Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSKAT XXXII. – Průvodce (novinky)


Co pěkného přinesly vánoce pod stromeček Od vydání článku SKAT XXIII. – Průvodce uplynuly dva roky a vyšlo mnoho zajímavých průvodců. Některé z nich našly cestu do naší knihovny a tak je načase je trochu ohodnotit.


Skitouren atlas Salzburg
Skitouren atlas Salzburg jsme zakoupili, neb popisuje široké okolí Salzburgu od Osterhorngruppe po Berchtesgaden, od pasek Salzkammergut přes příkré vápencové srázy Loferer- a Leoganger Steinberge po zaledněné vrcholky Vysokých Taur. Průvodce je velmi úsporně koncipován a tak napohled malá knížka překvapí popisem 550 túr (2-4 túry na stránku). Popis a nákres výstupu (doplnění samostatnou mapou je nutnou podmínkou pro orientaci v terénu a přípravu na túru) obsahují to nejdůležitější, co člověk potřebuje, aby se v terénu zorientoval, lákavá ilustrační fota jsou vypuštěna. Kniha nepopisuje vše, ale pouze vybírá některé populární túry, např. kleine a große Reibn nebo Hohe Rossfelder, nejsou uvedeny. Místo toho je důraz kladen na zajímavé a lyžařsky pěkné túry, které byly známy pouze místním (dlužno podotknout, že ne vždy je výběr zdařilý, viz cesty lesem ze západu na Geigelstein). Tímto počinem se autorům podařilo vyplnit chybějící místo na trhu.

Jazyk: Němčina

Panico: Freeski Tirol
Na zimní sezónu 12-13 připravilo Panico lahůdku pro labužníky. Časy se mění a co dříve bylo pouze pro sebevrahy a hazardéry je dnes pouhý extrém a z extrému se stává náročnější standard. Na tuto skupinu lyžařů pamatovalo Panico při tvorbě průvodce Freeski Tirol, který popisuje 130 strmých sjezdů v Mieminger Kette. Nechybí ani krátké uvedení do problematiky a techniky strmých sjezdů. Vše oklasifikováno moderní skialpinistickou stupnicí a stupnicí nebezpečnosti nebo exponovanosti. Popsané jsou následující oblasti: Simmering, Grünberg, Grünstein, Wank, Griesspitze, Hochplattig, Hohe Wand, Hohe Munde, Karkopf, Breitenkopf, Mitterspitze, Igelkopf, Tajakopf, Ehrwalder Sonnenspitze, Wampeter Schrofen, Handschig, Hochwannig a Zugspitze.

Jazyk: Němčina

Panico: Stubaier Alpen
Přesto, že máme již staré průvodce na Stubai, jsme dlouho neváhali a zakoupili nový od Panica. Důvodů bylo hned několik, výtečný standard Panico s mnoha nedocenitelnými fotografiemi výstupových tras a některé nové varianty výstupů a sjezdu. Samozřejmostí je uvedení všech stubaiských šlágrů, stručně řečeno: Každý si zde najde túru, která mu bude vyhovovat jak na zimu, tak na jaro.

Jazyk: Němčina

Panico: Tuxer a Zillertaler Alpen
I pro průvodce na Tuxer a Zillertaler Alpen platí to co bylo řečeno o průvodci na Stubai, skvělá kvalita, obrázky výstupů a sjezdů, ale navíc nové, jen zřídka v jiných průvodcích uváděné výstupy, např. ty do Zillertálek od Gerlosu. Opět si zde každý přijde na své, Tuxské Alpy se hodí více na zimu a jsou podobné svým charakterem Kitzbühelkám, túry jsou kratší a lehčí, Zillertálky jsou perfektní na jaro, túry jsou delší, často na ledovcích a svahy strmější a patří k těm nejlepším v Tyrolích.

Jazyk: Němčina

Panico: Vorarlberg
Typicky pro Panico výborně zpracovaný průvodce na oblast Vorarlberg, pohoří Bregenzerwald, Walgau, Montafon, Rätikon a Verwall. Všechny cesty dokumentované na fotce a trocha ilustračních obrázků. Průvodce zahrnuje přes 100 túr a mnoho variant jak na zimu, do prašanového království, tak na jaro na firnové strmé sjezdy. Průvodce je rozdělen do následujících oblastí: Walgau, Brandnertal, Schruns, Lindauer Hütte, Tilisunahütte, Gargellental, Hinteres Montafon a Verwall z Klostertal.
Túry na kopce jako Drei Türme, Madrisa nebo Kaltenberg patří mezi ty nejlepší v Alpách.

Jazyk: Němčina

Panico: Silvretta
Průvodce na Silvrettu je určitě dobrý tahoun pro Panico (kdo by tam nevyrazil). Jedná se opět o klasické Panico zpracování, skvělá kvalita, obrázky výstupů a sjezdů, ale navíc nové jen zřídka v jiných průvodcích uváděné výstupy a jejich varianty. A tak si přijdou na své nejen milovníci horských panoramat, kde nevadí šlapání po dlouhých pláních Silvretty, ale i ti, co se soustřeďují více na sjezd. Túry se hodí jak na zimu, severní údolí, tak na jaro, jižní svahy hlavního hřebene (bohužel je popsána pouze malá část jižní strany Silvretty).
Vhod, především začátečníkům, přijde část věnovaná víkendovým a vícedenním přechodům. Recenzi tohoto průvodce pohledem Romana Tyla najdete zde 

Jazyk: Němčina

SAC:Tessin / Misox / Calanca 
Klasický SAC průvodce na Tessin, Misox a Calanca včetně pravé strany údolí Val Bedretto až k Monte Generoso. Vše podáno se švýcarskou přesností, pro plánování túr je však potřeba mapy. Popsané jsou oblasti: Bedretto Nord- Pizzo Rotondo - Gottardo West, Gottardo Ost - Valle Leventina - Pizzo Molare - Vale di Blenio West, Lukmanier Ost - Adula - Val Malvaglia, San Bernardino - Misox - Val Valanca - Pizzo di Claro, Blinnenhorn - Basodino - Bedretto Süd - Cristallina - Pizzo della Sassada, Pizzo Campo Tencia - Val Verzasca - Pizzo di Vogorno, Valle di Bosco Gurin - Valle di Campo - Gridone a Corno di Gesero - Val Colla - Monte Tamaro - Monte Generoso. Na 552 stranách je posáno 300 vrcholů na které vede 450 túr, vše doplněno 180 fotografiemi se nákresem túr. Z tohoto množstí si lze vybrat ze všech obtížností, pro všechna roční období. Mnoho vrcholů je skialpinistickou lahůdkou, např. Rheinwaldhorn.

Jazyk: Němčina

SAC: Zentralschweizer Voralpen und Alpen
Průvodce na centrální Švýcarsko asi není potřeba dlouze představovat, kdo by nechtěl vyrazit na Furku, Sustenhorn nebo Oberalpstock. Popsané túry se nachází mezi Zürichsee a Gotthard, Entlebuch a Klausenpass, na 552 stránkách je uvedeno 250 túr a mnoho variant. Túry jsou zakresleny do 138 fotografií a detailně popsány a oklasifikovány (včetně vhodnosti pro snowboard), odděleně jsou uvedeny přístupy na chaty. Pro plánovaní túry je nutno dokoupit potřebné mapy.

Jazyk: Němčina

Skitouren im Trentino
Dlouho nebyl žádný nový průvodce na Trentino. Mezera je vyplněna a na stole leží průvodce na Adamello, Brentu, Ortler, Dolomity, Lagorai und Gardasee. Popsáno je 60 túr rozličných charakterů, od zimních prašanových až pozdně jarních na třiapůltisícovky Ortleru, lehké i náročné sjezdy. Všechny túry jsou detailně popsány včetně obtížnosti i možnosti parkování. Zajímavou novinkou je zakreslení túr do ortofota, je otázkou, do jaké míry se dá v terénu postupovat podle leteckého snímku.

Jazyk: Němčina

Skitouren rund um Madonna di Campiglio 
Dlouho chyběl nový průvodce na italské Dolomity, zde uvedený průvodce popisuje túry okolo Madonna di Campiglio mezi  Brentou a Presanellou. Je popsáno celkem 54 túr a to jak samostatné túry, tak přechody s nutností organizace transportu zpět do východiska. Túry mají rozličný charakter, uvedeny jsou jak zimní prašanové, tak jarní firnové, lehké i náročné. Všechny túry jsou detailně popsány včetně obtížnosti i možnosti parkování. Zajímavou novinkou je zakreslení túr do ortofota, je otázkou, do jaké míry se dá v terénu postupovat  podle leteckého snímku.

Jazyk: Němčina

Les plus belles traces du Mont-Blanc
Bratrům Hagenmüllerovým (horský vůdce a profesor na ENSA a fotograf) se povedla skvělá kniha, která kombinuje popisy cest s množstvím fotografií. Obsahem i formátem není kniha míněna jako typický průvodce, ale spíše jako doplněk k jiným průvodcům či mapám. Samotné listování knihou probudí chuť co nejdříve vyrazit do masívu Mont Blancu a přilehlým údolím. Obrázky navíc dokreslí náročnost jednotlivých túr, např. vhodný doplněk k Baudově průvodci, kde je klasifikace poněkud tvrdší.  Na 240 stranách je popsáno 50 túr s 200 variantami v oblasti od Val Montjoie do Martigny a od Aiguilles Rouges do Val d 'Aosta.  Nechybí nákresy v mapě 1:50 000.
Za pozornost stojí i další knihy z edice naturalpes a autorské dílny bratrů Hagenmüllerových.

Jazyk: Angličtina a Francouzština

Les plus beaux raids a skis
Mario Colonel a Jean-René Minelli v knize popisují zajímavé přechody v celých Alpách. Kniha je výpravná a tudíž se nejedná o klasický průvodce, ale spíše o inspirační knihu na plánování přechodů, která je vybavena množstvím fotografií. Nechybí popisy túr, ubytování, potřebná výbava, doprava a náčrtek túry, bohužel mapy chybí. Zpracováno je 22 túr v oblastech: Stubai, Adamello, Silvretta, Bernina, Traversée Tödi-Oberalpstock, Simplon Saint-Gothard, Oberland, 4000 Saas Fee, L'alta via Valdôtaine, La haute route de Zinal, Zermatt, Val de Bagne, Désert de Platé Dents du Midi, Tour du Dolent, Mont Pourri, Haute Maurienne, Belledonne - Lauzière, Meije, Haute route autour de la Barre des écrins, Tour du Viso, Pyrénées Centrales a Tour des Encartats

Jazyk: Francouzština


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 22. 01. 2013 | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka V.

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Velké lavinové nebezpečí (20.01.2023)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Covidové (23.12.2022)
Skialpinistické toulky XLVII. – Les Aravis - Le Reposoir (29.12.2021)
Skialpinistické toulky XLVI. – Vinschgau (29.11.2021)
Skialpinistické toulky II. – Tödi (02.03.2021)
Skialpinistické toulky XLV. – Berner Oberland (31.03.2020)
Skialpinistické toulky XLIX. – Silvretta (04.02.2019)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Verwall (27.11.2018)
Skialpinistické toulky XLVII. – Kanada (16.03.2018)
New Age (05.04.2017)
Skialpinistické toulky XLVI. – Gran Paradiso, přechod (27.03.2017)
Skialpinistické toulky XXXI. – Kleinwalsertal (23.01.2017)
Skialpinistické toulky XLV. – Valle Maira (09.01.2017)
Skialpfest 2004 (05.11.2016)
Skialpinistické toulky XLIV. – Capanna Forno (26.04.2016)
Skialpinistické toulky XXXXIII. – Lechtal (10.03.2016)
Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu (09.12.2015)
Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise (14.04.2015)
Skialpinistické toulky XXXXI. – Valle Stura (30.03.2015)
Metodický den ČHS: Laviny a pohyb v lavinovém terénu (10.02.2015)
Skialpinistické toulky XXXX. – masiv Mont Blanc - Vallorcine (16.01.2015)
Laviny a pohyb v lavinovém terénu (14.01.2015)
ABS stahuje všechny ocelové aktivační jednotky a vyzývá ke kontrole lavinových batohů ABS TwinBag Systém (24.12.2014)
Skialpinistické toulky XXXIX. – Bernardino (01.12.2014)
Pirinski Too Heavy (20.05.2014)
Skialpinistické toulky XXXVII. – Écrins (02.05.2014)
Když to padlo ... (02.04.2014)
Skialpinistické toulky XXXVI. – Saoseo (01.04.2014)
Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014 (13.03.2014)
Co a jak jsme dělaly na KST Female Ski-Mountaineering Camp 2014 (22.02.2014)
Mistroství Evropy ve skialpinismu (18.02.2014)
Mistrovství Evropy ve skialpinismu: Sádlo bronzový (15.02.2014)
SP ve skialpinismu La Pitturina - Val Comelico (09.02.2014)
Dominik Sádlo bronzový v Courchevelu (28.01.2014)
Dominik Sádlo stříbrný v Courchevelu (26.01.2014)
Skialpinistické toulky XXXV. – Lesachtal a Tiroler Gailtal (23.01.2014)
Světový pohár ve skialpinismu (21.01.2014)
Žluté autobusy budou od prosince vozit lyžaře do rakouských a italských Alp (01.11.2013)
Bylo nás pět: Haute Route srdcem ženy (15.05.2013)
Skialpinistické toulky XXXIV. – Zillertal (08.04.2013)
Skialpinistické toulky XXXIII. – Haute Route Valdôtaine (22.03.2013)
Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii (20.02.2013)
Prášili (12.02.2013)
Promítání v Cross clubu: Freeride na Kamčatce (15.11.2012)
V potu tváře (23.04.2012)
Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012 (10.04.2012)
Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 17. 3. 2012 (30.03.2012)
Paštikáři v Raxu (23.03.2012)
Pět skialpinistů uvězněno (13.03.2012)
Skialpinistické toulky XXX. – Sulden - Ortler (07.03.2012)
Puchar Pilska pro dvojici Groh - Štantejský (25.02.2012)
Vydřené stříbro z mistrovství Evropy ve skialpinismu (16.02.2012)
Skialpinistické toulky XXIX. – Davos (30.01.2012)
Třetí místo pro Dominika Sádla (27.01.2012)
Noc tuleních pásů ski trab (26.01.2012)
TEST LAVINOVÝCH PŘÍSTROJŮ (09.12.2011)
Skialpinistické toulky XXVIII. – Ubaye (06.12.2011)
Záhraby (16.11.2011)
Krkonoše 2011 (29.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal (28.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVI. – Matschertal (17.03.2011)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE (11.03.2011)
MS ve skialpinismu Claut (28.02.2011)
VERTICAL RACE LUČNÍ BOUDA (22.02.2011)
AMINOSTAR VERTICAL RACE (16.02.2011)
Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit (08.02.2011)
Alpin sport Ski tour race (18.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIV. - Bernina - Piz Palü (11.01.2011)
Testy skialpovych lyží (03.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIII. – Přehled průvodců (03.01.2011)
Instantní skialpinismus v Krkonoších bez pokuty (04.12.2010)
Ženy v mužském světě (27.04.2010)
Skialpinistické toulky XXII. – Čtyřtisícovky Saas-Fee (05.04.2010)
Krkonoše 2010, Mistrovství republiky ve skialpinismu (29.03.2010)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2010 – Rokytnice nad Jizerou (19.03.2010)
Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux (10.03.2010)
Skialpinistické toulky XXI. – Lagorai (06.03.2010)
SKI MOUNTAINEERING WORLD CHAMIONSHIPS (02.03.2010)
Luční bouda vertical - skialpinismus (24.02.2010)
Skialpinistické toulky XX. – Valsertal (19.02.2010)
Noc tuleních pásů (04.02.2010)
Lavinová pomůcka Avalanche Ball (24.01.2010)
Pásy Colltex CT40 (12.01.2010)
Skialpinistické toulky XIX. – Briançon (21.12.2009)
Skialpinistické toulky XVIII. – Kazbek (27.11.2009)
S Krysou na Lofoty (09.07.2009)
Expedice Kazbek (23.04.2009)
Takový menší odtrh (15.04.2009)
Skialpinistické toulky XVI. – Franz-Senn-Hütte (29.03.2009)
Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2009 (04.03.2009)
Skialpinistické toulky XV. – Val Ferret (19.02.2009)
Světový pohár ve skialpinismu (27.01.2009)
Skialpinistické toulky XIV. – La Clusaz - Aravis - příkré kuloáry (26.01.2009)
Skialpinistické toulky XIII. – Bregenzerwald (22.12.2008)
PodZIMNÍ Dachstein (10.10.2008)
Skialpinistické toulky XII. – Adelboden & Kandersteg (29.04.2008)
Karolína Grohová vítězkou Evropského poháru (17.04.2008)
Skialpinistické toulky XI. – Sellrain (12.02.2008)
Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru (29.01.2008)
NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 (07.01.2008)
Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis (08.12.2007)
Skialpinismus (09.08.2007)
Skialpinistické toulky IX. – Dammastock, Sustenhorn (21.05.2007)
Jasná Vertical Race - SEP ve skialpinismu (14.04.2007)
Dachstein extreme (07.04.2007)
Mistrovství evropy ve skialpinismu (07.04.2007)
Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach (06.04.2007)
Mistrovství ČR ve skialpinismu 2007 (19.03.2007)
Skialpinistické toulky VII. – Jenatsch a Bivio (05.03.2007)
Noc tuleních pásů 2007 (26.02.2007)
Noc tuleních pásů startuje v sobotu večer (21.02.2007)
Úspěch na Středoevropském poháru (16.02.2007)
Skialpinistické toulky VI. – Innervillgraten (30.01.2007)
Komentář k „Základům skialpinismu“ od INFO HUDY (23.01.2007)
Skialpinistické toulky V. – Sterzing (19.01.2007)
Skialpinistické toulky IV. – Samoëns (02.12.2006)
Lavina na MS ve skialpinismu (06.03.2004)Komentář ze dne: 22.01.2013 20:59:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Dolomity
Kvalitní přehled. Teďka přišla zpráva, že vychází Skialpinismus v Dolomitech od Versante Sud
0 0

Komentář ze dne: 23.01.2013 10:32:03     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Dolomity
Ahoj Petre,
mame od nich FREERIDE IN DOLOMITI 100 ITINERARI (Edici 1 i 2); Pruvodce je dobry a zahrnuje i ostrejsi sjezdy, doufam, ze nove knihy jsou podobne kvality
0 0

Komentář ze dne: 23.01.2013 09:18:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek:
Ahoj Petre,

diky za tip, do Mnichova tento pruvodce jeste nedorazil. Ale uz je zazalozkovan :).

Lenka K.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci