Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Sardinie


Na Sardinii je stále co objevovat a každý rok se najde nějaká nová oblast a důvod k její návštěvě.
Je to již tradice trávit podzim v teple Středozemního moře, koupání je příjemné, kuchyně výtečná, víno lahodné, Filu e Ferru rychlé a skály jsou snad všude a všech možných tvarů a struktur.


.

Cala Fuili, foto Jirka V.

Zastavení první: Caly (zátoky)

Snad nejčastěji navštěvované oblasti leží jižně od Olbie (100 km) a poskytnou lezení kombinované s koupáním. Nepříjemné je vykrádání aut u Fuili a Luny.
Oblast Poltrona v Cala Gonone: především plotnový charakter s výškou stěn okolo 200 m, stěny tvoří kotel a tak je o teplo postaráno, obtížnost cest od 5b do 7b
Cala Fuili: skalky nedaleko pláže s atletičtějšími cestami okolo 20 m délky.
Cala Luna: skalky u moře s atletičtějšími cestami okolo 20 m délky.
Severně od Cala Gonone naleznete i více délky v Sektoru Biddiriscotai.
Pěkný přehled z internetu: Cala Gonone

Ubytování: v drahém kempu v Cala Gonone nebo v apartmánu

Sektor Biddiriscotai, foto Jirka V.

Zastavení druhé: Baunei

Jižně od Cala Gonone (50 km) leží městečko Baunei a u něj asi deset oblastí (počet není konečný). Skály nejsou přímo u moře a tak je třeba na koupačku popojet do Pedra Longa.
Porto di S. Maria je srandovní minioblast v přístavu, kde nedočkavci lezení rychle zaženou svou potřebu. The Lemon House je v Čechách dostatečně profláknutý dík Honzovi Karešovi. Nám se nejvíce líbilo ve Villaggio gallico a Creuza de Ma, kde nepřevládá plotnové lezení a stěny jsou pěkně strukturované. Nejblíže moři je Campo dei Miracoli, kde jsou především plotny.
Pěkný přehled na internetu.

Ubytování: v jednom z četných kempů u moře, třeba u Barisardo, které má výhodu rychlého dojezdu do oblastí Baunei a Jerzu

Creuza de Ma, foto Jirka V.

Campo dei Miracoli, foto Jirka V.

Campo dei Miracoli, foto Jirka V.

Villaggio gallico, foto Jirka V.

Zastavení třetí: Jerzu

Dále na jihovýchod ve vnitrozemí, asi 30 km od Baunei, v kopečkách (c.a. 900 m.n.m.), leží vesnička Jerzu a okolo ní asi tucet oblastí s cestami všech obtížností. Výhodou oblasti je možnost si zvolit lézt ve stínu nebo na slunci po celý den, neb oblasti mají různé expozice. Doporučit lze oblast Il Castella, s 70 cestami všech obtížností a délkou od 12 do 40 metrů v pěkně strukturované skále.
Pěkný přehled z internetu.
Na svazích Jerzu se dobře daří vínu a tak je nutno ochutnat  nejvyhlášenější sardské červené Cannonau.

Ubytování: v jednom z četných kampů u moře, třeba u Barisardo, které má výhodu rychlého dojezdu do oblastí Baunei a Jerzu

Jerzu, foto Jirka V.

Zastavení čtvrté: Isili

Z Oristana jsme navštívili pouze kultovní oblast Isili se svou jedinečně strukturovanou skálou tvořenou vlnkami, krajkami a dírkami v pěkném převislém, či střechovitém provedení. Siláci si užijí, i když délka cest je v průměru pouze 15 m.
Pěkný přehled z internetu.

Ubytování: bivak na parkovišti pokud přespíte jednu nebo dvě noci.

Isili, sektor Pietra Filosofale, foto Jirka V.

Isili, sektor Urania, foto Jirka V.

Zastavení páté: Masua

Z Iglesiente jsme navštívili několik oblastí, povinnou zastávkou byla Masua, respektive oblasti po stranách bývalého přístavu Porto Flavio, kde panoramu zvýrazňuje Pan di Zucchero špičatící se z vodní hladiny. Na homoli jsme se nevypravili, neb na organizaci nebolo dost času. My jsme zavítali do Castello del Iride a San Giovanni. Skála v Castello del Iride je silně rozežraná, ostrý vápenec, škrapy jak žiletky, délka cest je od 20 do 60 metrů všech obtížností. Na své si opět přijde každý.

Ubytování: kvůli nedostatku kempů jsme zvolili privát na samotě A ca da pria u Nebidy, který vede Janovanka a tak mimo lezení můžete okusit rozdíly mezi Sardinií a Janovem, především kulinářské, ale i kulturní.

Pěkný přehled z internetu.

Pan di Zucchero, foto Jirka V.

Zastavení šesté Domusnovas

U Domusnovas je celkem 17 oblastí a vyplatí se sem zajet i na delší dobu a spojit návštěvu s Masuou. My jsme byli lézt v oblastech Arrampicantro, Baby Parking a Punta Pilocca. Převládá stěnové lezení po lištách a dírkách, což je vítaná změna po dnech strávených na přímořském vápenci.

Ubytování: jsme volili podle RHM ve Villamassargia u paní Betty. Pokud trochu mluvíte italsky, tak se hodně dozvíte a nahlédnete do typické sardské duše, k tomu vám Betty (pokud tomu budou nakloněna božstva) nachystá sardské kulinářské orgie: mušličky, kachničku či selátko na sardský způsob a navrch Dolci Sardi, či výběrový sardský červený mošt a na odlehnutí se vytáhne flaštička na drátu.

 

Tip: Pro ty, kterým připadají Dolci Sardi příliš tvrdé a poživatelné pouze s Cappucinem (na což se odpoledne každý místňák dívá jako na hřích hříchů) doporučujeme jemný, studený, čokoládový krém s oříškovou či jinou posypkou z jedné z Cagliarských Gellaterií a Chocolaterií, poznámka: nevhodné pro extrémní lezce hlídající každý gram, neb muže být silně návykové.

Pěkný přehled z internetu.

Arrampicantro, foto Jirka V.

Zastavení sedmé: Sassari

Sever jsme objevili čistě náhodou. Poté, co se nám nechtělo opět do turisticky oblíbených oblastí východního pobřeží, jsme se rozhodli i přes ne zcela lákavé popisy v průvodcích (oblasti se zdají malé a stěny nevysoké) vyrazit na sever. Skutečnost je však zcela jiná. Povětšině žádné přímořské vápno, ale dírky podobné těm v Isili a kolmé až hodně převislé stěny, Jura zdraví.

Ubytování: jeden z kempů na sever od Sassari, třeba Marina

Memoria del vuoto: malá oblast nejblíže pobřeží, kde se vyřádíte celý den pěkně ve stínu v převisech v dírkách. Výška stěny 15-20 metrů. Gigi One a Geordie jsou lahůdkou. Parkuje se přímo pod skálou.

Memoria del vuoto, foto Jirka V.

La Muraglia: středně velká oblast s výškou stěn okolo 18 metrů, s množstvím slunce odpoledne. Vše, co jsme zde vylezli, dostalo v zápisníčku tři hvězdičky (z max 3).

La Muraglia, foto Jirka V.

Discount di S. Vittoria: menší oblast poskytující převážně stěnové lezení. Cesta Kaffe Trombetta stojí za to.
Pozor: příjezdová polní cesta není vhodná pro široké automibily.

Discount di S. Vittoria, foto Jirka V.

Osilo Alta hezčí z dvou oblastí v Osilo, s nádhernými, lehce převislými stěnami s množstvím dírek. Cesty Segnali di fumo či Forza Paris si nenechte ujít.

Pěkný přehled z internetu.

Osilo Alta, foto Jirka V.

Zastavení královské: Rocca Doria (La rocca della Regina)

Z našeho pohledu lezecky nejhezčí oblast Sardinie, stolová hora s malou vesničkou na ní a vodní lázní pod ní. A lezení, 25 až 80 metrů dírek, vlnek, kapes ve většinou převislé stěně. Vytrvalost a osmdesátimetrové lano jsou předpokladem pro dokonalé znavení v cestách obtížností nad 6a, blaženosti dosáhnou ti, kteří lezou 6c a více. Ke všemu jsme se zde vyskytli v době křtin nového průvodce Pietra di Luna, který rozdával za malý obolus samotný autor Maurizio Oviglia, pokud zrovna nevisel na háčku a nevrtal nové cesty.
Nám se zde tolik líbilo, že jsme sem zajeli dvakrát na tři dny a oblezli kopec celý dokola.

Ubytování: V Agriturismo asi 7 km na severozápad od skal, s tradiční sardskou kuchyní. V sezoně tábořiště na fotbalovém hřišti přímo ve vesnicí, 15 min od skal.

Křtiny nového průvodce Pietra di Luna, foto Jirka V.

Hlavní stěna, foto Jirka V.

Bubble wall 6a+, foto Jirka V.

Non ci piove 6c, foto Lenka K.

Zde opravdu nebude pršet (Non ci piove 6c), foto Lenka K.

Teste di rapa 6b+, foto Jirka V.

Macchina amniotica 6c, foto Lenka K.

Scratt 6a+, foto Jirka V.

Zastavení  kulturní

Sardinie jako celé Středomoří má bohatou historii. Za shlédnutí stojí neolitické hroby Domus de janas či některý z nuraghů, třeba ten, který leží cestou do Isili Su Nuraxi u Barumini, nebo vesnici Tiscali v jeskyni v horách. Feničany vytlačili Carthaginci a ty pak Římané, po kterých se hodně dochovalo, chrám v Antas stojí za prohlídku. Ve středověku se o ostrov přetahovali snad všichni velcí sousedé: Janovští, Pissanští, Aragonští, Arabové a Španělé aby nakonec byl věnován Rakušany italské koruně. Z mnoha románských kostelů si nenechte ujít Santissima Trinita di Saccargia. Nedávná historie (19. a 20. století) se spíše podepsala negativně v budovaní dolů a přístavů, na které narazíte v Iglesiente.

La tomba dei Giganti di Coddu Vecchju, foto Lenka K.

Chrám v Antas, foto Lenka K.

V nuraghu Su Nuraxi u Barumini, foto Lenka K.

Informace

Období

Rozhodně ne v letě, nejlépe na jaře nebo na podzim. Koncem října však zavře část kempingů, ale v ostatních otevřených jsou ceny mírnější.

Průvodce

Pietra di Luna - Klettern auf Sardinien Maurizio Oviglia
Fabula Editore
Kletterführer Cala Gonone - Sardinien Corrado Conca
Edizioni Segnavia
Kletterführer Alghero - Sardinien Corrado Conca
Edizioni Segnavia
Kletterkarte Cala Gonone - Sardinien Maurizio Oviglia
Fabula Editore
Kletterkarte Nord-Sardegna - Sardinien Maurizio Oviglia
Fabula Editore
Kletterkarte Ogliastra/Jerzu - Sardinien Maurizio Oviglia
Fabula Editore

Poznámka: Nové vydání Pietra di Luna zahrnuje všechny dřívější mapové průvodce, které vyplňovaly dlouhou mezeru mezi čtvrtým a pátým výdáním.

 

 

 

       

Rocca Doria, bývalý lom, foto Lenka K.






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 08. 10. 2012 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka V.

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Katzensteingebiet (20.08.2024)
Topa z Mařenky (27.04.2024)
Ermionida - nová lezecká oblast (21.12.2023)
Bošické skály (23.11.2022)
Kvarteto do Malé zmrzlé (18.09.2022)
Burgstallwand (24.06.2022)
Železná jehla je jinde (18.05.2022)
Geyikbayiri pro softmovery? (05.04.2022)
Databáze ČHS a mapové polygony povoleného lezení (23.02.2022)
Bavorské žulové bochánky (12.01.2022)
Nassereith: Tieftal (22.10.2021)
Ewige Wand (23.07.2021)
Dárek pro moravské pískaře (05.01.2021)
Pražské kvaky: Vinořské písky (03.11.2020)
Hostivařská skalka (27.10.2020)
Plombergstein (24.09.2020)
Geniální únik z Alcatrazu, ale bacha na bachaře! (04.06.2020)
Barunka, nová skála v Řeži (27.04.2020)
Leonidio (17.04.2020)
Skály u Židovy strouhy (17.03.2020)
Údolí Kačáku (18.02.2020)
Hornorakouské Quacky (07.08.2019)
Nové cesty na severu (16.01.2019)
Světla odjinud (02.08.2018)
Je libo Houstičku? (21.06.2018)
Tetínské skály zahájily v sobotu (13.05.2018)
Podzim (09.01.2018)
Celva (20.11.2017)
Dojištění v Sasku (13.10.2017)
Il Bersaglio (05.10.2017)
Nové cesty v Banátu (15.08.2017)
Nová cesta v Černolicích (31.07.2017)
Čedičová skála u Arnultovic (28.06.2017)
Císařské údolí (03.05.2017)
Skalka u přívozu (05.04.2017)
Mařenka (18.03.2017)
Chulilla medium (28.02.2017)
Red Rocks I. (11.01.2017)
Val Rosandra – Gliščica (06.01.2017)
Meteora (30.11.2016)
Broumovsko očima občasného návštěvníka (16.09.2016)
Cesty ve stínu (24.06.2016)
Konstein (01.06.2016)
Krkavčí skály - odtajněno (05.04.2016)
Štědrodenní pilíř? Zapomeňte! (23.12.2015)
Stopy historie Výřích skal (28.11.2015)
Bavorské Alpy - nejméně hnusné oblasti (22.11.2015)
Alpspitze pro pokročilé (02.10.2015)
Žďár u Rokycan (15.09.2015)
Nečín - lepší koupačka než lezení? (20.07.2015)
100+1 důvodů proč nejezdit na Poustevnu (16.07.2015)
Sobota na Velké s hudbou pil (01.03.2015)
Zadní skály Držková mění "vzhled" (03.12.2014)
Kašparák (22.09.2014)
Výří skály (18.09.2014)
Kreutzberk – Křížová hora (07.09.2014)
Il re del lago (29.08.2014)
Stav Kočičích kamenů po dokončení ferraty (16.08.2014)
Tak trochu jiný písek - Vosges II (17.07.2014)
Už jste byli na Velké? (11.06.2014)
Costa Brava díl 3 (13.03.2014)
Costa Brava díl 2 (26.02.2014)
Costa Brava (07.02.2014)
Prvovýstupy v Ostrově jen se souhlasem OVK (03.12.2013)
S dětmi na skále III. (24.11.2013)
Arco - Muro dell Asino (20.09.2013)
Nové věže a cesty v Ostrově (04.09.2013)
Jak jsme objevili Klobouček (02.08.2013)
Sanace v Hlubočepích (30.06.2013)
Skály U mamuta (21.06.2013)
Ubrieux a Lou Passo d´Hannibal v Haute Provence. Боярышник рецепты (16.01.2013)
Baume Rousse - lezení v Haute Provence (21.12.2012)
Rocher de Saint Julien (07.12.2012)
Lezení v Bellecombe - Tarendol (28.11.2012)
Monumentální útes CAP CANAILLE v Calanques (20.11.2012)
Odtajněný Hetov (14.10.2012)
Končiny, možná méně známé (09.10.2012)
Vykopaný skvost (05.10.2012)
Östlicher Schoberkopf (23.08.2012)
Kdo platí železo v Labáku? (28.06.2012)
Oblast Hohburger Berge - SPIELBERG (27.06.2012)
Dolomity - Lastoni di Formin & Lagazuoi (17.06.2012)
Oblast Hohburger Berge - HOLZBERG (15.06.2012)
Pašinka koupena, děkujeme (12.06.2012)
Melchtal (16.05.2012)
Vánoce na jehle (25.12.2011)
Spaní na Hohe Wandu (08.11.2011)
Zlaté Jizerky (07.11.2011)
Hummelstein u Lockwitz (13.10.2011)
Parné léto v Údolí a na Loukách (31.08.2011)
Chceš-li šťastnou dívku míti, na Hoher Nock ji musíš vzíti (19.07.2011)
V Českém Krumlově by chtěl žít každý (20.06.2011)
Španělský slepenec (03.06.2011)
Velikonoce v Arcu (22.04.2011)
Kam v létě na lezení ? …. do Japonska (28.01.2011)
Přehrada Diga di Luzzone (04.11.2010)
Königshainer Berge u Görlitz (12.08.2010)
Klettergarten Liebethaler Grund (09.08.2010)
Simplon pass a Gole di Gondo (19.07.2010)
Tak trochu jiný písek - Vosges (30.06.2010)
Písek je mokrý? Zkus Mravence! (17.06.2010)
Lezení v Praze: Holý vrch (18.04.2010)
Fixní jištění na Srbsku (16.04.2010)
Na Dunaji u Beurouna (26.10.2009)
Jižní Frankenjura (20.10.2009)
Obrvégry (30.05.2009)
Silvestrovská feérie (12.01.2009)
Havraní skály u Velké Javorské (23.12.2008)
Proč jsou Greifensteine Greifensteine? (04.11.2008)
Tak trochu jiný písek (26.06.2008)
V Číně stoupají poplatky za vrcholy (23.06.2008)
Bezingi - návod k použití (06.06.2008)
Lezecké možnosti Moskvy a okolí (15.05.2008)
Tajemný Vrabinec (02.05.2008)
Národní park Terelj (07.04.2008)
Jarní víkend (31.03.2008)
Tašovské dilema (08.02.2008)
Horský informační systém v Tatrách (07.02.2008)
Rozštípenka (27.12.2007)
V zajetí středověké legendy (07.11.2007)
Ďábelský vápenec Col Du Pillon (15.10.2007)
Zase někdy někde (25.09.2007)
Sahara na Sahaře (19.07.2007)
Vápenec - Engelhörner (01.07.2007)
Strach a pot nad jezerem (05.06.2007)
Vodní svět u Hříměždic (11.05.2007)
Perštejn (27.11.2006)
Nový svět (24.10.2006)
Kácovské ozvěny (09.08.2006)
Kvakerské posázaví (11.07.2006)
Aosta - není rula jako rula (06.03.2006)
Pár cest hledá autora (06.05.2004)
Best of extrem (06.04.2003)
Zdalipak touhy dojdou naplnění… (06.02.2002)



Komentář ze dne: 08.10.2012 16:52:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Sardoška je super
Spousta velmi rozmanitých oblastí, u mořer i ve vnitrozemí. U Cala Gonone jsme spali u Fuili v autě a někteří si vždycky na noc postavili stan (2006). Masua je skvělá oblast, trochu industriální s těmi starými lomy nebo doly. Byli jsme tam zcela sami několik dní, spali jsme v pohodě na parkovišti.
Moc pěkná je oblast, co tam v ústí jeskyně udělal Adam to 9a-čko a pozoruhodný je SardGrit na ostrově San Pietro - něco tak rozpadacího jsem ještě neviděl.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci