Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Smíchovské dojmy


Střípky z festivalu

Dovolujeme si tady předestřít pár subjektivních dojmů z festivalu na Smíchově. Jsou to naše dojmy, které si možná i pleteme s pojmy. Jsou subjektivní a určitě neúplné a zpřeházené. Tak je taky tak berte. Článek se bude postupně doplňovat, podle naší chuti. Občas se podívejte, co je nového.


(pj): Příznám se, přišel jsem pozdě. Doručili nám do firmy krásné nové stroje a tak jsem prošvihl madagaskarskojordánskou přednášku Ondry Beneše a Toma Sobotky, i vyprávění Pita Schuberta. Už jsem to sice všechno viděl a Schuberta četl slovo do slova asi sedmkrát, ale jak film s Jordánska, tak fotky z Madagaskaru jsou supr a dají se vídět i víckrát a Pit je prostě třída, i když se při přednáškách obvykle drží textu své knihy a obrázky používá taky ty samé. Třeba vám o tom ještě něco napíše Honza. Trapas jménem slavnostní zahájení jsem si po loňských zkušenostech odpustil a raději browsil po chodbách a fotil.

Marek Toušek z Laviny.cz a Oudtoorinfo.cz s Ivanou Fillovou
Marek Toušek z Laviny.cz a Oudtoorinfo.cz s Ivanou Fillovou, foto: Petr Jandík


Šičková slovenská skialpinistka Ivana Filová je nyní v Praze a prodělává několikeré oprace. Držíme palce, aby jí to dobře dopadlo a mohla brzy udělat alespoň prvosjezd Petřína.

Alena Čepelková-Ottová a Zuzana Hofmanová
Alena Čepelková-Ottová a Zuzana Hofmanová, foto: Petr Jandík


Na svou přednášku dorazila Zuzana Hoffmannová. Přivítala se se svou bývalou spolulezkyní Alenou. Zatímco v sále na pódu preludoval pán v kalhotách se sklápěcím mostem jakési tyrolské halekačky, Zuzana v předsálí meditovala, jestli nemá zahnat trému frťanem. Pak byla odeslána na pódium a nevedla si rozhodně špatně i přes poněkud nevhodné vstupy moderátora Miloše Zounaraq. Obrázky byly pěkné, jen ty hezčí zbytečně rychle odplývaly. Mne si Zuzana získala hodně svou skromností, se kterou na dotaz z publika označila výstup na Manaslu za vysokohorskou turistiku. Bravo :-).

Předsedkyně ČHS Alena Čepelková-Ottová s předsedou Nepálské horolezecké asociace Ang Tsheringem Sherpou
Předsedkyně ČHS Alena Čepelková-Ottová s předsedou Nepálské horolezecké asociace Ang Tsheringem Sherpou, foto: Petr Jandík


O přestávce probíhala konzultace na nejvyšší úrovni - předsedové horolezeckých svazů Česka a Nepálu diskutovali o maojistech v Nepálu. Prý už je to teď v pořádku.

Tomaž Humar a jeho show
Tomaž Humar a jeho show, foto: Petr Jandík


Poté dorazil se zpožděním Tomaž Humar a komentoval svůj působivý film, poskládaný z úryvků videa a statických fotek. Perfektní show, občas vyšperkovaná potížemi s překladem, diváky jistě zaujala. Humar je extrovertní sympaticky působící člověk, který dovede diváka lapit. Dokáže showmansky zúročit své výstupy, svůj rozvod i svou záchranu vrtulníkem.

Showman Tomaž Humar
Showman Tomaž Humar, foto: Petr Jandík


Ne všichni ale jeho vystoupení spolkli i s navijákem. Zrovna když lezl "alpským stylem" na Jannu, působila na protějším kopci Talung Alena Čepelková a Martin Otta, takže viděli, kde, kdy a jak se pohyboval.

Zdvořilý dotaz: Jak to bylo s tou Jannu?
Zdvořilý dotaz: Jak to bylo s tou Jannu?, foto: Petr Jandík


Dotazu přihlíží Martin Otta, šéf komise alpinismu ČHS a redaktor Montany Tomáš Obtulovič. Následovalo vysvětlování a gestikulace.

No to víš, to bylo tak, tam nahoře...
No to víš, to bylo tak, tam nahoře..., foto: Petr Jandík
No a když jsem si předem vykopal plošiny na bivak, prohlídl cestu a pak ji po odpočinku v basecampu vylezl celou, to je přece alpský styl, ne?
No a když jsem si předem vykopal plošiny na bivak, prohlídl cestu a pak ji po odpočinku v basecampu vylezl celou, to je přece alpský styl, ne?, foto: Petr Jandík


Jiný článek o vystoupení Pita Schuberta a Tomaže Humara je zde.

sobota


První přednáška, na kterou jsem se dostal, byla Radka Jaroše. Radkovy přednášky jsou bezprostřední a fajn pro lidi. Film, který Radek přinesl vypadal dobře, ukončený zajímavým trikem s pouštěním různých úseků pozpátku.

Radek Jaroš ve filmu
Radek Jaroš ve filmu, foto: Petr Jandík


Radek Jaroš je profík, umí mluvit do mikrofonu a nenechal se jako někteří jiní přebít Zounarem ani znepokojit jeho nehorolezeckými dotazy.

Radek Jaroš na jevišti
Radek Jaroš na jevišti, foto: Petr Jandík


Po Jarošovi následoval film z výstupu pilířem Thalay Sagar. Z tohohle výstupu je úžasná reklamní fotka Mammutu, která je na zdi lezeckého centra v Holešovicích a pokaždé ji tam obdivuji. Už proto jsem byl na film velmi zvědavý. Napřed nám ukázali, co umí Stefan Siegrist v severní stěně Eigeru:

Stefan Siegrist v severní stěně Eigeru
Stefan Siegrist v severní stěně Eigeru, foto: Petr Jandík


Pak následovaly úžasné pasáže z mixového a skalního lezení.

Z cety pilířem Thalay Sagar - odtud pochází fascinující reklamní fotka Mammutu co visí v Holešovicích.
Z cety pilířem Thalay Sagar - odtud pochází fascinující reklamní fotka Mammutu co visí v Holešovicích., foto: Petr Jandík


Krásné lezecké pasáže byly prokládány hezky udělanými celkovými záběry hory, zvýrazněnými pasážemi, kde se lezci mají právě nacházet. Bohužel tvůrci film hodně natahovali povídáním, takže trochu ztrácel spád a tak na mne nezapůsobil tak, jak jsem původně čekal.

Mezinárodní tým v čele se Stefanem Siegristem (vlevo), který vylezl a nafilmoval výstup na Thalay Sagar
Mezinárodní tým v čele se Stefanem Siegristem (vlevo), který vylezl a nafilmoval výstup na Thalay Sagar, foto: Petr Jandík


Přednáška Zolo Demjána operovala podstatně méně efektními a skromnými prostředky, ale výkony jendoho z nejlepších (česko) slovenských horolezců jsou takové, že se objedou i bez dokonalých kamer.

Zoltán Demján - Z Tatier po Himaláje
Zoltán Demján - Z Tatier po Himaláje, foto: Petr Jandík


Nejprve se zmínil, že na první túře v Tatrách v levém Ypsilonu hodil desetimetrového vorla, a že největším darem pro horolezce je dostat včas od hor lekci. Pak namátkově připomenul, jaké cesty se lezly v osmdesátých letech, třeba pokus o zimní prvovýstup v pilířích Frêney, který skončil neúspěchem, protože s jeho parterem Fero Piačkem vypadl 10 metrů pod koncem kuloáru metrový kus ledu, který ho shodil.

Nákres pokusu o zimní prvovýstup v pilířích Frêney s Fero Piačkem
Nákres pokusu o zimní prvovýstup v pilířích Frêney s Fero Piačkem, foto: Petr Jandík


Protože Fero Piaček je opravdu kus chlapa, byla to rána jako sviňa, vytrhal všechna postupová jištění a chytil ho až štand s hexem a skobou. Následovalo kříšení Fera po 25metrovém pádu, spouštění až do ledové jeskyně pod stěnou, a po stabilizaci parťáka čajem úprk pro pomoc. Dostat se zpod pilířů Frêney za 1,5 hodiny k první chatě s telefonem by možná mohlo být hodno záznamu do Guinessovy knihy rekordů. Fero Piaček byl zachráněn, a to je moc dobře.

Jeden z největších úspěchů československého horolezectví 80. let
Jeden z největších úspěchů československého horolezectví 80. let, foto: Petr Jandík


Jižní stěnu Lhotse Shar označil Reinhold Messner na začátku osmdesátých let za problém jednadvacátého století. A tak ji československá expedice vylezla i díky Zolovi v roce 1984. Zolo sice vystoupil s Jožo Psotkou na Everest, ale za svůj Everest považuje Dhaulágiri. První pokus o alpský výstup jižním pilířem byl s Joskou Rakoncajem a Petrem Božíkem. Kvůli zhoršení počasí musel slanit z výšky necelých 7000 metrů. Další pokus o několik let později s kazašskými partnery využil předchozích zkušeností a po 16 dnech se vrátili s vrcholem.

Z nejtěžší délky v hlavě Jižního plíře Dhaulagiri
Z nejtěžší délky v hlavě Jižního plíře Dhaulagiri, foto: Petr Jandík


Tento jeden z nejlepších Himálajských výstupů ocenila velmi vysoko i expediční komise UIAA, protože šlo o velmi těžké lezení, v šestisetmetrové závěrečné hlavě pilíře ve výšce okolo 8000 metrů neklesla obtížnost pod čtyřku a i dole bylo těžké lezení, od konce pilíře pak ještě 900 metrů přes plato na hlavní vrchol. Tento výstup byl bez jakýchkoliv předchozích příprav, prostě přišli, hodili batohy na záda a pěkně zdola nahoru vylezli osmitisícovku takhle těžkým terénem.

Zolo Demján při diskusi po promítání
Zolo Demján při diskusi po promítání, foto: Petr Jandík


Bohužel se tento výstup u nás v té době nijak neocenil, protože se ve stejnou dobu stalo v horách několik tragédií a tehdejší funkcionáři socialistického sportu měli horolezce za průšviháře a hazardéry a pro správné zhodnocení téhle bomby prostě nebyla atmosféra, jak připomněl Jirka Novák, tehdejší předseda trenérské rady. Ve srovnání s těmihle akcemi obstojí málokterý dnešní výstup.

Dalším sobotním vrcholem byla přednáška Krzystofa Wielického.

Krzystof Wielicki komentující
Krzystof Wielicki komentující, foto: Petr Jandík


Klidné a skromné vyprávění o zimním lezení v Himalájích, při teplotách pod čtyřicet pod nulou bylo velmi působivé.

Krzystof Wielicki odpočívající po výstupu
Krzystof Wielicki odpočívající po výstupu, foto: Petr Jandík
Nebe, nebo peklo?
Nebe, nebo peklo?, foto: Petr Jandík
Polské zimní úspěchy v Himálaji
Polské zimní úspěchy v Himálaji, foto: Petr Jandík
Jožka Lorenc se ptá
Jožka Lorenc se ptá, foto: Petr Jandík


Dlouholetý kronikář dění ve světových velehorách, Jožka Lorenc se zeptal, jak nízké teploty se zaregistrovaly v zimních Himálajích. Krzystofova odpověď byla docela legrační. V Jižním sedle na Everestu bylo - 45. Chtěli zjistit, jaké teploty jsou na vrcholu Everstu, proto tam nechali maximominimální teploměr a doufali, že následující výprava zaregistrované hodnoty přečte. Bohužel, Španělé nepochopili o co jde, teploměr byl pro ně španělskou vesnicí, a nešikovnou manipulací ho "zresetovali", takže se zaregistrovaná minima a maxima ztratila.

Ještě probíhaly další přednášky z freeridového lyžování a ferát, ale to mne moc nezajímalo a raději jsem vám šel napsat tohle povídání. Tak zase zejtra, jestli mne to bude ještě bavit :-)

Související články:
Valná hromada ČHS (13.04.2024)
Připomínky k Návštevnému poriadku TANAP (03.03.2024)
Sběr nominací na Výstupy roku (16.02.2024)
Definitivní Návštěvní řád TANAPu (25.11.2023)
Výstupy roku 2022, slavnostní vyhlášení. (11.08.2023)
ČHS odmítá Rusy a Bělorusy na závodech IFSC (23.06.2023)
Proč se jezdí závodit do Asie? (19.05.2023)
Valná hromada ČHS 2023 (25.03.2023)
VH ČHS nebude schvalovat novou identitu (14.03.2023)
Výstupy roku 2022 (02.03.2023)
Valná hromada ČHS 2023 (25.02.2023)
ČHS zavedl mobilní infokartu (10.11.2022)
Ze říjnového VV ČHS (31.10.2022)
Anketa k rozvoji území kolem Branických skal (14.07.2022)
Světový pohár 2023 v Česku? (04.06.2022)
Valná hromada ČHS (28.03.2022)
ISMF nepovolí účast Rusů a Bělorusů na mezinárodních soutěžích (07.03.2022)
Otevřený dopis ruských horolezců proti válce na Ukrajině (04.03.2022)
IFSC zpřísňuje sankce pro Rusko a Bělorusko (04.03.2022)
Vadim Timonov proti válce (01.03.2022)
Ne válce, zní z Ruska (27.02.2022)
Prohlášení ČHS k Ukrajině (25.02.2022)
Štafeta ČHS čtvrtá (14.02.2022)
Výsledky ankety ČHS 2021 (28.01.2022)
Valná hromaha ČHS 2021: Všichni kandidáti zvoleni, všechny návrhy prošly (30.05.2021)
Volby nového vedení ČHS (02.05.2021)
Valná hromada ČHS 2021: schváleno (04.04.2021)
Ilegální ferraty v Českém Středohoří (09.02.2021)
NÁBOR SOKOLÍKŮ 2021 (30.01.2021)
VH 2021 bude online (24.01.2021)
Posouzení značky ČHS (17.12.2020)
Nominace - Výstupy roku ČHS 2020 (17.12.2020)
Útěk do svobody (30.11.2020)
Říjnové zasedání VV (01.11.2020)
Jak s lezením v nouzovém stavu (23.10.2020)
VV ČHS - zápis ze srpna (05.09.2020)
Karel Bělina zbaven správcovství skal (12.07.2020)
Valná hromada 2020 (14.06.2020)
Dokumenty z VH ČHS 2020 (13.06.2020)
O čem bude Valná hromada ČHS (07.06.2020)
Pozvánka na Valnou hromadu ČHS (15.05.2020)
Valná hromada ČHS bude 13.6. (12.05.2020)
VYJÁDŘENÍ ČHS K NELEGÁLNÍMU TÁBOŘIŠTI V ADRŠPAŠSKÝCH SKALÁCH (04.05.2020)
Proč v databázi ČHS na webu někdy v noci fungují mapy omezeně?? (14.04.2020)
VV jednal přes videokonferenci (10.04.2020)
Odsunutí termínu valné hromady ČHS (13.03.2020)
OVK LP ruší cesty zajištěné lešenářskými kotvami z OBI (11.03.2020)
Testy expanzivních nýtů (27.02.2020)
Ročenka ČHS 2019 (20.02.2020)
Zasedání VV ČHS: dvě rezignace, tři jmenování (12.02.2020)
ČHS a ČSL obnovili spolupráci (01.02.2020)
Zrušení lékařské komise (22.01.2020)
Odhalení na severu Sušek (10.12.2019)
Výstupy roku ČHS za rok 2019 - podávání nominací (04.12.2019)
Zasedání VV ČHS: Kooptován Pavel Blažek (16.10.2019)
Zasedal VV ČHS: změna stanov a řízení soutěžního lezení (19.09.2019)
Horydoly jako bezpečnostní hrozba? (11.09.2019)
Schůze VV: odvolání Tomáše Bintera st. (04.09.2019)
Zápis disciplinární komise (23.07.2019)
Likvidace pobočných spolků ČHS (31.05.2019)
Zápis z jednání VV ČHS 29.4. (11.05.2019)
Předsedou JAMESu Anton Pacek (31.03.2019)
Valná hromada ČHS 2019 (27.03.2019)
ČHS hledá nové kolegy pro oblast soutěžního lezení (26.03.2019)
Jan Zbranek rezignoval (12.02.2019)
Evropští horolezci chtějí letní čas (11.01.2019)
Další závodníci se státní podporou (23.10.2018)
29. PELIKÁNŮV SEMINÁŘ (03.10.2018)
ČHS se stěhuje (27.09.2018)
SKÁLY NA MUŽSKÉM- oprava a omluva (07.09.2018)
Jednal VV CHS: s.r.o., oprava vyjádření na VH, nabídka ČSL. (27.06.2018)
Dojistit Velkou plotnu na Suškách? Jo, vlastníma smyčkama. (21.06.2018)
Nový člen VV, ČHS jedná s ČSL, založení s.r.o. (29.05.2018)
Výpověď smlouvy pro ČSL, Turek na disciplinárku (09.05.2018)
VH ČHS: Jak to bylo doopravdy (26.03.2018)
Valná hromada ČHS 2018 (24.03.2018)
Ekonom ČHS - výběrové řízení (02.03.2018)
Ročenka ČHS 2017 (27.02.2018)
Pozvánka na valnou hromadu ČHS (24.02.2018)
Hlasování kartičkami na Valné hromadě (21.02.2018)
Polemika kolem výběru reprezentace (17.01.2018)
"Sokolíci" 2018–2020 - výzva mladým alpinistům (16.01.2018)
Boulder kodex 2017 (17.12.2017)
Odpověď ČHS na prohlášení ČSL k odtržení závodního lezení (05.12.2017)
Boj o překližku (05.12.2017)
Je možné změnit ČHS? (05.12.2017)
ČHS hájí jednotu sportovního lezení (27.11.2017)
Založena Evropská horolezecká asociace (25.11.2017)
Soutěž ČHS (14.11.2017)
Jak začít na písku? Doporučení mistrů pískařů (16.05.2017)
Dojišťování? UFO? Maglajz? Anketa pískařů díl 6. (08.05.2017)
ČHS obnovil spolupráci se Slovinci (26.04.2017)
Jsou ještě možnosti prvovýstupů? Anketa pískařů díl 5. (25.04.2017)
Dobrodružství na písku? Anketa pískařů díl 4. (20.04.2017)
Přenosy ze závodů budou dál zdarma (12.04.2017)
Morál a čísla? Anketa pískařů díl 3. (12.04.2017)
Výstupy roku 2016 (11.04.2017)
Bouře kvůli placení přenosů (10.04.2017)
Horolezec roku končí (02.04.2017)
Sázka o 10 klacků (31.03.2017)
Pískovcové lezení, pískaři II. (31.03.2017)
Úplná pravda o Valné hromadě (29.03.2017)
ČHS - valná hromada 2017 (25.03.2017)
Pískovcové lezení, pískaři I. (24.03.2017)
Změna v rozpočtu ČHS na rok 2017 (24.03.2017)
Vychází výjimečná ročenka ČHS (23.03.2017)
Valná hromada ČHS 2017: pozvánka, bulletin a registrace kandidátů (14.03.2017)
ČHS vypisuje výběrové řízení (12.02.2017)
Zpráva o výsledcích závodní reprezentace (18.01.2017)
Napomenutí za kartáčování chytů (04.01.2017)
Slevy na slovinských chatách (09.10.2016)
Nýty v Korosadowiczovi? (06.10.2016)
Web ČHS v responzivním kabátě (23.08.2016)
Chcete pracovat v ČHS? (23.06.2016)
Lidičky na Valné hromadě (19.03.2016)
Valná hromada ČHS 2016: hlasování o 11 miliónech (21.02.2016)
Ferrata na Frýdlantské cimbuří zamítnuta (26.01.2016)
Pojištění pro horolezce od ČHS (03.12.2015)
Zasedal VV ČHS (02.12.2015)
ČHS leaderem mezinárodního grantu (26.11.2015)
Kdo je horolezec roku? (22.11.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu IX (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu VIII (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu VII (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu VI (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu V (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu IV (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu III (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu II (23.05.2015)
Nové a změněné cesty v databázi Horosvazu I (23.05.2015)
Čtvrtletník ČHS (10.04.2015)
Valná hromada ČHS 2015 (05.04.2015)
ČHS spustil Skály ČR (20.03.2015)
Vize ČHS 2015, díl III (16.02.2015)
Vize ČHS 2015 - II. díl (11.02.2015)
Vize ČHS 1. díl (10.02.2015)
Důvěra kontra transparentnost a válka Alpenvereinů (26.01.2015)
ČHS posiluje tým (08.01.2015)
Via Ferráta nebude? - a přece je! (02.08.2014)
Protest horolezců ve Vlčí rokli (14.07.2014)
Dodo Kopold vyloučen z Jamesu (08.04.2014)
Smělé plány Tatra Mountains Resorts (05.04.2014)
Náhubková směrnice zrušena (31.03.2014)
Valná hromada 2014 (25.03.2014)
Zamyšlení nad otázkami koncepce českého alpinismu (24.03.2014)
Valná hromada bude o volbách a opět o náhubkové směrnici (21.03.2014)
VV ČHS odstoupí v březnu (11.02.2014)
Jak sis zalyžoval Zobane? (26.01.2014)
Soutěž o nejlepší fotografii na PF 2014 (26.11.2013)
Jednal VV ČHS: Zvýšení prostředků pro Drytooling a MG na Panťáku (22.11.2013)
Žlebská jehlo, sbohem (29.10.2013)
Podpora Hrozové, granty na publikace a závody mládeže nově (10.10.2013)
Němci a Rakušani zpět do UIAA (06.10.2013)
Válka UFO? (22.08.2013)
Výstupy roku 2013 - soutěž vyhlášena (03.07.2013)
Agostino Da Polenza k incidentu na Everestu (02.06.2013)
Historická komise OVK LP (27.05.2013)
Renovace vrcholových knížek (25.05.2013)
Frankenjura.com (16.05.2013)
Valná hromada ČHS 2013 (22.03.2013)
Nový web IFSC, aplikace pro telefony a další novinky (22.03.2013)
Sasíci schválili UFO (05.03.2013)
Nové průvodce v knihovně ČHS. (27.02.2013)
Paseky v Roklici (17.02.2013)
HoroLezec 2012 (14.02.2013)
ČHS hledá předsedu komise alpinismu a sportovního lezení (14.12.2012)
Horolezecem roku Adam Ondra (25.11.2012)
Český horolezecký svaz vyhlašuje soutěž o nejlepší fotografii (22.11.2012)
Chcete pracovat v ČHS? (09.11.2012)
ČHS: Jednání VV a dva disciplinární tresty pro Radka Lienertha (07.09.2012)
Lezecký park Alkazar (16.07.2012)
Krádež historických dokumentů na Suškách (11.06.2012)
Ukousněte si z miliónu (24.05.2012)
Městská policie šikanuje horolezce (06.05.2012)
Valná hromada ČHS 2012 (24.03.2012)
Valná hromada 2012 už tuto sobotu (21.03.2012)
Svazový redaktor opět na scéně (22.02.2012)
Vyjádření Libora Hrozy ke konfliktu ve věci řízení sportovního lezení (14.02.2012)
HoroLezec 2011 (09.02.2012)
Kontroverze kolem Compressor Route (05.02.2012)
Volby do Výkonného výboru ČHS (01.02.2012)
Horosvaz na Facebooku (29.01.2012)
Horosvaz v novém (08.01.2012)
Přílepská skála a zákaz lezení? Ne! (20.10.2011)
Soutěž Horolezec roku 2011 (17.10.2011)
Via ferrata na Tyršovky v Labáku? Ale kdepak! Jen monitoring. (05.09.2011)
Koruny pro královny Himálaje (01.09.2011)
Red Rocks v nebezpečí (16.08.2011)
Horolezci na tiskové konferenci Czech Tourism (02.07.2011)
Kupte si horu... (10.06.2011)
Elektronický Zpravodaj ČHS (07.04.2011)
Co se doopravdy dělo na Valné hromadě? (05.04.2011)
Valná hromada ČHS 2011 (26.03.2011)
Pozvánka na Valnou hromadu ČHS (23.03.2011)
Je změna § 14 Stanov ČHS ke prospěchu členům? (14.03.2011)
Informace OVK Labské pískovce k ferrátám (17.02.2011)
Zpravodaj ČHS 1/2011 (07.01.2011)
Zasedala OVK Labské pískovce (21.11.2010)
Jorg Brutscher reje do Hudyho (18.11.2010)
Výběrové řízení na šéfa závodníků (19.10.2010)
Pavel Trčala opět na scéně. (06.10.2010)
Monte Sarmiento poprvé? (17.09.2010)
