Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesŽula - nově objevené klasiky na FurceFurka stále láká svou krásnou žulou, bohužel už příliš dlouho a tím se zužuje výběr cest, které jsou pohodově odjištěny a v naší obtížnostní kategorii. A tak nám nezbylo, než začít hledat nové cíle, třeba nově oprášené a stále hezké klasiky s doslova pár nýty na délku.


Gross Bielenhorn jihozápadní stěna
 Gross Bielenhorn, foto: Lenka K.

Dlouho jsme věděli, že vyšel průvodce na Alpy Best of - keepwild !, který jsme si prohlédli a zase odložili do regálu, pak jsme zaznamenali, že opatrní TopoGuide se pustili do divočiny, a nakonec jsme dostali do rukou nového průvodce Uri excellence a rozhodli se zabalit do batohu všechny friendy a camaloty a přihodili i sadu stoperů.

Chamel
Velbloudi, foto: Lenka K.

S touto výbavou jsme se vydali na prodloužený víkend na naše oblíbené kempovací místo u Furky, vědouce, že předpověď na čtyři dny věští modré nebe. V noci jsme zírali do kropenaté oblohy, ze které padaly hvězdy a zahřívali se hořkým fernetem, kouřilo se od huby, pěkně mrzlo a ve spacácích bylo chladno. Ráno nás místo zimy překvapilo bušení kapek na celtu, a tak nebylo třeba brzo vstávat. Zase se ukázalo, že pro Furku neplatí žádná předpověď.

 Don Bernardo
Don Bernardo, 4. délka, foto: Lenka K.

K poledni se však vyčasilo a večer byl zase kropenatý a fernetový a další dny jsme se potili na slunci, z obavy kdy přijde bouřka a strachem zda jištění vydrží případný pád.
Lezení však bylo nádherné, chyběla sice lehkost sportovek, ale přibylo na intenzitě vnímání cesty, jejího směru, každého chytu a stupu a hledání jistících míst. Potkání starého dřevěného klínu či rezavého dužníku vyvolalo hřejivé vzpomínky na osmdesátá léta v Tatrách a uspokojení, že dnes nemusím vláčet kladivo a skoby. Na konci dne chutnalo pivo obzvlášť lahodně.  

Niedermann 
Niedermann doleva, Franziska doprava, foto: Lenka K.

Dlužno podotknout, že po zjištění počasí na poslední den, kdy rosničkáři nahlásili bouřky již na poledne a poslední skončila ve dvě v noci ani moc nevadilo, že jsme si zalezli na sportovkách u Grimselu.

Gross Bielenhorn (3.206 m)

Minulý rok jsme lezli v západní stěně cesty Curiosity a Nolens Volens, z kterých jsme pokukovali do vcelku odjištěného Niedermanna, který se nám nelíbil, protože leze převážně kouty, a do Franzisky a Fliegender Akku.
Novinkou pro nás byla jihovýchodní stěna, která se nám moc líbila, i když ji neprostupují žádné sportovky.

Don Bernardo
Don Bernardo, druhá délka, foto: Lenka K.

Cesty

Jihozápadní stěna
Nejdřív k Sidelenhütte, od ní kolem 00 po vyšlapané pěšině k jižní hraně stěny, pod stěnou na sněhová pole k nástupu zhruba ve spádnici vrcholu.

Kombinace Franziska a Fliegender Akku 6b+, 9-10 délek, 350 m, (5a, 5c, 6a, 6b, 5b, 5b, 6b+, 6a+, 6a), slanění přes Nolens-Volens a Niedermann, 16 expresek, kompletní sada friendů a stoperů, cepín a mačky na nástup.
Po odtání ledovce přibyla jedna délka, jejíž délka je závislá na množství sněhu. První dvě délky jsou společné s Niedermannem a pak jde hned do tuhého: spára na friendech, kde se rozhýbáte do následující délky, která začíná Off-Width následováno plotnami. Pro uklidnění pulsu jsou dvě následující délky vyklusávací i když pod štandem se vše začne připravovat na následující převis pod výrazným křemencovým hnízdem krystalů (první štand Fliegender Akku). Kratší lezci si zde užijí A0 skok do chytu, aby neklesla úroveň adrenalínu v krvi. O její udržení se postarají následné spáry. Předposlední délka, kde nejde nic založit v solící nepříjemné širočině, vyžene adrenalin až na těžko udržitelnou úroveň. Posledních 50m je lépe dolézt Nolens-Volens, závislí na adrenalinu mohou dál oblými spárami.

Fliegender Akku
Fliegende Akku, foto: Lenka K.

Niedermann : 6a+>5c A0, 9 délek, 350 m
Převážně spárami, kouty a komíny, sanováno a tak mimo starých kroužků přibylo nýtů.

Niedermann
Niedermann, vrcholové komíny, foto: Lenka K.

Jihovýchodní stěna
Nejdřív k Sidelenhütte, od ní kolem 00 po značené cestě do sedla Untere Bielenlücke, zde traverzovat sestupně podle hřebene a následně přes sněžná pole k nástupu na levé části spodní, východní stěny.

Jihovýchodní stěna
Jihovýchodní stěna, nástup na Südwand a Don Bernardo, foto: Lenka K.

Kombinace Südwand a Don Bernardo 6b+, 7 délek, (6a, 6a+, 5c+, 5c, 6a+, 6b, 6b+), slanění cestou. Nástup zhruba ve spádnici první věže východního hřebene. 16 expresek, kompletní sada friendů a stoperů, cepín a mačky na nástup, pokud je hodně sněhu.
Pěkná vyrovnaná cesta s občasnými nýty, které udrží hladinu adrenalinu na uzdě. Převážně spáry občas kouty nebo plotny. Závěrečná délka je lehce převislá, vytlačující stěnka s nepříjemným traverzem, kde druholezec dostane svou porci vzrušení.

Don Bernardo
Don Bernardo, druhá délka, foto: Lenka K.

Üri Jam 6b+, délek, 200 m

Xopoxo  6b+, 4 délky, 135 m

Praktické informace

Příjezd

Příjezd je celkem jednoduchý po dálnicích Zürich, Luzern, Göschenen, Andermatt dále na Furku.

Nocleh

Asi nejpohodlnější je bivakovat ve stanu nebo v autě na parkovišti pod Albert Heim Hütte. Ti kteří si chtějí ušetřit hodinu nástupu, nepohrdnou švýcarským komfortem chalupy.
Parkoviště: 7 Fr za den a za každý další 2 Fr., ten kdo neplatí dostane upomínku za 100 Fr. Dbejte na to, aby lístek byl v autě viditelně a čitelně umístěný.
Sidelenhütte; polopenze 65,- Fr/osobu/ÖAV a den;

Období

Léto, stěny leží ve výšce 2500 - 3000 m.n.m..
Počasí bývá však velmi nestabilní a jen zřídka se vyskytne několikadenní období bez dešťů.

Výbava

Lano: 2 x 50 m, lépe 60 m
Materiál: 16 expresek, sada friendů a stoperů

Don Bernardo
Don Bernardo, předposlední délka, foto Jirka V.

Průvodce

SAC-Kletterführer Uri excellence
Best of - keepwild!
Kletterführer Alpen I, II a III Topoguide, možno zakoupit i po částech, po jednotlivých cestách a nákresech, cena ca. 2 € za cestu.


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 24. 08. 2016 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka V.

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jaké lano na lezení je podle vás nejlepší?

Beal (733 hl.)
 
Blue Water (359 hl.)
 
Edelrid (373 hl.)
 
Edelweiss (458 hl.)
 
Mammut (465 hl.)
 
Maxim (323 hl.)
 
Metolius (395 hl.)
 
Millet (472 hl.)
 
Petzl (199 hl.)
 
PMI (344 hl.)
 
Sterling (2602 hl.)
 
Tendon (498 hl.)
 
Jiné (233 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 7454