Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesVertical Life druhé generace


vertica Sociální sítě

Jihotyrolská firma Vertical life, která se věnuje všemu pro sportovní lezení, se již dříve etablovala graficky velmi povedenými tištěnými průvodci sportovního lezení v Itálii, Rakousku, Španělsku a Řecku s pozoruhodným obchodním modelem, kdy se zakoupením knihy dostává kupující možnost si bez dalšího příplatku stáhnout celého knižního průvodce zároveň do průvodcovské aplikace v telefonu.


Zaměření na sportovní lezení a jeho trénink se projevilo také ve vývoji tréninkových desek Zlagboard, které díky inovativnímu propojení kampusu s tréninkovou aplikací poskytuje nejen tréninkové plány, ale měří také jejich plnění a eviduje pokrok.

Nyní přichází Vertical Life s novou verzí čtečky průvodců, jejíž hlavní inovací je zapojení do sociálních sítí. Po spuštění se nám zobrazí základní menu tří hlavních funkcí: App Guides, My Vertical Life a Zlagfeed.

 

vertical life 
vertical life, foto: vertical life

App Guides

Základem nové verze jsou průvodce, stejně jako u té předchozí. Průvodce jsou dělené na jednotlivé knihy s tím, že zpravidla odpovídají papírovým knihám od Vertical Life. Kniha se dělí na kapitoly a v těch jsou již sektory a cesty. Máme zde tři volby: My Guides - průvodce, které mám koupené, průvodce na sportovní lezení a na bouldering, které existují.

Nabídka průvodcůsportovního lezení 
Nabídka všech průvodců sportovního lezení,
foto: vertical life

 

My Guides 

My Guides, průvodce které mám koupené,
foto: repro horyinfo

 

 

Všechny zakoupené průvodce si můžete po přihlášení stahovat do kteréhokoliv telefonu a pokud potřebujete místo, zase odstraňovat. Stažené průvodce jsou pochopitelně k dispozici offline. Nejmenší jednotkou pro stahování je sektor. Pod obrázkem máte napsáno kolik skal průvodce má a kolik z nich máte koupených. Tam, kde nemáte koupené všechno, je napravo ikonka pro nákup a cena ve “vertikálních kreditech”.

přehled skály 
přehled skály, foto: vertical life
Magic Wood - boulderový průvodce 
Magic Wood - boulderový průvodce. Není zakoupen,
takže ikonka pro přístup k topům chybí,
foto: repro horyinfo

 

Na stránce sektoru máme pro něj typický obrázek, počet hvězdiček, srdíčkem si ho zařadíte mezi oblíbené a pod názvem je počet cest. Ikonka vpravo, která vypadá nejspíš jako kus základní desky počítače z rubové strany, otevírá přístup k topu sektoru a je tam jen když máte sektor koupený. O tom ale dále. Dále tu je ikonka pro "Local Hero rating, to je výpis žebříčku lezců, kterí danou skálu, sektor nebo oblast prolezli njvíce. Spodní část stránky vyplňuje velký graf rozložení obtížnosti cest s uvedeným počtem cest v jednotlivých obtížnostech, vhodné měsíce k návštěvě, ikonky sklonu, jištění, kvality parkování a expozici ke světovým stranám.
Následuje charakteristika sektoru, mapka a popis přístupu.


Topo
Drtivá většina skal a sektorů má fotografické topo se zákresem cest. U malé části jsou topa kreslená (Finale Ligure) a jen u několika málo sektorů topo není. Výborným nápadem, který byl realizován už v první verzi je, že je u každé zakreslené cesty nejen její číslo v seznamu cest, ale taky obtížnost, takže nemusíme stále přeskakovat z obrázku na seznam a zpět, bychom věděli co je co. 

 Stránka skály, 
Stránka skály, foto: repro Horyinfo

Stránka boulderového sektoru

Stránka boulderového sektoru, foto: repro Horyinfo

 

Ťuknutím na obrázek sektoru se obrázek otevře celý a lze ho roztažením prstů zvětšovat a je-li na šířku, otočením telefonu vyplní obrazovku. Nebo lze naopak topo schovat a mít jen seznam cest.
 
 
Ťuknutím se dá obrázek ukázat samostatně a zvětšit ho,  
Ťuknutím se dá obrázek ukázat samostatně a zvětšit ho, foto: repro Horyinfo
 

V seznamech cest se objevuje mýtické slovo Zlag. Klíčem k jeho pochopení je jeho německá výslovnost - Clak. Je to slovo připomínající cvaknutí poslední karabiny v cestě. Když tohle víme, nebudeme se divit, že ťuknutím na něj se nám otevře formulář pro zápis přelezu a pokud zadáme datum a styl, zůstane po uložení slovo Zlag černé, zatímco u dosud nelezených cest je šedivé.

Statistika cesty 
Detail cesty na kresleném topu. Cesta je vyznačena zeleně,  foto: repro horyinfo
Magic Wood detail 
Magic Wood, topa boulderů - detail, foto: repro horyinfo

V nové verzi přibyla další pěkná funkce cest. Když si ji rozkliknete v seznamu, zvýrazní se vám na topo obrázku její průběh, takže hned víte která to je a dozvíte autora a datum cesty. Je to stejné jako u Zlagfeedu.

Klikací slovo Zlag na zápis přelezu je i u cesty. Ťuknutím na něj se otevře formulář sloužící pro zápis přelezu do deníčku a dále k zadání hodnocení a vlastností cesty. K přelezu lze zadat komentář a volitelně ho sdílet na Facebooku.

 

 

Přístupová mapka 
Přístupová mapka, foto: repro Horyinfo

 
 

 

Můj život v kolmici, aneb My Vertical Life

Pod tímto řádkem hlavního menu se skrývá přehled přelezených cest. Můžete tam mít svou fotku, pod ní je celkový počet přelezených cest, údaj kolik lidí sleduje vaše výkony, kolik jich naopak sledujete vy. Následuje graf počtu přelezených cest, jednotlivé styly jsou kódovány barevně. Zelená je OS, červená nepřekvapivě RP a žlutá je Flash. No a pak je seznam přelezů seřazený do skupin podle obtížnosti.

Vertikální život Michela Piccolruaze 
Vertikální život Michela Piccolruaze, foto: repro horyinfo

 

Zlagfeed

Když už víme co je Zlag, pak můžeme tušit, co je Zlagfeed. Je to proud informací o přelezech, rozdělený na vlastní a celosvětový. Vlastní proud se skládá z cest, které jsem přelezl já a z cest, které přelezli ti, které sleduji. U každé cesty je kromě názvu, klasifikace, počtu hvězdiček a data přelezení taky obrázek z vyznačením cesty, takže hned víte, co to bylo. Klikací slovo Venga pod fotkou je něco jako lajk u Facebooku.

Zlagfeed 
Můj Zlagfeed, foto: repro horyinfo

Zlagfeed worldwide 
Zlagfeed worldwide, foto: repro horyinfo


Světový feed je bez obrázku cesty a jsou v něm zapsané přelezy od všech uživatelů. K topu cesty se můžete dostat ťuknutím na její název. Pokud máte koupeného příslušného průvodce, dozvíte se k tomu kolik má cesta celkem přelezů a v jakých stylech. Pokud ne, máte možnost průvodce koupit elektronicky za kredity, které máte ve vertikální peněžence. O tom ještě bude řeč, jen upozorním, že nejvýhodnější je koupit papírovou knihu a dostat s ní i její data a pokud už nakupovat jen elektronické průvodce, pak se vyplatí po co největších objemech. Kupovat jednotlivé sektory je nejdražší.

Hledání ve Zlagfeedech
Na obrazovce Zlagfeedu je ikonka lupy zpřístupňující pole pro zapsání hledaného textu. Touto funkcí se tu vyhledává výhradně podle jmen ve Zlagfeedech. Tak, jak píšete text, se pod ním hned objevují vyhovující výsledky. Ťuknutím na jméno lezce si zobrazíte jeho celkovou statistiku odpovídající jeho “My Vertical Life” - viz výše, s grafem obtížností a seznamem vylezených cest a boulderů. Pokud vás dotyčný zaujal a chcete jeho výkony sledovat, ťukněte na tlačítko FOLLOW.

Sekundární menu

Po volbě kterékoliv ze tří hlavních funkcí máme nahoře sekundární menu. Tlačítko < Back funguje jak se dá očekávat, vracíme se na předchozí krok. Uprostřed je název funkce, ve které právě jsme, na pravo je lupa pro vyhledávání, nebo spíše filtraci databáze. Tak, jak píšete text, se pod ním hned objevují vyhovující výsledky. V sekci průvodců se objevují na prvním místě cesty a sektory, pod tím jsou pak případně jména lezců, pokud vyhovují filtru. V sekci My Vertical Life hledání není a ve Zlagfeedu se vyhledávají jen jména lezců.

Pod třemi vodorovnými čárkami je další menu. Kromě alternativního přístupu k již popsaným sekcím je tu obsáhlé vyhledávání cest podle názvů, obtížnosti a dalších parametrů cesty. Insert Code je na vložení kódu z knihy ke stažení dat. V Credit store lze nakupovat “vertikální peníze” a za ně pak online průvodce. Cena má výrazné množstevní slevy, ale myslím, že stejně je nejlepší koupit knižního průvodce, který má data online průvodce v ceně.

 

 Sekundární menu 

Sekundární menu, foto: repro horyinfo

 

Funkce Settings umožňuje editovat vlastní profil, a odhlášení včetně smazání dat. To se hodí, když si své průvodce dočasně stahujete do půjčeného telefonu.

Shrnutí
Bezplatná čtečka na průvodcovská data vybraných oblastí sportovního lezení Itálie, Rakouska, Řecka, Slovinska a Španělska, nabídka se postupně rozšiřuje. V aplikaci vytváří samostatnou sociální síť na sledování výkonů ostatních a statistiky vlastních výstupů. Pěkná věc je Zlagfeed, ve kterém máte přehled vlastních výstupů i včetně fotek a zákresů. Sledování výstupů jiných vám dá přehled jak na tom jste a zároveň také inspiraci. Aplikace se po masivním přepracování ještě vyvíjí, takže tu některé věci zatím nejsou, například vyvolání navigace ke skále, které v první verzi bylo a v té nové na něj bude třeba ještě chvilku počkat.

Technické podmínky
Smartphone Android nebo iOS, připojení k internetu alespoň občas na stažení průvodců a dostatek paměti podle toho, klik průvodců současně chceme skladovat..

+

  • Kvalitní průvodce
  • optimalizace i pro tablet
  • Topa přelezených cest
  • Sledování výkonů ostatních

-

  • Zatím chybí navigace ke skále
  • Není jak označit cesty plánované k výstupu - záložky.
  • V přelezech nejsou styly AF, TR ani pro vlastní evidenci. 

Informace:

Popisována je betaverze 3.1.3. pro iOS z ledna 2016. Na odstranění drobných nevyladěností se pracuje a ostrá verze by je už neměla mít. Autor recenze je distributor knižních průvodců Vertical-life a tréninkových kampusů Zlagboard.

V současnosti jsou k dispozici tyto online průvodce, dělené na lezení s lanem a bouldering (tučně jsou ty, ke který je i papírová kniha):

Lano:
Lumignano (14 skal)
AVS Southtirol (91 skal)
Kalymnos (65 skal)
Oltrefinale (66 skal)
FInale (58 skal)
Sportclimbing Southtyrol (82 skal)
Tyrol (Rakousko - 91 skal)
Zillertal (31 skal)
Arco (71 skal)
Amalfi (17 skal)
Palinurto (1 skála)
Sperlonga (16 skal)
Dolomity (53 skal)
Sicílie San Vito lo Capo (25 skal)
Cordillera Cantábrica (47 skal)
Grece (70 skal)
Erto (1 skála)
Sardínie - Cala Gonone (15 skal)
OSP (3 skály)

Bouldering:
Southtyrol AVS (22 skal)
Alpen en Bloc 1 (16 skal)
Zillertal (16 skal)
Magic Wood (1 sektor)
Tumpen (1 sektor)
Silvapark (1 sektor)
Sustenpass (1 sektor)


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 13. 01. 2016 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Zlagboard: Pozor na předplatné! (28.06.2019)
Mapy.cz rozšířily lezecký terén (28.06.2019)
Oceněno na ISPO: Chytrá expreska a Tréninkový deník (10.02.2019)
Mobilní aplikace Skály ČR (12.12.2018)
Mapy.cz: iOS dohnal Android (07.06.2018)
Tarragona (10.12.2017)
Adventní kalendář pro sportovní lezce (03.12.2017)
Vertical Life s Chrisem Sharmou a česky (08.02.2017)
Tatry v iBooks a na Googlu (05.05.2016)
Mello Blocco se smartfounizuje (05.05.2016)
Climbfinder - slovinské skalky do iPhone (19.12.2015)
Navigon vede protokol jízd (16.12.2015)
Test battery packu GoalZero Yeti 1250 (13.12.2014)
Vertical-life pro iOS a Android (05.06.2014)
Wearables: Technologická novinka nejen na cesty -PR- (30.04.2014)
Virtuální průvodce Teplických skal (19.12.2013)
Frankenjura pro iPhone (01.07.2013)
GorilaPod (06.03.2013)
Glif (14.02.2013)
iClimbing- elektronické průvodce (15.12.2012)
BioLite CampStove (28.10.2012)
Logitech Keyboard Case CZ (06.04.2012)
Czech Ski Test 2011 (23.11.2011)
Biologic Bike Mount for iPhone 4 (26.09.2011)
New Trent external battery pack for iPad/iPhone (05.09.2011)
iPhone v outdooru: GPS kit 5.6 (11.08.2011)
iPhone v outdooru: InCharge Mobile (21.06.2011)
Navigace za polovic (11.02.2011)
IXUS 1000 HS (03.10.2010)
Čím budeme fotit (27.09.2010)
Vodotěsný obal na telefon (11.07.2010)
Elektrárna do kapsy (02.07.2010)
iPhone v outdooru - Peak.AR, Panoramascope, 8a.nu (03.02.2010)
More-Thing STORM (23.07.2009)
Mobile power station (23.07.2009)Komentář ze dne: 18.02.2016 16:13:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Přibyla navigace
Nová betaverze pro iphne ze včerejška obsahuje dříve dočasně chybějící navigaci ke skále
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Líbí se ti sportovních lezecké oblasti, jako je třeba Tetín a lom Kobyla?


Celkem hlasovalo: 1168