Bude Hudy Cup bez maglajzu? (10.09.2010)
Klettergarten je Lezecký park (02.09.2010)
AlpspiX - další alpská opičárna (07.07.2010)
Jednání o Labáku pokračují (28.06.2010)
Soutěž o Výstupy roku (26.06.2010)
Nové nýty na Cerro Tore (21.06.2010)
ČHS a ochrana přírody (16.06.2010)
HORYDOLY se inspirují u Horyinfa (17.05.2010)
A ty jsi byla prvá…holka (07.05.2010)
Horyinfo je mediálním partnerem ČHS (18.04.2010)
Valná hromada 2010 (29.03.2010)
O čem bude Valná hromada ČHS 2010 (25.03.2010)
Tisková konference ČHS (16.03.2010)
Ferrata v Jizerkách (19.02.2010)
Vzpoura v Labsku (07.12.2009)
Pochvala za Brno, výrok revizní komise (16.11.2009)
Přispějte na památník Expedice Peru 1970 (12.11.2009)
Ministr životního prostředí jednal s horolezci (30.10.2009)
SP v Brně ohrožen, ČHS pozastavuje členství v UIAA a mediální bublina splaskla (08.10.2009)
Kam bude směřovat ČHS (28.09.2009)
Hrozová dostane MS zaplaceno (19.09.2009)
Úvahy nad zasedáním VV ČHS (10.09.2009)
Marketingové a mediální zastupování ČHS (20.08.2009)
Do Holešovic a na Smíchov zadarmo (29.07.2009)
Horolezecký svaz představil mediální komisi (25.06.2009)
Zákazy magnézia se stupňují (27.05.2009)
Velké Disciplinární Nic (22.04.2009)
Hlavní cena Fair Play pro Hrubého a Jaroše (31.03.2009)
Valná hromada 2009 (20.03.2009)
Pozvánka na Valnou hromadu ČHS (15.03.2009)
Incident Libora Uhra a Radima Slívy na Váňově kameni (10.03.2009)
Jak se financují horolezci (03.03.2009)
Horolezci se valně hromadili (23.02.2009)
Co slíbilo nové vedení Českého horolezeckého svazu (31.01.2009)
Mimořádná valná hromada ČHS (31.01.2009)
Altaj a Cimrman - atmosféra houstne (26.10.2008)
Byla databáze skalních oblastí ukradena? (08.10.2008)
Nová tvář ve vedení ČHS (18.09.2008)
Nejlepším horolezcem Radek Váňa (04.08.2008)
Valná hromada ČHS 2008 (29.03.2008)
MG na písku ano, nebo ne? (28.03.2008)
Otevřený dopis Jiřímu Babačovi (26.03.2008)
Výjimka pro Český Ráj (19.03.2008)
Bílá válka se valí do schůzovních místností (17.03.2008)
Obavy (16.03.2008)
Němci a Rakušané odchází z UIAA (13.03.2008)
110 let českého horolezectví (19.11.2007)
Soutěž o Výstupy roku 2007 (16.11.2007)
Disciplinární trest Adama Ondry (07.11.2007)
Génius Jára Cimrman (05.10.2007)
Nové stanovy ČHS (22.09.2007)
Jak se hledala "Cimrmanova" hora (01.08.2007)
Dejme jim jejich MG! (19.07.2007)
Vyfoukli vrchol Cimrmanům (12.07.2007)
Asfaltka pod Everest (19.06.2007)
Potrestání Adama Ondry za magnézium (10.06.2007)
Vážený pane Smoljaku, vážený pane Svěráku. (22.05.2007)
Výzva Alana Formánka (26.04.2007)
Valná hromada ČHS 2007 (24.03.2007)
Stojím si za návrhem rozpočtu... (22.03.2007)
Génius slepých uliček na Altaji (20.03.2007)
Volební kampaň začíná... (13.02.2007)
Pavel Bém na Everest (09.02.2007)
Hledejte informace u odborníků (16.01.2007)
Příprava na Valnou hromadu ČHS (03.01.2007)
Slovenské hodnocení sezóny (06.12.2006)
Výstupy roku 2006-výzva (22.11.2006)
Nové stanovy ČHS (04.11.2006)
Jak dopadla valná hromada? (06.03.2006)
Granty mládeže ČHS (06.05.2003)
Tisková konference ČHS (06.02.2002)
| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 25. 11. 2006 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Petr Jandík, Jan Polák

Komentář ze dne: 26.11.2006 08:41:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Belial (info@pruvodcenakopce.cz)
Titulek: pěkné ...
... jako bych tam byl.
0 0

Komentář ze dne: 26.11.2006 13:37:40     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Honza Hrb (@)
Titulek: Zounar je vrah
Byl jsem tam jen v pátek, ale ten moderátor, to byla prostě KATASTROFA! Proč si aspoň dopředu nezjistil, jak se čtou jména těch hor? A co ty trapné glosy? Nebyl on nakonec podnapilý?
0 0

Komentář ze dne: 26.11.2006 19:54:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Zounar je vrah
Myslím, že tohle jsou až moc silná slova. Podnapilý nebyl, pouze není horolezec a ptal se jako laik, což by bylo adekvátní v televizní debatě, ale samozřejmě nevhodné pro horolezecké publikum. Nicméně dělal to, co umí a jak to umí. Chyba není v něm, ale v tom, kdo jej na tuto práci angažoval. Měli vybrat horolezce. Třeba Vesták by to dělal určitě vhodněji.
Stejně tak byly problematické překlady, kdy překladatelka neznala některé horolezecké termíny a občas překládala chybně, někdy, třeba u Alexe Hubera zcela měnila smysl řečeného textu.
Nejlepší se naučit cizí jazyky a rozumět originálu :-)
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci