Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesVia Ferrata - Rino PissetaPůvodně velmi těžká horolezecká cesta V. stupně obtížnosti byla v roce 1982 osazena pouze napjatými ocelovými lany, bez použití jakýchkoliv dalších umělých prostředků, jako jsou kramle, kolíky, nebo umělé stupy.


Rino Pisetta se táhne jihovýchodní stěnou Cima Garzolet takže počáteční zděšení z jižních ploten vrcholu vás může nechat klidnými. Ale i tak je vlastně celá 570m dlouhá zajištěná část vedena většinou kolmou stěnou, ve které střídáte těžké a velmi těžké partie bez stupů se vzdušnými výšvihy či traverzy na přírodních římsách. Ovšem, zub času a atraktivnost lezení vlastně nejtěžší ferraty v Alpách zahlodal i zde, což se projevuje uklouzanými, ba přímo vyleštěnými chyty a stupy italského vápence. Máte-li však kvalitní vibramovou podrážku, budete se jim jen smát.
Rino Pisseta 1
Rino Pisseta 1, foto: Kamil Hrádek

Rino Pisetta patří mezi sportovní zajištěné cesty, je vhodná pouze pro fyzicky zdatné a závratěmi netrpící jedince s dostatkem zkušeností. Právě proto je tato cesta výzvou i pro zkušené horolezce. Nutno podotknout, že v jedné pasáži se prochází úzkou štěrbinou ve skále a 120 kg lezec by zde asi neprolezl.

Rino Pisseta 2
Rino Pisseta 2, foto: Kamil Hrádek


Start: Městečko Sarche (250m.n.m.), pokud přijíždíte směrem od Rivy, zaparkujte u autoservisu po levé straně. U sousedního obchůdku se zahradními potřebami již uvidíte ceduli s ferratou.

Trasa: Vlastně není potřeba ani mapa, vrchol vidíte nad sebou a jde se pořád po červených značkách do kopce. Možnost zabloudit je mizivá. Rozcestí pod kopcem je ještě jedno. Doprava vás navádí na ferratu, doleva podél skály do vesničky Ranzo. Pod úpatím skály vás již bude vítat začátek zajištěné cesty a hezky začerstva rovnou kolmo nahoru. Cesta je udržovaná, nesetkáte se s žádnými rezavými lany či roztřepenými konci. Nicméně použití kožených rukavic je i tak velice vhodné.

Cíl: Cima Garzolet (Dain Picol) 967m.n.m. Z vrcholu je nádherný výhled do údolí řeky Sarca s jezerem Lago di Toblino a jeho ostrůvkem a při dobré viditelnosti vidíte v dáli i skalní hrad v Arcu. Jste takřka kilometr nad pevninou v kolmé skále!

Obtížnost: Ferrata je hodnocena podle Klettersteigatlasu jako velmi těžká až extrémně těžká, velmi náročná na fyzickou sílu, s možností pádu kamení. Během lezení je možné spatřit úniková lana pro slanění, ale zřejmě to jsou jen pozůstatky z lezení před stavbou ferraty, protože jsou dost roztřepená a letitá.

Sestup: Vyzkoušel jsem dvě možnosti sestupu. První byla stejnou trasou zas dolů, ale to opravdu nedoporučuji, pokud nechcete mít ruce sedřené z lan. Druhá trasa je pohodlnější, zadní částí kopce podél ukazatelů na vesničku Ranzo. 0,5km před ní odbočíte doprava a po pár krocích se dostanete ke kapličce, u které uhnete opět doprava na městečko Sarche, či Rino Pisetta (nástup). Touto cestou vlastně jdete pořád z kopce 1,5h a přijdete opět až k autoservisu.

Občerstvení: Sámoška v Sarche, nebo hospoda v Ranzu.

Čas: Trasa i se sestupem nám trvala necelé 4h.

Poznámka: Přilba a ferratový set je naprosto nutný. Doporučuje se lézt bez batohu, ale bez vody je to opravdu náročné. Rozhodně tomu nejsilnějšímu z týmu nebudou 2l vody v batohu překážkou a nahoře vás čeká dýchánek s lavičkou.

Rino Pisseta 3
Rino Pisseta 3, foto: Pavel Dušička

Poprvé vyšlo 4. 11. 2005

[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

| Autor: Kamil Hrádek | Vydáno dne 07. 09. 2011 | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Kamil Hrádek

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 21.05.2009 16:00:58     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Maxik (r.maxa@seznam.cz)
Titulek: Špatný popis sestupu
Sestup: Vyzkoušel jsem dvě možnosti sestupu. První byla stejnou trasou zas dolů, ale to opravdu nedoporučuji, pokud nechcete mít ruce sedřené z lan. Druhá trasa je pohodlnější, zadní částí kopce podél ukazatelů na vesničku Ranzo. 0,5km před ní odbočíte doleva a po pár krocích se dostanete ke kapličce, u které uhnete opět doleva na městečko Sarche, či Rino Pisetta (nástup). Touto cestou vlastně jdete pořád z kopce 1,5h a přijdete opět až k autoservisu.
- to je špatný směr, uhýbáte 2x doprava nikoli doleva!!!
0 0

Komentář ze dne: 21.05.2009 16:25:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Špatný popis sestupu
Díky, opraveno v popisu cesty
0 0

Komentář ze dne: 08.09.2011 08:43:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Papouš (f.krivinka@gmail.com)
Titulek: Che Guevara
jedna lehká a dlouhá ferrata - Che Guevara - je kousek od Pissety: http://goo.gl/jCTNW

slušnej popis místních ferrat je na stránkách Voltek: http://goo.gl/zhp54
0 0

Komentář ze dne: 08.09.2011 09:52:58     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandiík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Che Guevara
Popis Che Guevary i s fotkama je ve zdejší databázi: zde
Obsáhlý článek byl ferratám v okolí Arca věnován v časopise Lidé a Hory 4 tuším 2003.
0 0

Komentář ze dne: 12.09.2011 04:23:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Uzlar (mel.petr@seznam.cz)
Titulek: doplnění
Baťoh určitě doporučuju nejen pro vodu, ale i pro uložení feratových věcí, helmy a sváči pro sestup. V průvodci docela strašili, takže jsem si vzal pohodlné lezečky - šlo to naprosto krásně. Zřejmě i díky strašení, že se jedná o extrémně těžkou ferratu, tak jsem tam nikoho nepotkal. Moc uklouzaných chytů a stupů jsem si nevšiml (2005). Po cestě jsou travnaté a keřovité terasy, takže jsem si cca 3x říkal, že už jsem na konci. :-) Sestup je docela dlouhý - chvilka lesem k nejbližším domům a potom víc jak hodinu po silnici dolů - dost nepohodlné. Doporučuji tenisky s dobrým tlumením, v pahorách je to strašný. Okolo silničky jsou menší lezecké skalky vyšších obtížností.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci