Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Sharma nebyl zdarma


Chris Sharma Ale stálo to za to

Třetí červen 2009 byl v Praze Sharmův den. Tento Američan bydlící v Katalánsku, známý svými extrémně obtížnými prvovýstupy po celém světě, ale ve Španělsku zvlášť, nejprve podepisoval plakáty v Husyportu na Petříně a večer byla show v lezeckém centru na SmíchOffce. Autogramiádu brilantně zdokumentovalo Polské křídlo naší redakce a já jsem se vydal na přednášku.


Na SmíchOffce měli pro tyhle příchozí zvláštní stolek, kde byla cedule VSTUP .. ARMA, teda alespoň to tak vypadalo, protože začátek druhého slova byl něčím zakrytý. Vyložil jsem si to logicky jako VSTUP ZDARMA a říkal si jaký je to od Hudysportu parádní makrketigový tah. Když po mně chtěli 110 Kč, kouknul jsem se znovu. Nebylo tam VSTUP ZDARMA, ale VSTUP SHARMA.

Chris Sharma
Chris Sharma , foto: Jan Polák


Ale nepředbíhejme. Nejprve byla odpoledne autogramiáda, kde Chris podepisoval svoje plakáty. Zájemců byla řada a v přestávkách mezi podepisováním si Chris prohlížel knihu Jardy Maršíka o lezení v saských pískovcích, kterou dostal jako památku na návštěvu České Republiky od Zbyška Česeneka, tentokrát v roli zástupce Hudysportu.

Chris Sharma
Chris Sharma , foto: Jan Polák


Chris Sharma nahlíží do Maršíkovy knihy o Sasku
Chris Sharma nahlíží do Maršíkovy knihy o Sasku, foto: Jan Polák


Chris Sharma
Chris Sharma , foto: Jan Polák


V osm bylo ve smíchovské hale již dost přednáškychtivého diváctva, které se při akademické čtvrthodince až půlhodince bavilo sledováním lezeckých videí z Youtube a stáním fronty na pivo a hotdog.
<!--Chris Sharma - SmíchOff--> Publikum čeká
Publikum čeká, foto: Petr Jandík


Pak se však dostavil Sharmantní Chris doprovázen šarmantní překladatelkou, ozdobenou laškovným tetováním na bříšku, a začal povídat o svém lezeckém životě. Své první 8b+ vylezl ve čtrnácti letech. Byl velmi talentovaný, lezení mu dobře šlo a rychle se zlepšoval. První opravdový lezecký výlet absolvoval s kamarádem Tommy Caldwellem do Colorada. Poprvé lezl na vápenci, kde byly úžasné převisy, které ho velmi motivovaly. Jeden z jeho přátel, Boone Speed, měl navrtanou asi nejtěžší cestu v zemi, projekt Necessary Evil, který sám nemohl vylézt. Přenechal jej Chrisovi a podporoval ho při tom. Chrise cestu přelezl v patnácti letech a bylo to první 8c+ ve Spojených státech. "Sedm dní tvrdé práce a dneska to vypadá jako nic", říká Chris.

Další jeho těžká cesta byla Just do it od Jibé Tribouta. "Byla to nejúžasnější cesta té doby, pro mne to znamenalo vrchol". Po přelezení Necessary Evil ho zajímalo, jestli tuhle cestu přeleze taky. Fotky z prvního amerického výstupu cesty Just Do It najdete tady.

"Když jsme lezli tyhle cesty," říkal Chris, "byli jsme mladí kluci. Lezli jsme těžké cesty a měli jsme z toho legraci. Ostatní horolezci byli takoví vážní lidé, padali, kříčeli u toho a brali všechno strašně vážně. My jsme šli, něco vylezli a byla to pro nás zábava. Přineslo to jiný pohled na lezení. Právě tahle radost z pohybu je to, co mně u lezení pořád drží."

<!--Chris Sharma - SmíchOff-->Chris povídá o boulderingu
Chris povídá o boulderingu, foto: Petr Jandík


Další etapou v Chrisově lezeckém životě byl boudering, lezení s Fredem Nicolem v Hueco Tanks. "Boudering bylo něco úplně nového. Na lezení je úžasné, že to můžete dělat jako sport, ale taky jako styl života, Jdete do přírody, najdete nějaké místo, můžete tam být a a bouldrovat." Od šestnácti do dvaceti let se Chris věnoval jen boulderingu. Nejtěžší boulder, který v té době udělal, je patnáctimetrová střecha Witness the fitness (video). Kromě Chrisových ocelových prstů a úžasné techniky nohou, kterou můj soused komentoval poznámkou "on má snad chápavé nohy?", zaujme na filmu i kamarád tahající pod Chrisem bouldermatky. Po promítnutí tohohle videa korunovala situaci překladatelka užaslou hláškou, která uvedla do smíchu celý sál: "Teprve teď koukám, že on tu střechu leze zespodu? To mi vůbec nedošlo!"

Na boudrování navazovalo DVS - deep water soloing. Chris nemá problémy s vodou ani s vlnami, protože pochází od moře. Odjel na Mallorcu, zkoušel tuhle disciplínu a začalo ho to strašně bavit. "Pro mne je největší zážitek, když jsem 20 metrů vysoko ve stěně, pod sebou oceán". Tak komentoval film z jeho největšího lezeckého výkonu nad hlubokou vodou - dosud nezopakovaný Es Pontas - 9b na Mallorce. Podívejte se na výtah z filmu, v němž nechybí klíčový dvoumetrový skok:



Na tomto projektu měl Chris kolem stovky pokusů a o klíčovém skoku řekl, že se mu zdaleka vždycky nepodaří. Dalším projektem, tentokrát s lanem, byl výstup Dreamcatcher v kanadském Squamishi na Cacodemon boulder. Tento výstup začíná technickou vytlačující plotnou, následuje dynamický skok do nic moc poličky. Po ní bouldrový traverz a klíčové místo na jeho konci.



Další z Chrisových velkých projektů je Jumbo Love - 9b, 70 metrů dlouhá převislá linie na Clark Mountain, kterou dokončil 11 září 2008. Kvůli těžké sekvenci pohybů tam musel vynechávat tři expresky za sebou a díky tomu absolvoval pády přes 21 metrů. Byla to tehdy jeho nejtěžší cesta. Ideální linie, dlouhá a náročná. Na sedmdesáti metrech délky převislá o třicet metrů. Podívejte se na fotogalerii Boone Speeda.

Poté, co se Chris usadil v Katalánsku, začal se věnovat především prvovýstupům ve Španělsku. Do tohoto období patří cesta Realization 9a, na které pracoval přes devět měsíců:



K dalším výrazným cestám patří i Papichulo, nejnovější Pachamama a také první boulder obtížnosti 8B+. Velký vliv má na Chrise jeho kamarád Dani Andrada, který ve Španělsku navrtal již kolem čtyřset projektů a motivuje ho k dalšímu hledání výzev a rozmanitých linií. Na prvovýstupech ho facsinuje především to, že neví, jestli projekt půjde realizovat. Chodí na něm pracovat a zkouší jej tak dlouho, až se podaří.

<!--Chris Sharma - SmíchOff-->Chris ve Fintess the Witness
Chris ve Fintess the Witness, foto: Petr Jandík


Sharmova přednáška se obešla bez laciných efektů s převahou povídání nad množstvím obrázků, doplněných působivými videosekvencemi. Bylo to povídání kluka, který je blázen do lezení, které je jeho celým životem. Po řadě let kočování po skalách a balvanech celého světa se usadil v Katalánsku a žije v domečku se svou přítelkyní, která samozřejmě také leze. Za klíčovou věc považuje motivaci. "Co děláte vás musí bavit, jinak to nemá smysl". Ke zdárnému průběhu přednášky, která publikum zaujala, přispěla překladatelka, která sice neznala jména ikon sportovního lezení, ale zato si pamatovala a dovedla interpretovat i hodně dlouhé úseky textu, protože se Chris zaujatě rozhovořil a občas zapomněl na pauzy pro překlad. V porovnání s úrovní překladů na Smíchovském festivalu to bylo o dost lepší. K prezentaci používal Chris notebook Apple MacBook PRO a program Keynote. Své publikum rozhodně zaujal, o čemž svědčí více než půlhodinové zodpovídání dotazů na konci přednášky, ke kterému se vrátíme v samostatném článku. Díky Hudysportu a majitelům lezeckého centra SmíchOFF, že tuhle návštěvu uspořádali. Kdo přišel, nelitoval.

<!--Chris Sharma - SmíchOff-->Sharmantní Chris s šarmantní překladatelkou.
Sharmantní Chris s šarmantní překladatelkou., foto: Petr Jandík







[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 05. 06. 2009 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Catherine Destivelle - Piolet d'Or za celoživotní přínos (24.07.2020)
Jan „Chroust“ Procházka (13.03.2018)
Připomenutí: před rokem zemřel Zdeněk Lukeš (15.02.2017)
Lucka Hrozová: Příprava cesty dala víc práce než přelez (01.02.2017)
Arco rock legends: Adam Ondra a Alex Megos (05.09.2015)
ONSAJT: Lucka Hrozová | Hanibal.cz (12.08.2015)
Vašek Širl slaví sedmdesátiny (18.08.2014)
Libor Uher před a po Broad Peaku (11.08.2014)
S Nelly Kudrovou ve VIP stanu (29.10.2013)
Arco Rock Legends 2012 (01.09.2012)
Vzpomínky na Mirka Šmída (08.05.2012)
Horolezec roku: Adam Ondra (05.12.2011)
Libor Hroza: Šest set kilometrů na trénink a čtyři rozbité počítače za rok a půl (21.11.2011)
Doug Scott na písku (05.03.2011)
Radovan Kuchař - severní stěna Eigeru (04.09.2010)
OSOBNOST: 29. 8. 1915 zemřel v Bledu Julius Payer (01.09.2010)
A. F. Mummery (24.08.2010)
Dean Potter: Jdu za svým dětským snem - létat (02.05.2010)
Julius Kugy (05.02.2010)
Franz Senn (31.01.2010)
Výročí úmrtí Johanna Stüdla (29.01.2010)
Zemřel Lino Lacedelli (11.12.2009)
Lezecké Oskary - Arco Rock Legends (05.09.2009)
Stoletý Cassin (10.08.2009)
Jenny Lavarda dala 8c/8c+ (27.06.2009)
Nové 9a+ od Chrise Sharmy (02.06.2009)
Adam Ondra 2008 (29.12.2008)
Ivana Filová – první dáma strmých žlabů (16.12.2008)
Devold TRIPLE NORTH WALLS – odstartováno! (23.06.2008)
Equilibrium, Harald Berger (30.11.2007)
Huberbuam (02.11.2007)
Další legenda odešla (07.10.2007)
Hansjorg Auer (10.08.2007)
Šárka v 7:00 (15.06.2007)



K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (676 hl.)
 
Levou a listuju pravou (236 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (234 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1146