Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Margalef () Re: Dárek pro kamar ... () Dibona () Furka ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSmíchovský festival - sobota


Holger Heuber a Kurt AlbertSetkání 2007

V domě kultury kovoprůmyslu na Smíchově se tento víkend koná festival pod názvem Setkání osobností. Letos přijeli Kurt Albert, Hans Kammerlander, opět Peter Habeler, Kurt Diemberger a sestava našich známých lezců. Přečtěte si o tom trochu drbů v nejpokleslejším stylu žurnalistiky, jakou je podle jednoho nejmenovaného šéfredaktora společenská rubrika :-)


Z pátečního programu si návštěvníci pochvalovali dobře propracovanou show Libora Uhra, zaujal i Stoupa s Šatavisem.

Diváci, skoro plný sál
Diváci, skoro plný sál, foto: Petr Jandík


V sobotu promítal své historické filmy, točené na 16milimetrovou kameru Jirka Novák a po polední přestávce přišlo vystoupení propagátora volného lezení a zakladatele stylu RP Kurta Alberta s jeho partnerem Holgerem Heuberem.

Holger Heuber a Kurt Albert
Holger Heuber a Kurt Albert, foto: Petr Jandík


Jejich předáška se týkala prvovýstupu na stolovou horu Acopan Tepuy ve Venezuele, ke které se dostávali cca 300 km plavbou na kanojích pralesem a kterého se s nimi zúčastnil ještě Stefan Glowacz s jedním z nejlepších venezuelských lezců, Ivanem Calderónem. I když byla přednáška anoncována pod názvem Extrémy v lezení, z lezení tam zase tak mnoho záběrů nebylo, nejvíc času bylo věnováno sjíždění peřejí, přenášení lodí a místnímu obyvatelstvu. Teprve v závěru bylo pár pěkných lezeckých pasáží, některé točené z takového odstupu, že to mohlo být jedině z vrtulníku. Jedenáctidenní výstup byl dole lámavý, nahoře v krásné kompaktní skále. O stylu výstupu se nic moc neříkalo, ani o obtížnosti, ale podle obrázků tam byly i technické pasáže. Koho to zajímá více, článek o prvovýstupu je například zde

Kurt Albert vysvětluje vrtulník
Kurt Albert vysvětluje vrtulník, foto: Petr Jandík


Protože Kurt Albert na začátku uvedl, že se chtěli k hoře dostat a vystoupit na ni pouze vlastními silami, vysvětloval nakonec ty letecké záběry tak, že těsně pod vrcholem zavolal mobilem vrtulník, který nabral jejich profesionálního kameramana, který s nimi nemohl lézt horní část, a umožnil mu záběry ze vzduchu. Nakonec po dolezení cesty kameraman slanil a oni pro kameru vylezli znovu poslední dvě délky, které byly v cestě nejtěžší.

Po této venezuelské exotice prezentovali naši skialpinisté Robin Baum, Pavel Pospíšil a Marek Holubec své podniky tradičního skialpinismu, jejichž zásadou je "co si vylezu, to si taky sjedu". Jen v programu anoncovaný sjezd severní stěnou Eigeru byl uveden na pravou míru, šlo o sjezd stěny západní. No co, Říjnová revoluce taky byla v listopadu.

Martin Minařík
Martin Minařík, foto: Petr Jandík


Další byl na programu Martin Minařík, jehož emotivní vyprávění o loňské i letošní expedici na Lhotse, ztrátě přítele Pavla Kalného, a vyznání o tom, že nejlepší je lézt sám protože pak nemám odpovědnost za nikoho jiného, na diváky dost zapůsobilo. Martin vystupuje velmi skromně, ale jeho podniky, které absolvuje sám, nebo ve velmi malé skupině, mají vysokou hodnotu.

Hans Kammerlander
Hans Kammerlander, foto: Petr Jandík


I další přednáška zůstala tématem v Himálaji. Hans Kammerlander vyprávěl o tři roky trvajícíh pokusech o prvovýstup na dosud nezlezený kopec Jasemba (7350 m), který v tomto článku přirovnává k severní stěně Eigeru, ale ve výši 6000 metrů. Záběry byly opravdu působivé, rozhodně to nebyla obvyklá Himálajská šlapanda, ale opravdové lezení. Kammerlander udělal dojem a jeho přednáška byla diváky zvolena za nejlepší.

Pepe Piechowicz
Pepe Piechowicz, foto: Petr Jandík


Z Himálajských vichrů a vrcholných výstupů nás Pepe Piechowicz přenesl do Yosemitu a pohody v Campu 4, boulderingu a pěkných fotek.

Na závěr byla plánována panelová diskuse Petera Habelera s Pavlem Bémem o výstupech na Everest, prezentovaná jako diskuse prvního horolezce, který na něj vystoupil bez kyslíku s prvním primátorem na Everestu. Protože však bylo lze na tuto sestavu pohlížet také jako na diskusi prvního vystoupivšího bez kyslíku s několikastým, možná tisícím vystoupivším s kyslíkem, byl jsem na tuto debatu docela zvědavý.

Jan Vesták
Jan Vesták, foto: Petr Jandík


Debatu moderoval, stejně jako celý večer, Jan Vesták. Dá se říci, že byla zajímavá. Peter Habeler řekl, že smeká klobouk před každým kdo na Everest vystoupil, ale že dnes jsou vyýstupy snazší a jednodušší, než dříve. Oni neměli cestu připravenou, žádné prošlapané stopy, žádné fixy. Ve vybavení jsou od tehdejší doby mnohem lepší hlavně boty. Oni se tehdy pouštěli do podniku, který lékaři a odborná veřejnost považovali za nemožný.

Habeler souhlasil s myšlenkou Martina Minaříka, že je dobré lézt sólo, protože pak každý odpovídá jen sám za sebe, ale také proto, že ve výškovém horolezectví jde vlastně každý sólo i ve skupině. Naopak je skupina méně bezpečná, protože její účastníci podvědomě spoléhají na možnou pomoc ostatních, která však ve velkých výškách není v podstatě možná. Tím potvrdil i myšlenku Martina Minaříka.

Jako možné budoucí špičkové cíle v Himálaji a výškovém horolezectví vůbec, se oba shodli na zimních výstupech, keré jsou zcela v začátku, a které lze stupňovat alpskýcm stylem. Habeler k tomu ještě přidal těžké výstupy na nižší kopce, jako byl podnik Hanse Kammerlandera. Šesti a sedmitisícovek, na kterých lze takové věci podnikat, je v Himálaji mnoho. Na závěr diskuse se profláklo, že Peter Habeler právě slaví 65. narozeniny.

Peter Habeler poslouchá od tlumočnice, cože to dostane k pětašedesátinám
Peter Habeler poslouchá od tlumočnice, cože to dostane k pětašedesátinám, foto: Petr Jandík


Asi se to již připravovalo, protože se se záhadným darem vytasil Pavel Bém. Nebyl to starodávný cepín se sbírky Libora Hrozy, který dal prezidentu Klausovi, ale záhadný předmět, který drží v rukou, je kámen z Karlova mostu v originálním pouzdře. To právě skepticky se tvářícímu Habelerovi šušká do ucha tlumočnice.

Jo kámen z Karlova mostu? No to je ale paráda!
Jo kámen z Karlova mostu? No to je ale paráda!, foto: Petr Jandík
Na oplátku věnoval Peter Habeler Pavlu Bémovi svou novou knihu
Na oplátku věnoval Peter Habeler Pavlu Bémovi svou novou knihu, foto: Petr Jandík
Proces obdarovávání trochu skepticky pozorují Holger Heuber, Kurt Albert a zástupce firmy Berghaus
Proces obdarovávání trochu skepticky pozorují Holger Heuber, Kurt Albert a zástupce firmy Berghaus, foto: Petr Jandík


Nakonec ještě dostal Pavel Bém od zástupce firmy Berghaus goráčovou bundu. Přijal ji s povzdechem "Co ti novináři zase napíšou". Nojo, politik a dostat goretexovou bundu a ještě takhle veřejně... :-)

Ang Tsering Sherpa dává medaile Nepálského horolezecké asociace Bémovi a Jarošovi
Ang Tsering Sherpa dává medaile Nepálského horolezecké asociace Bémovi a Jarošovi, foto: Petr Jandík


Proces obdarovávání ještě pokračoval, Pavel Bém dostal medaili za výstup na Everest spolu s Radkem Jarošem od předsedy nepálské horolezecké asociace Ang Tsering Sherpy. Proč nedostaly mediale taky Poláčková, Chlumská a další, nevím. Třeba jim je pošlou poštou?

No a to byl konec celkem podařeného festivalového dne, moderovaného přiměřeným způsobem Janem Vestákem, který byl mnohem lepší než loňský trapný Martin Zounar. Stínem byl jen výkon tlumočníka němčiny, který přeložil tak polovinu toho, co tlumočený řekl a vynechával i velmi podstatné věci, takže kdo neumí německy, nemohl mnohdy pochopit o co vůbec šlo. Naopak musím pochválit tlumočnici angličtiny, která v zvládala výřečného Petera Habelera, který když se rozpovídá, hned tak se nezastaví a dělat pauzy na překled si vzpomene málokdy. I přes tohle ztížení přeložila skoro všechno. Palec nahoru!

[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 24. 11. 2007 | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Jaký byl Sherpafest 2021 (08.11.2021)
Vzpomínka na expedici Peru 70 (17.02.2020)
Sherpafest 2019 (23.12.2019)
Banff a Bernd Arnold v Praze (06.12.2019)
Smíchovský festival v sobotu (24.11.2019)
Smíchovský festival v pátek (22.11.2019)
Fórum alpinismu (22.11.2019)
Začíná smíchovský Festival alpinismu (21.11.2019)
KAMARÁDI ZE SKAL... (12.11.2019)
POVL počtvrté (25.09.2019)
První slanění Holas 2019 (05.01.2019)
Pražský festival Alpinismu neděle: Nejlepším horolezcem Adam Ondra (25.11.2018)
Pražský festival alpinismu - sobota (24.11.2018)
Sherpafest 2018 (23.11.2018)
Horolezecký festival Hrubá Skála (29.09.2017)
25 let Singing Rock (15.06.2017)
Horyinfo: 24 hodin na koloběžce po desáté (19.05.2017)
Pražský festival alpinismu (28.11.2016)
Tenkrát teď v Hohnsteinu ... (07.07.2016)
První slanění 2016 (09.01.2016)
Vánoce na Jehle (02.01.2015)
Sherpa Retro 2014 (11.11.2014)
Trocha bulváru z Fesťáku (03.09.2014)
Mára do Šamonic (25.03.2014)
Fesťák den druhý (24.08.2013)
Páteční Smíchov (24.11.2012)
Sherpafest 2012 (04.11.2012)
Vánoce na jehle (30.12.2011)
Tourstop v Labáku (24.06.2011)
Vzpomínková mše ve Skaláku (28.12.2010)
7. ročník Banff Mountain Film Festival World Tour (09.11.2010)
Přednášky Máry Holečka (31.05.2010)
Památník expedice Peru (27.05.2010)
Horolezecké osobnosti na Smíchově. (20.11.2009)
Rozhoupaní ve Žlebu (18.11.2009)
Altaj - Argut a Ak-tru (21.09.2009)
MHFF v Teplicích (30.08.2009)
Zlatý erb pro Tisou (08.04.2009)
Země a lidé 09 (05.03.2009)
Myslíte si, že horolezectví je hra? (26.02.2009)
Obrázky a příběhy z velkých hor (13.02.2009)
Diashow Máry Holečka (13.01.2009)
Transhimálaj v městské knihovně (27.11.2008)
MHFF v Teplicích (18.09.2008)
Pozvánka na 6. Mezinárodní festival outdoorových filmů (21.08.2008)
Společenská rubrika (23.07.2008)
Něco pro dámy - horolezkyně (22.06.2008)
Prachovské skály - brigáda (11.03.2008)
Cestovatelský festival - Praha (04.03.2008)
Promítání z Maroka a Brazílie (11.02.2008)
Staří mistři křtili pískem (17.01.2008)
Festival Smíchov (25.11.2007)
HORYZONTY (05.11.2007)
EKOFILM 2007 (09.10.2007)
100 let LKP (24.09.2007)
Na Holasu počtyřicáté (08.01.2007)Komentář ze dne: 25.11.2007 15:28:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - cervajs (cervajs@hotmail.com)
Titulek: Hans
Hans Kammerlander je pravdepodobne muz dvoji tvare a nebo se nechal behem festivalu ostrihat a oholit :) Cervajs
0 0

Komentář ze dne: 25.11.2007 19:55:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Honza (kreis@email.cz)
Titulek: Re: Hans
Hans Kammerlander je především muž, který má lezení zadřené v nejhlubších záhybech své duše.
0 0

Komentář ze dne: 25.11.2007 20:46:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Hans
Už není :-) Psal jsem popisky někdo po půlnoci a to už byla únava příliš veliká. Tak se omlouvám oběma pánům, že jsem je takhle omylem sjednotil :-)
0 0

Komentář ze dne: 25.11.2007 21:02:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Kurti Albert
A co Kurtova frrraenggisch? ;) I u nas v Oberbayern museli pri jeho diashow vsichni spicovat usi ...

Lenka K.
0 0

Komentář ze dne: 25.11.2007 21:46:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Kurti Albert
Kurt se v komentování střídal s Holgerem a asi používá v cizině hochdeutsch, protože jsem mu celkem dost rozuměl. Bylo to nutné, protože výkon německého tlumočníka byl poměrně slabý - přeložil tak půlku toho, co bylo řečeno.
Celkově se mi přednáška Stefana Glowacze v Brně líbila víc.
0 0

Komentář ze dne: 25.11.2007 21:05:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Pekne
Malem bych zapomnel, pekny bulvar, dobre jsme se pobavili. :)

Lenka K. & Jirka V.
0 0

Komentář ze dne: 25.11.2007 22:53:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Holger
:-) Mimochodem, vy byste to mohli vědět. Proč má ten Holger Heuber triko jako dres Rudé hvězdy Cheb z před pětadvaceti lety? Levicový extrémista, sympatizant s režimem Ugo Ciavese. nebo jen aby bylo vidět. že je skalní hvězda?
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
11.12.2021 - 11.12.2021
ICEC Utrecht Evropský pohár v ledolezení dospělých a mládeže
14.01.2022 - 16.01.2022
ICWC Cheongsong Světový pohár v ledolezení (L,S)
22.01.2022 - 22.01.2022
ICWC Malbun Světový pohár v ledolezení (Lead)

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Co budeš dělat na Vánoce?


Celkem hlasovalo: 138