2004)
Best of extrem (06.04.2003)
Zdalipak touhy dojdou naplnění… (06.02.2002)Komentář ze dne: 08.10.2012 16:52:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Sardoška je super
Spousta velmi rozmanitých oblastí, u mořer i ve vnitrozemí. U Cala Gonone jsme spali u Fuili v autě a někteří si vždycky na noc postavili stan (2006). Masua je skvělá oblast, trochu industriální s těmi starými lomy nebo doly. Byli jsme tam zcela sami několik dní, spali jsme v pohodě na parkovišti.
Moc pěkná je oblast, co tam v ústí jeskyně udělal Adam to 9a-čko a pozoruhodný je SardGrit na ostrově San Pietro - něco tak rozpadacího jsem ještě neviděl.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
13.01.2023 - 15.01.2023
SP v ledolezení Cheongsong
20.01.2023 - 22.01.2023
SP v ledolezení Champagny-en-Vanoise
26.01.2023 - 28.01.2023
SP v ledolezení Saas Fee

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jak se ti líbí film Adam Ondra: Posunout hranice? Kolik mu dáš procent?

100 (1134 hl.)
 
90 (1107 hl.)
 
80 (1060 hl.)
 
70 (1036 hl.)
 
60 (1081 hl.)
 
50 (346 hl.)
 
40 (944 hl.)
 
30 (89 hl.)
 
20 (161 hl.)
 
10 (1156 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8114