Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSkialpinistické toulky XI. – Sellrain


Malý klenot Stubaiských alp s krátkými nástupy a prašanovými i firnovými sjezdy

Sellrain je pro mne jedinečný, je to moje první skialpinistická "láska". Samotné vyslovení onoho jména vytváří to neopakovatelné chvění a vábení, a když se k tomu přidá dobrá předpověď, jsem ztracen a musím se pomazlit s jeho cukrovými svahy.
Do Sellrainu jsem se dostal čirou náhodou. Bydlel jsem v Nizozemí a sehnat skialp průvodce nebylo tak jednoduché, v jediném krámku Pied à Terre v A'damu nebyl velký výběr. Jen pár náhodných kusů a mezi nimi i něco od Weisse: Sellrain a starý Zillertal. A tak jsem raději koupil vše neboť zima právě nastala, ale jiná než ta středoevropská. Byla šedivá, větrná, deštivá, blátivá, holandská a hlavně dlouhá. Vzniklá deprese se dala léčit různě, chvíli stačila whiska a Tom Waits, ale nakonec pomohlo jediné: nastartovat auto. Po necelých devítistech kilometrech, dvanácti hodinách a závěrečném rodeu na letních gumách jsem se ocitl na parkovišti v Praxmaru. Vše zalité sluncem, bíle oděné a jiskřící v prašanu - láska na první pohled. Lyže se daly nasadit přímo na parkovišti, přede mnou nebylo žádné údolí, ale svahy Lampsenspitze a Zischgelesu. Byl jsem jak v tranzu a ani nevnímal hordy innsbručanů. Po sjezdu jsme ještě stihli slunce na terase penzionu Schwarzer Adler, kde jsme se také ubytovali. Večer byl korunován vídeňským řízkem a císařským pivem. Bylo rozhodnuto, byl jsem polapen, zasažen a věděl jsem, že se sem musím vrátit.Z Publikace Tirolsko
Z Publikace Tirolsko


Zima tehdy Sellrainu přála, já jsem tam vyrazil hned několikrát a skoro pokaždé do penzionu Schwarzer Adler, kterému tehdy vládli milí manžele z Axams. O několik let později jsem opět podlehl a zavolal do Schwarzer Adleru, přijel, ubytoval se a těšil se na kuchyni pana domácího a povídání jeho paní. Vše však bylo trochu jiné, z jídelny zmizely lovecké trofeje, stálých hostí bylo méně o to více chodili známí a po nějaké chvíli jsem se dozvěděl, že je to poslední víkend, kdy pan domácí vaří a paní stele. Staré dobré časy se nachýlily, jako štamgast jsem dostal prachem obalenou a zažloutlou publikaci Tirolsko, jejíž fotky visívaly na stěnách chodeb. A tak skončila má první láska, přišly však jiné, a do Praxmaru si rád zajedu, vyběhnu na Zischgeles nebo Lampsenspitze, vypiju pivo a sním štrůdl v Alpengasthofu a zavzpomínám na "prvničku ".Sjezd z Nördlicher  Sonnenwandu
Sjezd z Nördlicher Sonnenwandu, foto: Lenka K.


Sellrain je vcelku malý, ale túr je nepřeberně a nelze popsat vše, proto jsem vybral to, co považuji za nejzajímavější. Popis jsem členil podle východisek.Hoher Seeblaskogel
Hoher Seeblaskogel, foto: Lenka K.


Praxmar, Lüsens a Westfalenhaus

1. Lampsenspitze (2 876)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 689 m.n.m.
2 876 m.n.m
1 187 m
1 187 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30°
3-4 h
Praxmar
Popis:
Přímo z parkoviště jdeme okolo budky vleku, stoupáme po sjezdovce vzhůru. Nad sjezdovkou zprvu řídkým lesem následně výšvihy do sedélka. Odtud podle sněhových podmínek buď na lyžích, nebo pěšky na vrchol. Sjezd s mnoha variantami podél výstupové trasy. Výstup lze podnikat i za méně příznivých lavinových podmínek.
Jedná se asi o nejnavštěvovanější kopec celých Tirol, vhodné na všední den.

Dálnice na Lampsenspitze
Dálnice na Lampsenspitze, foto: Jiří Vodsloň


2. Zischgeles (3 004)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 689 m.n.m.
3 004 m.n.m
1 315 m
1 315 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30°- 35° na krátkem úseku
4 h
Praxmar
Popis:
Z parkoviště jižním směrem přes potok a po nepoužívané sjezdovce stoupáme údolím, ve zhruba 2 400 m se údolí stáčí doleva pod strmý závěrečný svah. Vystupujeme jeho levou, východní, mírnější částí a traverzujeme na západ do sedla. Podle sněhových podmínek na lyžích pod vrcholový výšvih. Poslední metry musíme pěšky. Sjezd podle výstupové cesty, nebo pokud tomu lavinové podmínky dovolí, ze sedla přímo na sever, nebo západním údolím. Často lavinézní, pozor zejména po periodách silného západního, či severního větru.
Tip
Pro ty, kteří mají rádi závody, je v Praxmaru pořádán legendární Wildsaurennen čtyřčlenných hlídek: první vybíhá na Lampsen, druhý sjiždí, třetí běží na Zischgeles a poslední z něj šusuje do cíle. Nejlepší časy okolo dvou hodin.

Zischgeles
Zischgeles, foto: Lenka K.


3. Schöntalspitze (3 002)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 634 m.n.m.
3 002 m.n.m
1 368 m
1 368 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30°-35°
4 h
Lüsens
Popis:
Z parkoviště jihozápadním směrem k Schöntal, k potoku a dále do Schöntalu. V závěru údolí, na jižní straně, se vypíná Schöntalspitze. Na lyžích se dá vystoupit až na předvrchol (2 945), zde je ski-depo a dále pěšky na vrchol.
Tip

Pro ty, kteří míří na Westfalenhaus, je možný za firnových podmínek sjezd z předvrcholu nejdříve na sever a přes západní sedlo následně na jih (S). Tento sjezd je vhodný i v případě, že je na východních svazích již krusta.

Vrchol Rietzer Griesskogel
Vrchol Rietzer Griesskogel, foto: Jirka Vodsloň


4. Lüsenser Fernerkogel (3 298)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 634 m.n.m.
3 298 m.n.m
1 664 m
1 664 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M nebo S
30°- 35°
5-6 h
Lüsens
Popis:
Fernerkogel dominuje údolí svou mohutností a přitahuje zraky skialpinistů svým mohutným prahem a severovýchodním kuloárem. Z parkoviště jdeme po běžecké trati až do závěru doliny a západní částí prahu na Lüsenser Ferner. Po ledovci stoupáme pod stěnami Fernerkogelu, ve výšce asi 3 000 m jsou plotny protnuty kuloárem, který směřuje severovýchodním směrem do malého sedla Rotgratferneru. Po ledovci opět severozápadním směrem do jižního sedla. Do sedla již pěšky a následně hřebenem na vrchol.
Sjezd buď výstupovou trasou, nebo levým příkrým kuloárem Rotgratferneru. (Při výstupu nutno zkontrolovat podmínky) anebo pravým kuloárem Rotgratferneru. Oba kuloáry mají sklon přibližně 40°.

Lüsenser Fernerkogel
Lüsenser Fernerkogel, foto: Lenka K.


5. Längentaler Weisserkogel (3 217)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 634 m.n.m.
3 217 m.n.m
1 585 m
1 585 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30°- 35°
5-6 h
Lüsens
Popis:
Z parkoviště dále údolím až k nákladové lanovce, pod lanovkou vystoupíme pod Westfalenhaus (2 273), ten mineme a pokračujeme až do závěru doliny, zde traverujeme na západ abychom na vrchol vystoupili ze severu. Sjezd výstupovou trasou.

Längentaler, v pozadí Schrankogel, Weisserkogel je mimo obrázek vpravo
Längentaler, v pozadí Schrankogel, Weisserkogel je mimo obrázek vpravo, foto: Jiří Vodsloň

Kühtai a Haggen

Kühtai nabízí řadu krátkých výstupů na vrcholy severního hřebene (Pirchkogel, Grießkogelscharte, Hochalter), kde nástup usnadňují lanovky. Tím se stává atraktivní pro méně náročné, nebo pro rodinky, kde část může holdovat lyžování na přírodním sněhu a ostatní stihnou vyběhnout na blízký vrchol. Za dobrých sněhových podmínek je možné ze severního hřebe sjet až do Inntalu.Vrchol Rietzer Griesskogel
Vrchol Rietzer Griesskogel, foto: Jiří Vodsloň


6. Zwieselbacher Roßkogel (3 081)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 513 m.n.m.
3 081m.n.m
1 568 m
1 568 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30°
5 h
Haggen
Popis:
Z parkoviště severním směrem přes louku do řídkého lesa, údolím po cestě až k soutěsce, přímo soutěskou do další části Kraspestalu, údolím až pod skalní práh, který obcházíme zleva strmým svahem. Nad prahem pohodlně na ledovec až pod závěrečné skalky, nejprve pod skalky, které obejdeme zleva. Za dobrých podmínek dojdeme na lyžích až na vrchol. Sjezd podél výstupové trasy. Další možností je sjezd na jih k Pforzheimerhütte.

Vrchol Zwieselbacher Roßkogelu
Vrchol Zwieselbacher Roßkogelu, foto: Jiří Vodsloň


7. Wechner Scharte (2 758) a Schafzoll (2 399)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
1 900 m.n.m.
2 758 n.m
858 / 1 300 m
858 / 1 300 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30°
4-5 h
U hráze přehrady Längental
Popis:
Přes hráz přehrady, po cestě na západ. Před koncem cesty do řídkého lesa a tím do Mittertalu, až na konec údolí, kde se schovává západní svah Wechter Scharte - většinou prašan. Ze sedla se dá vystoupit (III-IV) na Maningkogel. Sjedeme zpět až k řídkému lesu (2 000), nalepíme pásy a vystoupíme severovýchodnímy svahy na Schafzoll.

Serviceman Coltextu při výměně záplat za lepidlo při výstupu na Wetterkreuz
Serviceman Coltextu při výměně záplat za lepidlo při výstupu na Wetterkreuz, foto: Lenka K.


St. Sigmund a Neue Pforzheimerhütte

Ze St. Sigmund vybíhá dlouhé údolí Gleirschtal, které ve své zadní části ukrývá skvělé túry. A aby k túrám nebylo moc daleko, je zde Neue Pforzheimerhütte (2 308), která zamezí zbytečnému běžkování.Příjemná hospůdka v Haggenu, bohužel nyní již zavřená
Příjemná hospůdka v Haggenu, bohužel nyní již zavřená, foto: Lenka K.


8. Nördlicher (3 106) a Südlichste Sonnenwand (3 091)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
2 308 m.n.m.
3 106 m.n.m
1 400 m
1 400 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30-35°
5 h
Pforzheimerhütte
Popis:
Z chaty údolím na sever. Za východním žebrem Vordere Sonnenwand odbočíme na jihozápad a uvidíme náš cíl Nördlicher Sonnenwand. Ledovcem (pozor trhliny) vystoupíme na vrchol. Z vrcholu sjedeme podél výstupu zpět do hlavního údolí, zde nalepíme pásy vystoupíme následným bočním údolím přes ledovec na Südlichste Sonnenwand. Oba sjezdy jsou parádní zážitek.

Nördlicher Sonnenwand
Nördlicher Sonnenwand, foto: Lenka K.


9. Gleirscher Fernerkogel (3 189)

Start:
Cíl:
Stoupání:
Klesání:
2 308 m.n.m.
3 189 m.n.m
1 050 m
1 050 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30-40°
5-6 h
Pforzheimerhütte
Popis:
Z chaty až na konec údolí, zde doprava a následně kuloárem na severní hřeben. Z něj závěrečnou strmou stěnou (40°) na vrchol. Sjezd výstupovou trasou

Vrcholový svah Fernerkogelu, před ním ve stínu vrchol Südlichste Sonnenwand
Vrcholový svah Fernerkogelu, před ním ve stínu vrchol Südlichste Sonnenwand, foto: Lenka K.


Průvodce a mapy

Sellrain, R. a S. Weiss
Mapy: AV-Karte 31/2 Sellrain


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 12. 02. 2008 | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jiří Vodsloň

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Velké lavinové nebezpečí (20.01.2023)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Covidové (23.12.2022)
Skialpinistické toulky XLVII. – Les Aravis - Le Reposoir (29.12.2021)
Skialpinistické toulky XLVI. – Vinschgau (29.11.2021)
Skialpinistické toulky II. – Tödi (02.03.2021)
Skialpinistické toulky XLV. – Berner Oberland (31.03.2020)
Skialpinistické toulky XLIX. – Silvretta (04.02.2019)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Verwall (27.11.2018)
Skialpinistické toulky XLVII. – Kanada (16.03.2018)
New Age (05.04.2017)
Skialpinistické toulky XLVI. – Gran Paradiso, přechod (27.03.2017)
Skialpinistické toulky XXXI. – Kleinwalsertal (23.01.2017)
Skialpinistické toulky XLV. – Valle Maira (09.01.2017)
Skialpfest 2004 (05.11.2016)
Skialpinistické toulky XLIV. – Capanna Forno (26.04.2016)
Skialpinistické toulky XXXXIII. – Lechtal (10.03.2016)
Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu (09.12.2015)
Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise (14.04.2015)
Skialpinistické toulky XXXXI. – Valle Stura (30.03.2015)
Metodický den ČHS: Laviny a pohyb v lavinovém terénu (10.02.2015)
Skialpinistické toulky XXXX. – masiv Mont Blanc - Vallorcine (16.01.2015)
Laviny a pohyb v lavinovém terénu (14.01.2015)
ABS stahuje všechny ocelové aktivační jednotky a vyzývá ke kontrole lavinových batohů ABS TwinBag Systém (24.12.2014)
Skialpinistické toulky XXXIX. – Bernardino (01.12.2014)
Pirinski Too Heavy (20.05.2014)
Skialpinistické toulky XXXVII. – Écrins (02.05.2014)
Když to padlo ... (02.04.2014)
Skialpinistické toulky XXXVI. – Saoseo (01.04.2014)
Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014 (13.03.2014)
Co a jak jsme dělaly na KST Female Ski-Mountaineering Camp 2014 (22.02.2014)
Mistroství Evropy ve skialpinismu (18.02.2014)
Mistrovství Evropy ve skialpinismu: Sádlo bronzový (15.02.2014)
SP ve skialpinismu La Pitturina - Val Comelico (09.02.2014)
Dominik Sádlo bronzový v Courchevelu (28.01.2014)
Dominik Sádlo stříbrný v Courchevelu (26.01.2014)
Skialpinistické toulky XXXV. – Lesachtal a Tiroler Gailtal (23.01.2014)
Světový pohár ve skialpinismu (21.01.2014)
Žluté autobusy budou od prosince vozit lyžaře do rakouských a italských Alp (01.11.2013)
Bylo nás pět: Haute Route srdcem ženy (15.05.2013)
Skialpinistické toulky XXXIV. – Zillertal (08.04.2013)
Skialpinistické toulky XXXIII. – Haute Route Valdôtaine (22.03.2013)
Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii (20.02.2013)
Prášili (12.02.2013)
SKAT XXXII. – Průvodce (novinky) (22.01.2013)
Promítání v Cross clubu: Freeride na Kamčatce (15.11.2012)
V potu tváře (23.04.2012)
Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012 (10.04.2012)
Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 17. 3. 2012 (30.03.2012)
Paštikáři v Raxu (23.03.2012)
Pět skialpinistů uvězněno (13.03.2012)
Skialpinistické toulky XXX. – Sulden - Ortler (07.03.2012)
Puchar Pilska pro dvojici Groh - Štantejský (25.02.2012)
Vydřené stříbro z mistrovství Evropy ve skialpinismu (16.02.2012)
Skialpinistické toulky XXIX. – Davos (30.01.2012)
Třetí místo pro Dominika Sádla (27.01.2012)
Noc tuleních pásů ski trab (26.01.2012)
TEST LAVINOVÝCH PŘÍSTROJŮ (09.12.2011)
Skialpinistické toulky XXVIII. – Ubaye (06.12.2011)
Záhraby (16.11.2011)
Krkonoše 2011 (29.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal (28.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVI. – Matschertal (17.03.2011)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE (11.03.2011)
MS ve skialpinismu Claut (28.02.2011)
VERTICAL RACE LUČNÍ BOUDA (22.02.2011)
AMINOSTAR VERTICAL RACE (16.02.2011)
Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit (08.02.2011)
Alpin sport Ski tour race (18.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIV. - Bernina - Piz Palü (11.01.2011)
Testy skialpovych lyží (03.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIII. – Přehled průvodců (03.01.2011)
Instantní skialpinismus v Krkonoších bez pokuty (04.12.2010)
Ženy v mužském světě (27.04.2010)
Skialpinistické toulky XXII. – Čtyřtisícovky Saas-Fee (05.04.2010)
Krkonoše 2010, Mistrovství republiky ve skialpinismu (29.03.2010)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2010 – Rokytnice nad Jizerou (19.03.2010)
Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux (10.03.2010)
Skialpinistické toulky XXI. – Lagorai (06.03.2010)
SKI MOUNTAINEERING WORLD CHAMIONSHIPS (02.03.2010)
Luční bouda vertical - skialpinismus (24.02.2010)
Skialpinistické toulky XX. – Valsertal (19.02.2010)
Noc tuleních pásů (04.02.2010)
Lavinová pomůcka Avalanche Ball (24.01.2010)
Pásy Colltex CT40 (12.01.2010)
Skialpinistické toulky XIX. – Briançon (21.12.2009)
Skialpinistické toulky XVIII. – Kazbek (27.11.2009)
S Krysou na Lofoty (09.07.2009)
Expedice Kazbek (23.04.2009)
Takový menší odtrh (15.04.2009)
Skialpinistické toulky XVI. – Franz-Senn-Hütte (29.03.2009)
Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2009 (04.03.2009)
Skialpinistické toulky XV. – Val Ferret (19.02.2009)
Světový pohár ve skialpinismu (27.01.2009)
Skialpinistické toulky XIV. – La Clusaz - Aravis - příkré kuloáry (26.01.2009)
Skialpinistické toulky XIII. – Bregenzerwald (22.12.2008)
PodZIMNÍ Dachstein (10.10.2008)
Skialpinistické toulky XII. – Adelboden & Kandersteg (29.04.2008)
Karolína Grohová vítězkou Evropského poháru (17.04.2008)
Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru (29.01.2008)
NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 (07.01.2008)
Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis (08.12.2007)
Skialpinismus (09.08.2007)
Skialpinistické toulky IX. – Dammastock, Sustenhorn (21.05.2007)
Jasná Vertical Race - SEP ve skialpinismu (14.04.2007)
Dachstein extreme (07.04.2007)
Mistrovství evropy ve skialpinismu (07.04.2007)
Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach (06.04.2007)
Mistrovství ČR ve skialpinismu 2007 (19.03.2007)
Skialpinistické toulky VII. – Jenatsch a Bivio (05.03.2007)
Noc tuleních pásů 2007 (26.02.2007)
Noc tuleních pásů startuje v sobotu večer (21.02.2007)
Úspěch na Středoevropském poháru (16.02.2007)
Skialpinistické toulky VI. – Innervillgraten (30.01.2007)
Komentář k „Základům skialpinismu“ od INFO HUDY (23.01.2007)
Skialpinistické toulky V. – Sterzing (19.01.2007)
Skialpinistické toulky IV. – Samoëns (02.12.2006)
Lavina na MS ve skialpinismu (06.03.2004)Komentář ze dne: 25.09.2011 20:24:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - lukas (lukas.rehor@seznam.cz)
Titulek:
Ahoj, díky za pěkný článek! Do Sellrainu se chystám už delší dobu. Chtěl bych se zeptat, jestli nemáš nějaký tip na levné ubytování v okolí? díky lukas
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
16.12.2023 - 16.12.2023
EP Utrecht ledolezení
12.01.2024 - 14.01.2024
SP Cheongsong ledolezení
18.01.2024 - 20.01.2024
MS mládeže Champany, ledolezení

Oznámení o akcích posílejte redakci